Jeśli chodzi o zmysł węchu, psy biją nas, ludzi, na głowę. Psiaki mogą mieć nawet 300 milionów komórek węchowych, które pomagają im poruszać się po otaczającym je świecie. Porównaj to z pięcioma milionami komórek węchowych, które posiada człowiek, a nietrudno zrozumieć, co sprawia, że psy mogą być tak zaaferowane, kiedy wyprowadzasz je na zewnątrz.

Podczas gdy my, ludzie, wykorzystujemy zmysł wzroku jako narzędzie do tworzenia wspomnień, psy potrafią zapamiętywać różne zapachy, o jakich nawet nie jesteśmy w stanie pomarzyć. Jest to unikatowa zaleta psów, którą możesz wykorzystać na swoją korzyść.

Bez względu na to, jak wiele dziwnych rzeczy psy uwielbiają wąchać i do nich zaglądać, są rzeczy, których unikają jak ognia. Niektóre z tych zapachów, których psy nienawidzą, są dla nas bardzo przyjemne.

Jeżeli masz psa żądnego przygód, który lubi pakować się w kłopoty, możesz wykorzystać te nieprzyjemne dla niego zapachy, aby skutecznie zniechęcić swojego psiego towarzysza.

Wystarczy tylko jedno powąchanie tych nieprzyjemnych zapachów, a Twój pies z pewnością odwróci się z obrzydzeniem. Nie powodują one żadnego uszczerbku na zdrowiu, jedynie wywołują negatywne skojarzenia z określonym miejscem lub obiektem i z czasem pies będzie ich unikał.

Dzięki temu z czasem Twój pupil będzie po prostu unikał tego miejsca, co pozwoli Ci na zachowanie części Twojego domu wolnego od obecności psów. Oto 10 zapachów, które są najbardziej powszechnie znienawidzone przez psy.

10 najpowszechniejszych zapachów, których psy nie znoszą

1. Ostra papryka

volodymyr-hryshchenko-tJBRqWigzso-unsplash-min

Ostre papryczki, na przykład jalapenos, chili i poblano, są naturalnymi odstraszaczami psów. Są one skuteczne z jednego prostego powodu: ich ostrość.

To uczucie mrowienia, które odczuwasz na swoim języku i w nosie, jest całkowicie obce dla psów. W rezultacie często uciekają jak najdalej się da od tych przypraw.

Bardzo często samo trzymanie papryczki jest wystarczającą metodą na odstraszenie psa. Chociaż nie zawsze potrafimy od razu wyczuć ostrą przyprawę, to siła zmysłów węchu Twojego pupila gwarantuje, że ją wyczuje.

Pikantność papryki pochodzi ze związków chemicznych zwanych kapsaicynoidami. Możesz łatwo stworzyć spray odstraszający psy poprzez zmielenie papryki i zmieszanie jej z wodą.

Mając na uwadze to, co zostało powiedziane, ważne jest, aby zachować ostrożność. Psy są bardzo wrażliwe na przyprawy, więc mogą doświadczyć niekontrolowanego kichania. Co więcej, w poważnych przypadkach mogą nawet cierpieć z powodu problemów z układem oddechowym. Nigdy nie powinieneś karmić swojego psa ostrą papryką lub spryskiwać psa tą przyprawą. Zamiast tego, można zastosować spray, aby utrzymać szczeniaka z dala od roślin i niektórych części podwórka.

Jeśli Twój pies jest szczególnie wrażliwy, to możesz przygotować spray bez nasion i białych włókien. To właśnie tam znajduje się większość kapsaicynoidów. Twój środek odstraszający będzie mniej ostry, ale nadal powinien spełniać swoje zadanie.

2. Zmielone przyprawy korzenne

min-ling-36g2WADarDk-unsplash-min

Reakcja Twojego psa na zetknięcie się z mielonymi przyprawami korzennymi jest bardzo podobna do tej, jaka zachodzi w przypadku zetknięcia się z ostrą papryką.

