Nasiona słonecznika są bardzo zdrową i smaczną przekąską dla ludzi. Wielu z nas chce dzielić się tym, co lubi ze swoimi ukochanymi pupilami. I jest to jak najbardziej naturalne zachowanie. Ale czy psy też mogą jeść nasiona słonecznika? I co ważniejsze, czy są one bezpieczne dla psów?

Po pierwsze, podobnie jak sama słonecznik, tak i jego nasiona są generalnie rzecz ujmując bezpieczne dla psów, oczywiście z zachowaniem umiaru. Warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Łuska słonecznika i nasiona słonecznika które zostały ulepszone poprzez dodawanie aromatów lub soli nie są dobrym rozwiązaniem dla żołądka Twojego psiaka, a tym bardziej te z dodatkami sztucznych polepszaczy smaku.

Dużo lepszą przekąską dla Twojego psa będzie dynia , ale jeśli Twój pies już zjadł kilka nasion to nie musisz się martwić - nasiona słonecznika są bezpieczne dla Twojego psa a już szczególnie w małych ilościach.

W tym artykule przyjrzymy się temu, czym są nasiona słonecznika, jakie wartości odżywcze mogą zapewnić, czy psy mogą bezpiecznie jeść nasiona słonecznika oraz jakie są możliwe skutki uboczne.

Co to są nasiona słonecznika?

trent-jackson-PGgk TgIq7w-unsplash

Słoneczniki wytwarzają nasiona, które są chętnie zjadane jako przekąska lub stosowane jako składnik niektórych potraw.

Nasiona słonecznika są popularnym i łatwo dostępnym produktem uprawianym z rośliny słonecznika o rozpoznawalnym jasnożółtym kwiatostanie i wysokich łodygach. Istnieją różne rodzaje nasion, podzielone na czarne (oleiste) i w paski (konsumpcyjne).

Nasiona są powszechnie produkowane dla:

 • przemysłu spożywczego
 • Zwierząt domowych i dzikiego ptactwa
 • Przemysłu kosmetycznego
 • Sadzenia w przydomowych ogródkach
 • Produkcji oleju słonecznikowego.

Dla niektórych osób nasiona to jadalna część środkowa. Inni uwzględniają łuskę, która jest zewnętrzną powłoką. Ziarna mogą być sprzedawane w łupinach lub bez nich.

Można je również przyrządzać na różne sposoby, np. prażyć, przyprawiać solą lub przyprawami albo mieszać z innymi składnikami.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie te różnice, gdy mówimy o tym, jak bezpieczne jest podawanie ich swojemu psiakowi. Niektóre z tych preparatów mogą zaszkodzić Twojemu psu. Zanim podasz je swojemu pupilowi, koniecznie zapoznaj się z całym artykułem.

Czy nasiona słonecznika są bezpieczne dla psów?

Nasiona słonecznika są nieszkodliwe dla psów i mogą być bezpieczne w niewielkich ilościach. Upewnij się, że są one czyste, suche i nie są zepsute. Jadalną częścią są ziarna słonecznika, więc przed podaniem usuń łupiny. Pozbądź się łusek, wyrzuć je w miejscu niedostępnym dla psa.

Możesz uprażyć nasiona słonecznika przed podaniem psu, ale pamiętaj aby przygotować je bez soli i oleju lub przypraw. Jeśli prażysz nasiona samemu w domu, koniecznie ostudź je przed podaniem psu. Możesz również podawać psu smakołyki dostępne do kupienia w sklepach lub kompleksowe diety z dodatkiem nasion słonecznika.

Dla ludzi, nasiona te mają wiele wartości odżywczych. Do najbogatszych składników odżywczych należą:

 • Kwas linolowy
 • Białko
 • Błonnik
 • Witaminy (B i E)
 • Minerały (magnez, mangan, fosfor, miedź, żelazo, cynk, potas)

Psy potrzebują wszystkich tych składników odżywczych w odpowiednich ilościach, aby pozostać zdrowe i wolne od chorób.

