Przez lata wśród właścicieli psów pojawiło się mnóstwo tematów spornych - czy zboża są dobre czy złe?

Czy psy powinny być kastrowane przed osiągnięciem określonego wieku?

Czy psy widzą kolory?

Jednym z tematów, który wielokrotnie był kwestionowany jest działanie na szkodę lub korzyść podwyższonych misek na karmę dla psów i jak te popularne obecnie podwyższone miski na karmę wpływają na naszych pupili.

Na Skróty

Pytania i odpowiedzi

Czym są podwyższone miski na karmę dla psów?

Miska na karmę dla psa na podwyższeniu to taka miska na karmę dla zwierząt, która nie stoi bezpośrednio na podłodze.

Wysokość miski może się różnić w zależności od projektu.

Istnieją podwyższone miski na karmę dla psów, które są dostępne w różnych wysokościach dla różnych rozmiarów psów.

Dostępne są regulowane podwyższone miski na karmę dla zwierząt, które pozwalają właścicielom wybrać konkretną wysokość miski.

Z popularnością podniesionych misek na jedzenie, wielu właścicieli zwierząt zastanawia się, czy powinni porzucić swoje stare zwykłe miski na karmę dla psów i zacząć korzystać z podniesionych misek ze względu na potencjalne korzyści, które zapewniają.

Istnieje jednak więcej informacji na temat podwyższonych misek na karmę dla zwierząt, niż wynikałoby to z niektórych aźródeł.

Jak wybrać podwyższoną miskę na karmę dla psa?

Jeśli istnieją różne wysokości podwyższonych misek, jak znaleźć właściwą i idealną wysokość podwyższonej miski na karmę dla zwierzęcia?

Jeśli zdecydujesz się na przejście ze zwykłych misek na karmę dla psa na podnoszone miski dla psa, wysokość jest głównym elementem do rozważenia i ważne jest, aby wybrać podniesioną miskę na odpowiedniej wysokości.

Kluczem do tego jest pomiar.

Jak mierzyć: Najlepszym sposobem na zmierzenie psa, aby uzyskać odpowiednią podwyższoną miskę dla psa, jest skłonienie twojego psa, by stanął z łapkami ustawionymi bezpośrednio pod nim.

Następnie weź taśmę i zmierz wysokość od podłogi do punktu, w którym przednie łapy psa stykają się z klatką piersiową.

Możesz też zmierzyć odległość od podłogi do ramion psa i odjąć od niej od 3 do 6 cali, w zależności od jego wzrostu.

W przypadku większych psów należy odjąć 6", a w przypadku mniejszych psów - 3".

Pamiętaj: jeśli chcesz ograniczyć obciążenie kręgosłupa lub szyi swojego psa, powinieneś użyć podwyższonej miski na karmę dla psa, która jest wystarczająco wysoka, aby to osiągnąć.

Niemniej jednak, proponuję najpierw przeczytać ten artykuł i zrobić wystarczająco dużo własnych badań na temat korzystania z podwyższonych misek, a oto dlaczego.

Podwyższone miski na żywność dla psów były reklamowane jako mające wiele korzyści dla zdrowia psów. Niestety, nie wszystkie z tych reklamowanych korzyści są prawdziwe.

Przyjrzyjmy się niektórym z tych szeroko rozpowszechnionych faktów i mitów z naukowego punktu widzenia.

1. Podwyższone miski na karmę dla psów ograniczają wzdęcia u dużych ras

To nieprawda.

Gdy po raz pierwszy promowano podwyższone miski na karmę dla psów, były one sprzedawane jako coś niezwykle korzystnego dla psów większych ras, u których istnieje większe ryzyko wzdęć.

Pogląd ten sprzedawano jako “naukowy”, ponieważ wynikał on z badań statystycznych (badanie Glickmana).

Nie było to jednak właściwe badanie, a wnioski z niego płynące były niezwykle błędne.

Wszystko, co to “badanie” zrobiło, to spojrzenie na informacje z innej literatury, nieopartej na dowodach naukowych i niepotwierdzonych dowodach, które zostały przedstawione i nie przeprowadzono żadnych badań w tej sprawie.

W rzeczywistości, największe jak dotąd badania nad czynnikami przyczyniającymi się do wzdęć u psów większych ras mówią coś dokładnie przeciwnego.

Podwyższona miska może wywoływać wzdęcia u psów, zwłaszcza tych o wrażliwych żołądkach.

Prawdą jest, że to badanie nie jest doskonałe, ale jest to najlepszy dokument badawczy, jakim do tej pory dysponujemy.