Zmielone chili w proszku, pieprz cayenne, papryka, mielona musztarda i wiele innych przypraw to świetny sposób na trzymanie psa z dala od Twojego ogrodu. Te przyprawy nie będą miały żadnego negatywnego wpływu na rośliny, pozostaną jednak w glebie i powstrzymają psa przed podkopywaniem korzeni roślin.

Wiele mielonych przypraw jest używanych w komercyjnych środkach odstraszających psy ze względu na ich wysoką skuteczność. Jeżeli chcesz wypróbować przyprawy, możesz po prostu posypać nimi część swojego podwórka.

I znowu to powtórzę, nie wolno dopuścić, by Twój pies miał przyprawy na pysku. Drobne cząsteczki mogą łatwo dostać się do nosa psa, gdzie będą powodować uczucie pieczenia i podrażnienia.

3. Owoce cytrusowe

cristina-anne-costello-4jsmBl30x A-unsplash-min

Zapach cytrusów można znaleźć w wielu różnych produktach domowych. Jest on stosowany w środkach czyszczących, dezodorantach do pomieszczeń, świecach i wielu innych produktach. Podczas gdy dla nas może być on bardzo przyjemny, dla psów jest czymś, czego absolutnie nie cierpią.

Problem z cytrusami polega na tym, że zawarte w nich olejki mogą powodować podrażnienia dróg oddechowych Twojego pupila.

Olejki cytrusowe są powszechnie stosowane w produktach, które mają na celu uniemożliwienie psu oddawania moczu w określonym miejscu. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy, możesz łatwo zrobić ten produkt samodzielnie.

Wszystko, czego potrzeba to kilka skórek z pomarańczy, cytryn, limonek lub grejpfrutów. Wystarczy, że położysz je na ziemi, a Twój pies będzie unikał tego obszaru.

Możesz również użyć soku z owoców do stworzenia aerozolu. Jeśli chcesz czegoś nieco mocniejszego, możesz wykorzystać olejki cytrusowe. Są one silnie skoncentrowane, dlatego warto rozcieńczyć olejki w wodzie przed rozpyleniem ich po domu lub podwórku.

4. Świeże zioła

thomas-rehehauser-M3M7D7LZ n0-unsplash-min

Wiele psów nie przepada za świeżymi ziołami, takimi jak mięta czy rozmaryn. Mają one bardzo ostry aromat, który nie jest dla nich apetyczny. Możesz wykorzystać ten fakt na swoją korzyść i zasadzić świeże zioła w swoim ogrodzie.

Nie tylko utrzymasz psa z dala od innych roślin, ale będziesz mieć zawsze świeży zapas pod ręką. Ewentualnie, możesz również stworzyć prosty roztwór w sprayu poprzez namoczenie ziół w wodzie, aby wydobyć ich olejki.

Podczas gdy większość psów nie znosi ziół, niektóre nie będą miały problemu z miętą. W rzeczywistości istnieje wiele smakołyków o smaku mięty, które pomagają zwalczać nieświeży oddech. Zanim zaczniesz inwestować w środki odstraszające na bazie mięty, sprawdź, jak Twój pies reaguje na jej zapach i smak.

5. Ocet

bulbul-ahmed-JisBRLc-YRY-unsplash-min

Ocet jest bardzo uniwersalnym składnikiem, który jest wykorzystywany w wielu domowych sposobach leczenia. Istnieje wiele różnych rodzajów octu dostępnych na rynku.

Niektóre z nich, takie jak standardowy biały ocet, mogą być używane, aby utrzymać Twojego pupila z dala od mebli lub fragmentów trawnika.

Jest to bezpieczne, nietoksyczne i stosunkowo niedrogie rozwiązanie. Wystarczy wlać go do butelki z rozpylaczem i zabrać się do pracy.

Minusem octu jest to, że nie ma on najpiękniejszego zapachu, nawet dla nas, ludzi. Jest kwaśny i bardzo silny. W rezultacie, może chcesz zarezerwować ocet do zastosowań zewnętrznych.

6. Kulka naftaliny (odstraszacze na mole)

moth-balls-min

Te małe białe kulki mają bardzo wyraźny zapach, który natychmiast rozpoznasz, jeśli używałeś ich w jakimś momencie swojego życia. Są one przeznaczone do utrzymania uporczywych moli z dala od ubrań.