Kwas linolowy

Kwas linolowy jest niezbędnym kwasem tłuszczowym (omega-6) i jest niezbędny dla zdrowia Twojego psa. Psy nie potrafią wytwarzać niezbędnych kwasów tłuszczowych i muszą je otrzymywać z pożywienia. Ziarna słonecznika zawierają prawie 50% kwasu linolowego, co czyni je bogatym źródłem kwasu omega-6. Kwas linolowy musi być uzupełniany u psów z problemami skóry i sierści.

Niezbędne kwasy tłuszczowe pomagają również chronić psy przed chorobami serca, zapaleniem stawów i rakiem, jednakże olej lniany i olej rybny wykazały lepszą ochronę przed tymi chorobami u psów.

Białko

Psy potrzebują odpowiedniej białka, aby zachować siłę witalną i energię oraz aby wspomagać wzrost i odbudowę tkanki mięśniowej. Dobrze umięśniony, aktywny pies ma zdrowsze kości i stawy, co zmniejsza ryzyko urazów mięśni, ścięgien i więzadeł, a także zapalenia stawów w miarę starzenia się.

Błonnik

Odpowiednia ilość błonnika w diecie utrzymuje jelita psa w zdrowiu i odpowiedniej kondycji. Diety bogate w błonnik mogą również pomóc psom z nadwagą, ponieważ szybciej czują się syte. Psy pozbawione wystarczającej ilości błonnika w diecie mogą cierpieć na biegunkę. Jednak zbyt duża ilość błonnika może powodować rozstrój żołądka lub zaparcia, dlatego należy zachować ostrożność przed uzupełnianiem diety. Błonnik nie jest niezbędny w diecie psa, więc jeśli Twój pies nigdy nie miał błonnika w swojej diecie wprowadzaj go stopniowo.

Witaminy i minerały

Witaminy i minerały zawarte się w nasionach słonecznika:

 • Witamina E
 • Witamina B1 (tiamina)
 • Mangan
 • Selen
 • Fosfor
 • Magnez
 • Witamina B6
 • Kwas foliowy
 • Witamina B3

Podawanie Twojemu szczeniakowi odpowiednich witamin i minerałów wzmocni jego system odpornościowy i ochroni go przed chorobami. Są one również potrzebne niemal w każdym miejscu w organizmie, takim jak oczy, mięśnie, układ nerwowy, kości, stawy, skóra i sierść oraz narządy wewnętrzne. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z suplementami, ponieważ witaminy w zbyt dużych ilościach mogą być toksyczne dla psów.

Istnieją pewne dowody na to, że nasiona słonecznika mogą poprawić stan skóry i sierści psa, ale badania dotyczące innych korzyści nie są wystarczające. Nie wiemy, czy psy są w stanie wykorzystać wszystkie zawarte w nich składniki odżywcze, czy też odnoszą takie same korzyści zdrowotne jak ludzie. Bez tych informacji nie można stwierdzić, na ile korzystne jest podawanie ich psu.

Podobnie jak większość innych nasion i orzechów, nasiona słonecznika są uważane za doskonały suplement diety dla skóry. Chociaż dostępnych jest niewiele badań na temat wpływu nasion słonecznika na skórę i sierść psa, badania na ludziach wykazały wyraźną poprawę.

Czy zatem psy mogą jeść nasiona słonecznika i czerpać z nich takie same korzyści? Okazuje się, że tak - ziarna słonecznika były badane na psach i rzeczywiście poprawiają one stan sierści i skóry psa (Rees et al. 2001 ).

Oto kilka dodatkowych badań na temat nasion słonecznika:

Ziarna słonecznika poprawiają stan skóry i okrywy włosowej psa (1 ) Magnez zawarty w nasionach słonecznika może pomóc w leczeniu cukrzycy (2 ) Ziarna słonecznika mogą pomóc w zatrzymaniu wzrostu guzów (3 ) Kwas linolowy w nasionach słonecznika może pomóc starzejącej się skórze (4 ) Witamina E w nasionach słonecznika pomaga kontrolować poziom cholesterolu (5 )

Należy podkreślić, że psy mogą czerpać korzyści ze składników nasion słonecznika, co zostało również potwierdzone w badaniach.

