Czekolada zawiera substancję chemiczną o nazwie teobromina, która jest trująca dla psów. Aby sprawdzić, czy Twój pies zjadł potencjalnie toksyczną ilość czekolady, skorzystaj z kalkulatora toksyczności czekolady dla psów. Należy pamiętać, że objawy pojawiają się zazwyczaj między 4 a 24 godziną po zjedzeniu przez psa czekolady, jednak ocena i leczenie muszą być przeprowadzone natychmiast.

Czy psy mogą jeść czekoladę?

Chociaż psy mogą uwielbiać pyszny, słodki smak czekolady tak samo jak ludzie, należy pamiętać, że czekolada jest trująca dla psów i może sprawić, że będą bardzo źle się czuły. Nieważne więc, jak bardzo Twój pies prosi o kawałek czekolady, pamiętaj, że psy i czekolada nie idą w parze.

Oto powody, dla których czekolada jest szkodliwa dla psów:

 • Czekolada zawiera składnik zwany teobrominą (trochę jak kofeina), który jest toksyczny dla psów. Psy nie są w stanie rozkładać lub metabolizować teobrominy, tak jak ludzie.
 • Teobromina wpływa głównie na jelita, serce, centralny układ nerwowy i nerki psa.
 • Ciemniejsze, czystsze odmiany czekolady mają zwykle najwyższy poziom teobrominy, ale występuje ona również w czekoladzie mlecznej.
 • Objawy zatrucia czekoladą u psa obejmują wymioty (które mogą zawierać krew), biegunkę, niepokój i nadpobudliwość, szybki oddech, napięcie mięśni, brak koordynacji, przyspieszone bicie serca i drgawki.
 • Skutki i objawy zatrucia czekoladą u psów zależą od ilości zjedzonej czekolady i wielkości rasy.

Co robić, jeśli Twój pies zje czekoladę?

dark-chocolate-with-coffee-beans-min

Natychmiastowe leczenie może być niezbędne, jeśli Twój pies zjadł czekoladę, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania porady lub, poza godzinami pracy, z pogotowiem dla zwierząt. Możesz skorzystać z kalkulatora toksyczności czekolady, aby dowiedzieć się, czy Twój pies zjadł toksyczną ilość czekolady.

O co zapyta weterynarz?

Zanotuj wagę swojego psa, rodzaj czekolady, ile czekolady zjadł i o której godzinie. Jeśli możesz, zabierz opakowanie do weterynarza. Te informacje pomogą weterynarzowi ustalić, czy Twój pies zjadł toksyczną ilość czekolady i jak go leczyć.

Ile czekolady może zjeść pies?

pexels-andres-ayrton-6578907-min

Odradzamy dawanie psu jakiejkolwiek czekolady, nawet niewielka jej ilość może być dla niego śmiertelnie niebezpieczna, a wszystko zależy od wagi psa.

Ile czekolady to za dużo czekolady?

Dawki teobrominy w okolicach 100-150 miligramów na kilogram masy ciała są toksyczne dla psów.

Dla przykładu, jeśli masz Labradora ważącego 30kg, już 3000mg teobrominy może być śmiertelne.

3000mg teobrominy znajduje się w jednej 500 gramowej tabliczce ciemnej czekolady lub 170 gramach czekolady do pieczenia, czyli często mniej niż w jednej tabliczce.

Dla psów mniejszych ras przykładowo o wadze zaledwie 10 kg ilości te powinny być jednak zmniejszone o dwie trzecie. 1000mg teobrominy będzie śmiertelne dla psa o wadze 10kg. Taka ilość znajduje się już w 170g ciemnej czekolady.

Jakie są główne objawy zatrucia czekoladą u psów?

Jeśli Twój pies zjadł czekoladę, może on:

 • wymiotować (wymiociny mogą zawierać krew)
 • mieć biegunkę
 • być bardzo niespokojny i nadpobudliwy
 • mieć przyspieszony oddech
 • napięte mięśnie, brak koordynacji
 • podwyższone tętno
 • napady drgawek

W jaki sposób czekolada szkodzi psom?

Zatrucie czekoladą wpływa głównie na serce, centralny układ nerwowy i nerki. Objawy zatrucia czekoladą u psów pojawiają się zazwyczaj między 4 a 24 godziną po zjedzeniu czekolady przez psa.

Skutki i objawy zatrucia czekoladą u psów zależą od zjedzonej ilości i wielkości rasy. Na przykład, pies rasy labrador, który zjadł 200g mlecznej czekolady, może mieć rozstrój żołądka, objawiający się wymiotami i biegunką.

Przy 500g mogą wystąpić problemy z układem krążenia i przyspieszone bicie serca. Zjedzenie 750g może skutkować atakami drgawek.