Działają zarówno jako pestycyd, jak i dezodorant, który utrzymuje spleśniały zapach na dystans. Ze względu na swój skład chemiczny, kulki na mole są bardzo niebezpieczne zarówno dla psów, jak i ludzi.

Jeśli planujesz użyć kulki na mole, aby utrzymać psa z dala od pokoju, upewnij się, że kulki są całkowicie zabezpieczone przed dostępem psa. Jeśli Twój pies zje choćby jedną kulkę na mole, grozi mu natychmiastowa śmierć.

Aby mieć pewność, że nie dojdzie do takich sytuacji, możesz trzymać kulki na mole poza zasięgiem psa lub użyć specjalnie zaprojektowanego pojemnika. Tak długo, jak silny zapach kul na mole będzie w stanie przeniknąć do pomieszczenia, będzie on spełniał swoje zadanie.

7. Alkohol

chuttersnap-9UD0JHnWyVE-unsplash-min

Zwykły alkohol ma charakterystyczny zapach, który jest bardzo nieprzyjemny dla psów. Możesz rozpylić trochę alkoholu na bawełniane waciki i rozmieścić je na całym obszarze, z którego chcesz trzymać psa z dala.

Efektywność alkoholu będzie całkowicie zależała od jego stężenia. Im wyższy procent alkoholu, tym silniejszy będzie zapach.

Jak w przypadku każdego innego środka chemicznego, ważne jest, abyś zachował bezpieczeństwo. Nigdy nie rozpylaj go na swojego psa. Wielu lekarzy weterynarii nie zaleca nawet stosowania alkoholu na skórę psa po urazie, dlatego ważne jest, aby unikać kontaktu z psem.

Ponadto, alkohol jest bardzo łatwopalny. Pamiętaj o tym, rozstawiając w domu waciki nasączone alkoholem.

Dodatkowo, jeśli pies mimo wszystko zdecyduje się zlizać alkohol może to zakończyć się jego zatruciem i w efekcie śmiercią. Użyj tej opcji jedynie jeśli inne rozwiązania są niedostępne.

8. Środki czystości dla domu

anton-SnKfmC1I9fU-unsplash-min

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że Twój pies wyszedł z pokoju, podczas gdy Ty zabrałeś się za sprzątanie kuchennych blatów lub podłóg? To nie jest tak dlatego, że są one grzeczne i uprzejme.

Dzieje się tak dlatego, że psy bezwzględnie nienawidzą składników powszechnie stosowanych w gospodarstwie domowym środków czyszczących.

Wiele produktów wykorzystuje chlor lub amoniak. Co więcej, niektóre z nich mają dodatek zapachów cytrusowych, co sprawia, że zapach jest jeszcze bardziej nieprzyjemny dla Twojego pupila.

Nigdy nie powinieneś używać środków czyszczących bezpośrednio na swojego psa, zwłaszcza jeśli zawierają one silne substancje chemiczne, takie jak amoniak. Wdychanie amoniaku może powodować oparzenia i podrażnienia wewnątrz gardła psa.

Najlepiej jest wyprowadzać psa na zewnątrz podczas sprzątania miejsca, w którym często przebywa. Podczas gdy niebezpieczne byłoby użycie domowych środków czyszczących w celu odstraszenia psa, możesz po prostu utrzymywać pomieszczenie w czystości.

Na przykład, wielu właścicieli nie chce, aby ich pies wchodził do ich łazienki. Dlatego po prostu regularnie ją czyszczą. Po tym, jak silne opary znikną, Twojemu psu nie grozi już żadna krzywda. Jednak ta niewielka ilość zapachu, która pozostanie, wystarczy, aby nie chciał wchodzić do pomieszczenia.

9. Perfumy lub woda kolońska

ulysse-pointcheval–j6LLsAehUo-unsplash-min

Perfumy i wody kolońskie zawierają wiele składników, których psy będą unikać. Nierzadko zdarza się, że szczeniaki zaczynają ignorować swojego właściciela w momencie, gdy na skórę zostanie naniesiony jakiś zapach. Dzieje się tak, ponieważ perfumy zawierają związki chemiczne, olejki eteryczne i alkohol.