Z tego, co badania środowiska naukowego posiada obecnie, koncepcja, że podwyższone podajniki mogą zapobiec wzdęciom u psów dużych ras jest dyskusyjne w najlepszym przypadku.

Zatem, czy podwyższone podajniki dla psów zmniejszają wzdęcia u psów większych ras? Prawidłowa odpowiedź brzmi: nie wiemy tego na pewno, ale prawdopodobnie NIE.

2. Podwyższone miski na karmę dla psów wpływają na ich zdrowszą postawę

To jest jednocześnie prawdziwe i fałszywe.

Firmy promowały podwyższone miski na karmę dla psów jako zapobiegające wzdęciom u dużych psów, ponieważ mają one tworzyć “zdrowszą postawę przy jedzeniu”.

Prawda jest taka, że najprawdopodobniej psy ewoluowały, aby jeść w pozycji głową w dół, więc jedzenie w innej pozycji niekoniecznie musi być dobrą rzeczą.

Z drugiej strony, teoretycznie taka zmiana pozycji może przynieść korzyści w innych przypadkach, np. u psów starszych, z artretyzmem lub po urazach.

Kiedy pies cierpi na zapalenie stawów, bóle stawów lub problemy z poruszaniem się, jedzenie z głową w dół może powodować nadmierne obciążenie i ból.

Podnosząc miskę z jedzeniem, Twój pupil nie musi już zmagać się z tymi bólami i naprężeniami, ponieważ nie musi pochylać się tak daleko, aby jeść.

Nie zostało to jednak zbadane i jest to głównie domysł.

Tak więc, czy podwyższone karmienie jest dobre czy złe dla starszych lub rannych psów dużych ras? Tutaj nadal istnieją kontrowersje, jak już zaznaczyłem w mojej “teorii”.

Ponieważ dowody są skąpe na poparcie każdej ze stron korzyści i szkód, jest to kwestia preferencji właściciela.

3. Podwyższone miski na karmę dla psów ułatwiają utrzymanie czystości podczas jedzenia.

To jest fałszywa informacja.

Pojawił się mit, że podwyższone miski na karmę dla psów promują czystsze miejsca do jedzenia dla psów.

Nie jesteśmy pewni, skąd wziął się ten pomysł, ale jest on absolutnie fałszywy i nie ma podstaw naukowych ani nawet logicznych.

Ze względu na to, że psy wyewoluowały w kierunku picia wody i spożywania pokarmu, niezależnie od wysokości miski, Twój pupil może rozsypać karmę, upuścić ją lub nawet wyrzucić poza miskę.

Kiedy psy spożywają pokarm, ich pyski znajdują się w tej samej bliskości do źródła, niezależnie od wysokości.

Nie ma żadnych badań naukowych na temat tego, jak podwyższone miski na karmę dla psów wpływają na czystość jedzenia, ani nie są one potrzebne; obserwuj, jak Twój pupil je.

4. Podwyższone miski na karmę dla psów nie ślizgają się po podłodze

To jest prawda.

Jednym z problemów, które mają niektórzy właściciele psów jest to, że ich pies przesuwa swoją miskę po podłodze podczas jedzenia.

Podwyższone miski z pewnością mogą temu przeciwdziałać i nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

Warto jednak zauważyć, że podwyższona miska na karmę dla psa nie jest jedynym rozwiązaniem tego problemu.

Z tego co wiem, dwie inne rzeczy, które mogą rozwiązać ten problem to miski z gumową podstawą, która zapobiega ślizganiu się lub gumowe maty na karmę dla psów, na których można umieścić miskę psa, aby zapobiec ślizganiu się (co również pomaga utrzymać czystość w pomieszczeniu).

Dlatego też, ponieważ mamy powody, aby sądzić, że podwyższone miski na karmę dla psów stanowią potencjalne zagrożenie dla niektórych ras, może lepiej wybrać alternatywne rozwiązania problemu “przesuwającej się miski” niż zdecydować się na podwyższony podajnik.

5. Podwyższone miski rozwiązują jeden konkretny problem z zachowaniem psów

To jest prawda.

Jednym ze szczególnych problemów behawioralnych u psów, który nie jest powszechny, ale można go zaobserwować na tyle często, że właściciele zaczynają szukać rozwiązań, są próby pływania lub kopania w miskach z wodą, nawet jeśli miski są małe.

Niektóre psy, szczególnie te o dużym upodobaniu do wody, spędzają mnóstwo czasu próbując wiosłować w swoich miskach z wodą, jakby to był basen.

