Winogrona i rodzynki są toksyczne dla psów i mogą prowadzić do ostrej niewydolności nerek, a nawet śmierci. Chociaż wszystkie rodzaje winogron są szkodliwe dla psów, uważa się, że suszone wersje owoców są bardziej niebezpieczne i mogą powodować poważne dolegliwości, jeśli zostaną zjedzone przez psa.

Nie jest dokładnie określone, która substancja lub substancje chemiczne w winogronach powodują zatrucie u psów, ale nawet bardzo mała ilość winogron, rodzynek, sułtanek może spowodować poważne problemy dla niektórych psów. Weterynarze obserwują przypadki nagłych zachorowań po zjedzeniu tylko jednego winogrona, jednak w innych przypadkach nawet garstka może nie powodować żadnych objawów.

Z tego powodu najlepiej jest być ostrożnym i skontaktować się z lekarzem weterynarii lub najbliższym pogotowiem weterynaryjnym, jeśli pies zjadł winogrono.

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku pokarmów zawierających rodzynki, suszone owoce ciemnych winogron i sułtanki (suszone owoce białych winogron).

Mój pies zjadł rodzynki, co powinienem zrobić?

Objawy zatrucia winogronami i rodzynkami

 • Wymioty i biegunka (możliwe, że z obecnością krwi)
 • Nieprawidłowe picie lub oddawanie moczu
 • Dużo ślinienia się
 • Brak apetytu
 • Osłabienie/chwiejność podczas chodzenia
 • Ospałość
 • Krew w moczu

Należy usunąć z otoczenia psa winogrono i skontaktować się z lekarzem weterynarii lub, poza godzinami pracy, z najbliższym pogotowiem weterynaryjnym, ponieważ będą oni w stanie najlepiej udzielić porady. Jest bardzo prawdopodobne, że lekarz weterynarii poprosi Cię o przyprowadzenie psa do kliniki.

Jeśli tak się stanie, weź próbkę tego, co zjadł lub, jeśli to możliwe, opakowanie lub pudełko. Nie próbuj podawać psu słonej wody ani wywoływać wymiotów.

erda-estremera-KZri3sDZJgg-unsplash-min

Objawy zatrucia winogronami u psów

Zazwyczaj objawy zaczynają pojawiać się między 6 a 12 godzin po zjedzeniu przez psa winogron lub rodzynek, z niewydolnością nerek rozwijających się w ciągu 24 do 72 godzin od momentu ekspozycji. Objawy te mogą jednak nie wystąpić przez kilka dni. W najpoważniejszych przypadkach owoce te mogą również powodować nagłą niewydolność nerek.

Rzeczy, na które należy zwrócić uwagę to:

 • wymioty
 • biegunka (być może z domieszką krwi)
 • nieprawidłowe picie lub oddawanie moczu
 • zwiększone ślinienie się
 • brak apetytu.

Inne objawy to osłabienie lub chwiejność podczas chodzenia, senność i krew w moczu psa.

Dlaczego winogrona są szkodliwe dla psów?

t-r-photography-TzjMd7i5WQI-unsplash-min

Spożycie winogron, rodzynek, sułtanek jest częstym zatruciem u psów i może prowadzić do ostrej niewydolności nerek i śmierci. Jednak nie jest jasne, która dokładnie substancja lub substancja chemiczna w tych owocach powoduje to zatrucie.

Jak wywołać wymioty u psa po zjedzeniu winogron?

Weterynarze zazwyczaj wywołują wymioty u psów, które zjadły coś toksycznego. To dlatego, że jest to zwykle najprostszy sposób, aby oczyścić ich układ pokarmowy. Właściciele psów nie powinni jednak nigdy próbować sami wywoływać wymiotów u swoich pupili bez konsultacji z weterynarzem. W niektórych przypadkach wywoływanie wymiotów może być niebezpieczne.

Mój pies zjadł rodzynki i nic mu nie jest, czy to mit, że winogrona i rodzynki są szkodliwe dla psów?

To nie jest mit, że winogrona i rodzynki są szkodliwe dla psów. Zamieszanie wynika z faktu, że niektóre psy mogą zjeść kilka winogron i nie odczuwają żadnych skutków ubocznych, podczas gdy inne chorują już po zjedzeniu jednego lub dwóch.