Wszystkie te składniki mają silne zapachy, których psy nie znoszą. Co więcej, substancje zapachowe maskują naturalny zapach Twojego ciała. Pierwszą rzeczą, której psy używają, aby Cię zidentyfikować, jest Twój unikalny zapach. Nawet jeśli nie czujesz, że masz na sobie silny zapach, masz zapach, który Cię identyfikuje.

Ten zapach pociesza Twojego psa. Jeśli zamaskujesz go silnymi perfumami, nie spodoba się on Twojemu psu. Podczas gdy perfumy i wody kolońskie są zapachami, których psy nie znoszą, nigdy nie powinieneś używać ich jako środka odstraszającego, bez względu na to, jak bardzo jest skuteczny.

10. Produkty kosmetyczne

cut-collective-hN0uatQvBAc-unsplash-min

Lakiery do paznokci, spraye do włosów i inne produkty kosmetyczne są pełne związków chemicznych. Pomyśl o tym, jak znajomo pachną tego typu produkty.

Większość dorosłych potrafi z łatwością rozpoznać te produkty, nawet na nie nie patrząc, zwłaszcza jeśli jest to coś, co dobrze znają. Jeśli dla Ciebie jest to silny zapach, dla Twojego szczeniaka będzie on praktycznie nie do zniesienia.

Nigdy nie powinieneś używać produktów kosmetycznych jako odstraszacza. Jeśli planujesz używać ich dla siebie, trzymaj psa w dobrze wentylowanym miejscu, do którego nie będą docierały opary. Alternatywnie, możesz zdecydować się na zakup naturalnych kosmetyków lub takich, które są wolne od ostrych chemikaliów.

Jakich olejków eterycznych nienawidzą psy?

Olejki eteryczne reprezentują zapachy, które są złe dla psów. Istnieje ogromna liczba olejków eterycznych, które są toksyczne, jeśli Twój pies stale je wdycha lub ma je na skórze. Według American Kennel Club, te toksyczne olejki eteryczne to:

 • Olejek cynamonowy
 • Olejek pensylwański (Pennyroyal)
 • Olejek cytrusowy
 • Olejek z mięty pieprzowej
 • Olejek z drzewa sandałowego (Sweetbirch)
 • Olejek z drzewa herbacianego
 • Olejek z krzewu zimozielonego
 • Olejek Ylang Ylang
 • Olejek z trawy cytrynowej.

Częste stosowanie tych olejków w domu może spowodować nie tylko problemy z nosem u psa. Może on zacząć doświadczać negatywnych skutków dla układu oddechowego i nerwowego.

Na jakie zapachy psy nie lubią sikać?

Oto zapachy, na które psy nie lubią sikać:

 • Skórki owoców cytrusowych
 • Ocet
 • Kulki na mole
 • Olejek cytrynowy

Umieszczaj skórki owoców cytrusowych na trawniku lub grządkach w ogrodzie, aby odstraszyć psa od znakowania.

Rozcieńczony roztwór octu zmieszany z wodą lub rozcieńczony roztwór olejku cytrynowego zmieszany z wodą będzie mieć ten sam efekt.

Jeżeli wylejesz ocet bezpośrednio na rośliny w swoim ogrodzie, zabije on twoją roślinność. Ocet musi być rozcieńczony w butelce z rozpylaczem i używany oszczędnie.

Dzięki temu, że olejek cytrynowy jest olejem, będzie on dłużej pokrywał rośliny i trawniki, gdy będzie wystawiony na działanie czynników zewnętrznych. Oznacza to mniej aplikacji. Pamiętaj, że olej musi być rozcieńczony wodą i rozpylony na rośliny za pomocą butelki z rozpylaczem. Nie przesadzaj z aplikacją i nie zostawiaj kałuż roztworu leżących na całym podwórku. Ostatnią rzeczą, której chcesz, jest twój pies połykający rozcieńczony roztwór citronelli.

Jakich zapachów psy nie znoszą, gdy robią kupę?