Co zrobić, jeśli nie wiem, ile czekolady zjadł mój pies?

berkay-gumustekin-ngqyo2AYYnE-unsplash-min

Dokładne określenie ilości zjedzonej przez psa czekolady może być trudne, a ilość kofeiny i teobrominy różni się w zależności od warunków uprawy, pochodzenia ziaren kakaowca i ich odmiany. Zawsze najlepiej jest zachować ostrożność i w razie wątpliwości skontaktować się z lekarzem weterynarii, który będzie mógł wykonać niezbędne testy aby określić ilość zjedzonej czekolady i jej szkodliwość.

Czy psy mogą jeść czekoladę?

Najlepiej nie podawać psu czekolady, ale jeśli już udało mu się ją zjeść, musisz wiedzieć, ile waży Twój pies. Następnie spróbuj obliczyć, czy nie połknął toksycznej dawki. Pomoże Ci w tym kalkulator toksyczności czekolady.

Jaka ilość czekolady jest szkodliwa dla psów?

Zależy to od rodzaju czekolady i wielkości psa, ale z reguły do wystąpienia ostrych objawów klinicznych u psów dochodzi przy dawce teobrominy wynoszącej 20 miligramów na kilogram masy ciała, przy 40-50 mg/kg występują ciężkie objawy, a przy 60 mg/kg - drgawki.

Jeśli pies zjadł 3,5 g ciemnej czekolady na każdy 1 kg wagi lub 14 g mlecznej czekolady na każdy kilogram wagi, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Czy czekolada może zabić psa?

Chociaż czekolada może powodować choroby u psów, rzadko jest śmiertelna. Na 1000 przypadków zatrucia czekoladą psów, które odnotowano, tylko pięć psów zmarło. Jednakże, najprawdopodobniej wiele przypadków zatrucia czekoladą u psów nie jest zgłaszanych.

Czy sproszkowana czekolada jest niebezpieczna dla psów?

Suche kakao w proszku zawiera do 26mg teobrominy na gram, więc jest wysoce toksyczne dla psów. Jeśli masz psa o wadze 10kg, już kilka gramów kakao w proszku może spowodować u Twojego psa drgawki.

Mój pies wypił gorącą czekoladę. Czy jest ona niebezpieczna?

Popularne wersje czekolady do picia mają zazwyczaj podobny lub niższy poziom teobrominy niż czekolada mleczna. Oznacza to, że pies o wadze 10 kg musiałby spożyć do 130 g czekolady pitnej, aby wystąpiły u niego objawy zatrucia.

Czy wszystkie psy są narażone na ryzyko zatrucia czekoladą?

Uważa się, że u niektórych psów może istnieć pewien rodzaj genetycznej podatności na zatrucie teobrominą. Podczas gdy niektóre z nich nie wykazują żadnych objawów klinicznych po zjedzeniu czekolady, u innych pojawiają się poważne objawy, takie jak drgawki i nieregularne rytmy serca.

Jakie działanie na psy ma substancja chemiczna zawarta w czekoladzie?

charisse-kenion-tWe8ib-cnXY-unsplash-min

Toksyczna substancja chemiczna zawarta w czekoladzie, teobromina, była stosowana w medycynie jako środek pobudzający serce i rozluźniający mięśnie. Jest także diuretykiem, co oznacza, że sprawia, że musisz iść do toalety. Ponadto rozszerza naczynia krwionośne i może prowadzić do potencjalnie śmiertelnej nadmiernej stymulacji serca. Psy nie przetwarzają dobrze teobrominy i może ona powodować chorobę, biegunkę i problemy z nerkami.

Jak rozpoznać, że Twój pies zjadł czekoladę?

Jeśli Twój pies zjadł potencjalnie niebezpieczną ilość czekolady, prawdopodobnie zacznie wykazywać objawy między 4 a 24 godziną po spożyciu. Najbardziej typowe objawy to choroba i biegunka, która może zawierać krew, a także niepokój i nadpobudliwość, szybki oddech, napięcie mięśni, brak koordynacji, przyspieszone bicie serca i drgawki.

Co robić, gdy pies zje czekoladę?

Jeśli odkryjesz, że Twój pies zjadł czekoladę, spróbuj ustalić, jaki to był rodzaj, ile zjadł i kiedy to zrobił. Może w tym pomóc kalkulator toksyczności czekolady. Ciemna czekolada, czekolada do pieczenia i kakao w proszku są najbardziej toksyczne. Jeśli Twój pies zjadł potencjalnie toksyczną ilość, powinieneś skontaktować się z lekarzem weterynarii lub pogotowiem weterynaryjnym.

Czy psy mogą jeść białą czekoladę?