Żadna konkretna substancja chemiczna zawarta w winogronach nie została nigdy wyodrębniona jako trująca dla psów. Jednak badania przeprowadzone przez weterynarzy pracujących w pogotowiu, dotyczące zatrucia winogronami i rodzynkami u psów wykazały, że spośród 606 przypadków zgłoszonych do przychodni, w jednym na osiem (12%) wystąpiły objawy kliniczne, takie jak wymioty lub biegunka.

Mój pies zjadł winogrona, ale wydaje się być zdrowy, co powinienem zrobić?

Obserwuj swojego psa przez 24 godziny po spożyciu winogron. Jeśli wystąpi którykolwiek z objawów wymienionych poniżej, skontaktuj się z lekarzem weterynarii lub, poza godzinami pracy, z pogotowiem weterynaryjnym.

 • Wymioty lub biegunka
 • Gwałtowne oddychanie
 • Niespokojność lub nadpobudliwość
 • Drżenie lub brak koordynacji
 • Zwiększona częstość akcji serca
 • Drgawki

Jakie są rokowania w przypadku zatrucia winogronami i rodzynkami?

Psy leczone z powodu zatrucia winogronami i rodzynkami mają zazwyczaj bardzo duże szanse na przeżycie, jeśli leczenie jest szybkie i odpowiednio wcześnie podjęte oraz nie doszło do uszkodzenia nerek. Jeśli jednak leczenie zostanie opóźnione i wystąpią objawy niewydolności nerek, pies może cierpieć z powodu problemów zdrowotnych przez całe życie lub, w najcięższych przypadkach, stracić życie.

Jak mój weterynarz będzie leczył zatrucie winogronami lub rodzynkami?

Nie ma bezpośredniego antidotum na zatrucie winogronami lub rodzynkami, więc kluczem do pomyślnego wyniku jest szybkie leczenie. Prawdopodobnie lekarz weterynarii poda psu dożylnie płyny (kroplówkę) w celu wsparcia funkcji nerek i nawodnienia organizmu. Może on również podać lek, który spowoduje, że pies będzie chory i/lub poda mu środek zwany węglem aktywowanym, który pomaga usunąć toksyny pozostawione w jelitach.

Zazwyczaj lekarz weterynarii sprawdzi również poziom enzymów nerkowych u Twojego psa i wykona badanie ultrasonograficzne, aby obejrzeć nerki. Jeśli te testy wskazują na uszkodzenie nerek, wtedy konieczne będzie bardziej intensywne leczenie.

Jak zapobiec zatruciu winogronami lub rodzynkami

Najprostszą radą jest zwracanie uwagi na wszelkie produkty zawierające winogrona, rodzynki, sułtanki oraz przechowywanie żywności zawierającej te składniki w miejscu niedostępnym dla psa. Jeśli pieczesz w domu, szczególnie z małymi dziećmi, ostrożnie obchodź się z potencjalnie toksycznymi składnikami i nie zostawiaj dzieci samych z psami w kuchni. Nasi lekarze weterynarii leczyli wiele psów, które zjadły całe paczki suszonych owoców prosto z toreb z zakupami, dlatego pamiętaj, aby odłożyć zakupy na miejsce zaraz po powrocie do domu.

popular post

Czy psy mogą jeść owsiankę i czy powinny?

Owsianka to powszechnie stosowany składnik śniadaniowy, ceniony zarówno za swoją …

Czytaj dalej

Czy pies może jeść dynię? Dlaczego dynia to super-jedzenie?

Dynia to super-jedzenie dla psów. Zawiera niezwykle ważne mikroelementy i …

Czytaj dalej

Czy pies może jeść pestki dyni?

Dynia to super jedzenie dla psa. Ale czy może on jeść pestki dyni? Dziś …

Czytaj dalej

Niebezpieczne jedzenie dla psów

Niebezpieczne jedzenie dla psów Czy można się oprzeć tym wielkim brązowym oczom …

Czytaj dalej

Czy Twój pies zjadł ślimaka? Może być w niebezpieczeństwie

Jeśli Twój pies zjadł ślimaka, może poważnie zachorować lub zarazić się …

Czytaj dalej

Pies zjadł czekoladę, co robić?

Czekolada zawiera substancję chemiczną o nazwie teobromina, która jest trująca …

Czytaj dalej

Czy psy mogą jeść słonecznik? 5 korzyści i 3 skutki uboczne

Nasiona słonecznika są bardzo zdrową i smaczną przekąską dla ludzi. Wielu z nas …

Czytaj dalej

Czy pies może jeść arbuza? Tak, ale bez pestek

To pytanie ma bardzo krótką odpowiedź. TAK, pies może jeść arbuza. Jednakże …

Czytaj dalej