Oto zapachy, których psy nie znoszą:

 • Skórki owoców cytrusowych
 • Ocet
 • Olejek Citronella
 • Pieprz cayenne.

Ponownie, psy uznają te zapachy za wystarczająco nieprzyjemne, aby trzymać się od nich z daleka, więc stanowią one doskonały środek odstraszający od robienia kupy na Twoim podwórku.

Te same zasady obowiązują przy stosowaniu octu i olejku cytrynowego jako środka odstraszającego zarówno dla kupy, jak i dla siuśków: rozcieńcz roztwór z wodą i umieść w butelce z rozpylaczem.

Czym mogę spryskać dywan, aby powstrzymać psa przed siusianiem wewnątrz domu?

Jeżeli Twoim pytaniem jest “Jak powstrzymać psa przed oddawaniem moczu w określonym miejscu w domu?”, mamy dla Ciebie odpowiedź.

Ocet jest najprostszym domowym środkiem odstraszającym mocz psa. Rozcieńcz równe części wody i octu w butelce z rozpylaczem. Następnie spryskaj miejsce, w którym twój pies oddał mocz na dywan. Psy nie lubią octowego zapachu octu, więc nie odwiedzą tego miejsca ponownie. Inną opcją jest roztwór octu z nutą cytrusową:

 • 11/2 szklanki wody
 • 2 łyżki stołowe destylowanego białego octu
 • 20 kropli pomarańczowego olejku eterycznego
 • Czysta butelka z rozpylaczem.

Czy psy lubią zapach lawendy?

Stosując olejek lawendowy przy psach, zawsze rozcieńczaj go, w przeciwnym razie zapach będzie zbyt silny dla wrażliwego zmysłu powonienia Twojego psa.

Olejek lawendowy jest popularnym zapachem wśród ludzi, stosowanym w celu zmniejszenia stresu, łagodzenia bezsenności i leczenia migren.

Jakie zapachy są uwielbiane przez psy?

 • Zapachy zgnilizny
 • Zapach brudu
 • Zapachy właścicieli psów
 • Zapachy jedzenia
 • Niektóre olejki eteryczne.

Psy uwielbiają zapach zgnilizny. Nieważne, czy jest to gnijąca tusza martwego zwierzęcia, gnijące śmieci, czy sterta gnijących liści - psy uwielbiają ten zapach.

Przejdźmy teraz do nieprzyjemnych zapachów. Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że Twój pies tarzał się w krowim lub końskim nawozie (lub jakimkolwiek innym zwierzęcym nawozie)? Pociągające dla psów jest tarzanie się w zwierzęcej kupie. Uwielbiają ten zapach! Wydaje się, że to zachowanie pochodzi z instynktu, aby zamaskować swój własny zapach, więc w środowisku naturalnym nie zostaną wykryte. Była to technika samozachowawcza.

Psy uwielbiają przedmioty o znajomym zapachu: ich ulubioną zabawkę i przedmioty należące do ich właścicieli, takie jak bielizna, skarpetki itp. Psy wolą znajome zapachy swojego stada ponieważ to je uspokaja.


Psy to bardzo wrażliwe stworzenia, na które mogą mieć wpływ zapachy, których Ty nawet nie czujesz. Każdy pies jest inny, więc reakcje Twojego pupila mogą być inne niż innych. Z czasem poznasz upodobania i preferencje swojego psa.

Kiedy znajdziesz coś, czego Twój pies nie znosi, możesz wykorzystać to, aby trzymać go z dala od określonego obszaru.

Możesz również wykorzystać te informacje, aby zapewnić swojemu pupilowi komfort i bezpieczeństwo w Twoim domu.

popular post

Gry i ćwiczenia dla szczeniaków

Szczenięta są żywiołowe, wolne duchem i pełne energii. Trenowanie ich może być …

Czytaj dalej

5 zalet podwyższonych misek na karmę - czy są dobre dla psa?

Przez lata wśród właścicieli psów pojawiło się mnóstwo tematów spornych - czy …

Czytaj dalej

Jak oduczyć psa sikania w domu?

Jeśli masz psa, wiesz, że zdarzają się wypadki. Niemniej jednak, może to być …

Czytaj dalej