Jest bardzo mało prawdopodobne, aby Twój pies zatruł się po zjedzeniu białej czekolady, ponieważ nie zawiera ona wystarczającej ilości toksycznej teobrominy. Dotyczy to wszystkich produktów z białej czekolady, również tych, które deklarują, że zawierają miazgę kakaową. Należy jednak pamiętać, że biała czekolada zawiera dużo tłuszczu, maślanki i cukru, więc może spowodować rozstrój żołądka.

Czy ciemna czekolada jest szkodliwa dla psów?

Dobrej jakości tabliczka ciemnej czekolady o wadze 500 g może zawierać aż 4000 mg teobrominy. To więcej niż potrzeba, aby zabić psa o wadze 30 kg, takiego jak Labrador. Ale nawet gorsze gatunki ciemnej czekolady są niebezpieczne dla psów. Na przykład, tabliczka o wadze 500 g, zawierająca od 45 do 59% masy kakaowej, może zawierać do 2500 mg teobrominy.

Co należy podać psu, który zjadł czekoladę?

Nigdy nie stosuj domowych sposobów leczenia zatrucia czekoladą u psów. Zamiast tego dowiedz się, ile zjadł, jakiego rodzaju była to czekolada i jaką wagę ma Twój pies. W ten sposób będziesz mógł ustalić, czy dawka jest na tyle toksyczna, że uzasadnia pilne leczenie weterynaryjne.

Co robić, jeśli Twój pies zje niebezpieczną ilość czekolady?

Zadzwoń do swojego lekarza weterynarii po poradę lub, poza godzinami pracy, na pogotowie weterynaryjne. Pomoże Ci lekarz weterynarii, jeśli powiesz mu, ile czekolady zjadł Twój pies, jakiego rodzaju była to czekolada - opakowania mogą być bardzo pomocne - i kiedy pies ją zjadł. Pozwoli to ustalić, czy Twój pies zjadł toksyczną dawkę i jakiego leczenia będzie potrzebował.

Czy psy mogą jeść ciasto czekoladowe?

Krótko mówiąc, nie. Ciasto czekoladowe zawiera wiele składników, które są szkodliwe dla psów - w tym kakao w proszku i cukier. Zwłaszcza kakao w proszku jest szczególnie toksyczne, ponieważ zawiera duże ilości teobrominy.

Czy lody czekoladowe są szkodliwe dla psów?

Lody czekoladowe mogą zawierać teobrominę. Są one również pełne niezdrowych składników, takich jak cukier i tłuszcz, które są szkodliwe dla psów. Ponadto większość psów nie toleruje laktozy, więc spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości mleka lub śmietany może powodować rozstrój żołądka lub, co gorsza, poważne objawy kliniczne.

Leczenie po spożyciu czekolady przez psy

Nie ma antidotum na teobrominę. W większości przypadków lekarz weterynarii sprawi, że pies będzie wymiotował. Mogą wypłukać żołądek i podawać węgiel aktywowany, który wchłonie teobrominę pozostawioną w jelitach. Inne zabiegi będą zależeć od objawów, jakie wykazuje pies.

Mogą one również wymagać dożylnego podawania płynów (kroplówka), leków kontrolujących rytm serca, ciśnienie krwi i natężenia drgawek. Przy szybkiej interwencji i leczeniu, rokowania dla zatrutego psa są zazwyczaj dobre - nawet u tych, które zjadły duże ilości czekolady.

popular post

Czy psy mogą jeść owsiankę i czy powinny?

Owsianka to powszechnie stosowany składnik śniadaniowy, ceniony zarówno za swoją …

Czytaj dalej

Czy pies może jeść dynię? Dlaczego dynia to super-jedzenie?

Dynia to super-jedzenie dla psów. Zawiera niezwykle ważne mikroelementy i …

Czytaj dalej

Czy pies może jeść pestki dyni?

Dynia to super jedzenie dla psa. Ale czy może on jeść pestki dyni? Dziś …

Czytaj dalej

Niebezpieczne jedzenie dla psów

Niebezpieczne jedzenie dla psów Czy można się oprzeć tym wielkim brązowym oczom …

Czytaj dalej

Czy Twój pies zjadł ślimaka? Może być w niebezpieczeństwie

Jeśli Twój pies zjadł ślimaka, może poważnie zachorować lub zarazić się …

Czytaj dalej

Czy psy mogą jeść winogrona? Dlaczego winogrona są szkodliwe?

Winogrona i rodzynki są toksyczne dla psów i mogą prowadzić do ostrej …

Czytaj dalej

Czy psy mogą jeść słonecznik? 5 korzyści i 3 skutki uboczne

Nasiona słonecznika są bardzo zdrową i smaczną przekąską dla ludzi. Wielu z nas …

Czytaj dalej

Czy pies może jeść arbuza? Tak, ale bez pestek

To pytanie ma bardzo krótką odpowiedź. TAK, pies może jeść arbuza. Jednakże …

Czytaj dalej