Nie ma na to innego wytłumaczenia niż to, że lubią przebywać w wodzie.

Problem ten występuje najczęściej u szczeniąt.

Podwyższone miski zdecydowanie zniechęcają psy do zamieniania źródła wody w basen.

Ostateczna ocena sytuacji

Kiedy próbuję podsumować moje wnioski na temat korzyści płynących z podwyższonych misek na karmę dla psów, zmuszony jestem przyznać, że istnieją zarówno korzyści, jak i wady ich stosowania.

Ogólnie rzecz biorąc, mogę powiedzieć, że potencjalne wady używania podwyższonych misek na karmę dla psów przeważają nad możliwymi zaletami (chyba, że masz szczególny powód, aby ich używać).

Więc jeśli rozważasz użycie podniesionej miski na jedzenie dla swojego psa, moja rada jest taka, że należy rozważyć te plusy i minusy w odniesieniu do konkretnego przypadku i konkretnego psa przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę dodatkowe koszty podniesionych misek dla psów, zwłaszcza jeśli jesteś aktualnie na budżetowej diecie dla psów.

Powiedzmy, że masz Great Dane i chcesz używać podwyższonego podajnika, aby zmniejszyć obciążenie jego szyi i kręgosłupa podczas jedzenia.

Nauka wskazuje, że podwyższone miski u większych psów skłonnych do wzdęć nie działają.

Tak więc, podczas gdy Twój Great Dane może nie odczuwać obciążenia szyi podczas jedzenia z podwyższonego podajnika, ryzyko wzdęć przewyższa tę korzyść.

Powiedzmy, że masz 14-letniego basenji (rasa, która nie jest szczególnie podatna na wzdęcia) z ciężkim przypadkiem zapalenia stawów szyi, kręgosłupa i nóg.

Chcesz zastosować podwyższoną miskę, aby pomóc w walce z bólem i przeciążeniami związanymi z postawą.

Zdrowy rozsądek wskazuje, że zastosowanie podwyższonej miski w tym przypadku byłoby korzystne.

Potencjalnie łagodzi ból i napięcie i nie stwarza obaw o zwiększone ryzyko wzdęć u psów.

Niezależnie od decyzji, na pewno warto skonsultować się z lekarzem weterynarii przed dokonaniem zmiany na nowe urządzenie do karmienia psów.

Wyjaśnij obawy, które masz i poproś o radę na temat najlepszych metod, aby rozwiązać te problemy.

Być może odpowiedzią są podwyższone miski na żywność dla psów, a może nie.

Najczęstsze pytania na temat podwyższonych misek na karmę dla psów

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania dotyczące podwyższonych misek na jedzenie dla psów, poniższe informacje powinny Ci pomóc.

Czy miska na karmę dla psa powinna być podwyższona?

Powinieneś rozważyć podniesienie miski z jedzeniem dla psa, jeśli jest on starszy lub ma problemy ze stawami lub kośćmi. Jeśli Twój pies należy do większej rasy, możesz skorzystać z innych opcji.

Dlaczego podwyższone miski dla psów są złe?

Podwyższone miski są szkodliwe tylko dla niektórych psów. Niektóre rasy są bardziej narażone na wzdęcia, jeśli jedzą z podwyższonej miski.

Czy podwyższone miski dla psów są pomocne?

Tak, podwyższone miski dla psów mogą pomóc Twojemu psu, zwłaszcza jeśli ma on chore stawy lub kości. Może to zmniejszyć obciążenie jego stawów, w tym bioder i szyi.

Czy podwyższone miski na karmę dla psów powodują wzdęcia?

W zależności od rasy, podwyższone miski na karmę dla psów mogą powodować wzdęcia. Na szczęście są pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć to ryzyko.

Czy podwyższone miski dla psów są niebezpieczne?

Tak długo, jak znasz ryzyko wzdęć i stosujesz odpowiednie środki ostrożności, podwyższone miski dla psów nie są niebezpieczne. Dla bezpieczeństwa, przed przestawieniem psa na podwyższoną miskę, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

popular post

Gry i ćwiczenia dla szczeniaków

Szczenięta są żywiołowe, wolne duchem i pełne energii. Trenowanie ich może być …

Czytaj dalej

Jakiego zapachu nie lubią psy? Domowe sposoby

Jeśli chodzi o zmysł węchu, psy biją nas, ludzi, na głowę. Psiaki mogą mieć …

Czytaj dalej

Jak oduczyć psa sikania w domu?

Jeśli masz psa, wiesz, że zdarzają się wypadki. Niemniej jednak, może to być …

Czytaj dalej