Na przykład, jedno z badań wykazało, jak kwas linolowy z oleju słonecznikowego wpływa na szczenięta rasy Beagle (Campbell et al. 1992 ).

To powinna być odpowiedź na pytanie, czy psy mogą jeść nasiona słonecznika, ale przyjrzyjmy się jeszcze innym potencjalnym korzyściom płynącym ze spożywania nasion słonecznika przez psy, które nie zostały jeszcze udowodnione w badaniach, ale opierają się głównie na teorii.

5 korzyści płynących z podawania nasion słonecznika psom

marvin-meyer-OPAUTV 6n10-unsplash-min

1. Ziarna słonecznika poprawiają kondycję sierści i skóry Twojego psa.

We wspomnianych powyżej badaniach potwierdzono, że podawanie psom nasion słonecznika poprawia zdrowie ich sierści, włosów i skóry. Dzięki temu, ze są one bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe pomogą Twojemu psu zachować zdrową skórę i sierść.

Tłuszcze, zawierające się w nasionach słonecznika są naturalne i zdrowe, są to tłuszcze nienasycone. Dzięki nim sierść Twojego psa będzie błyszczeć, będzie bardzo zdrowa i mocna.

2. Ziarna słonecznika wspierają produkcję dobrego cholesterolu.

Nienasycone kwasy tłuszczowe wspomagają organizm do produkcji dobrego cholesterolu i powstrzymują produkcję złego cholesterolu. Skutkuje to obniżeniem ciśnienia krwi, mniejsze prawdopodobieństwo chorób układu krwionośnego i serca a także niższe ryzyko udaru.

3. Witamina E - przeciwutleniacz.

Witamina E jest niezbędna w procesie metabolizmu tłuszczów, wspomaga proces oddychania komórek i budowę błon otaczających komórki.

Witamina E pomaga chronić skórę psa przed szkodliwymi wolnymi rodnikami.

4. Ziarna słonecznika dzięki zawartości magnezu mogą łagodzić stany depresyjne.

Ostatnie badania wykazują, że magnez może pomagać leczyć depresję i stany lękowe(źródło ). Magnez zawarty w nasionach słonecznika może okazać się bardzo pomocny u psów cierpiących na stany lękowe i depresję.

Nasiona słonecznika są pełne witaminy B, a konkretnie niacyny i pirydoksyny. Obie te witaminy wspomagają aktywność mózgu i zmniejszają nerwicę i niepokój.

Dodatkowo, ziarna słonecznika są bogate w tryptofan, niezbędny aminokwas, który zwiększa poziom serotoniny w mózgu psa.

Serotonina, z kolei, poprawia stan psa psychiczny psa podczas stresowej sytuacji i zmniejsza agresywne zachowania.

5. Śladowa zawartość minerałów promuje ogólny dobry stan zdrowia organizmu psa.

Nasiona słonecznika zawierają wiele witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i innych, ważnych składników odżywczych.

Wszystkie te składniki sprawiają, że nasiona słonecznika dla psa są świetnym dodatkiem do diety, ponieważ wspierają wiele procesów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Czy nasiona słonecznika mogą być szkodliwe dla psa?

akita-najlepsze-psy-dla-pracujacych-min

W niektórych przypadkach nasiona słonecznika mogą zaszkodzić Twojemu psu. Jeśli pies zje tylko kilka nasion, wtedy z pewnością nic mu się nie stanie. Istnieją jednak niebezpieczeństwa, których musisz być świadomy. Niektóre z nich:

 • Nasiona w łuskach
 • Duże ilości nasion w krótkim czasie
 • Nasiona przeznaczone dla ptaków
 • Przyprawione lub aromatyzowane przyprawami
 • Zmieszane z innymi szkodliwymi składnikami (polepszacze smaku)

Niełuskane nasiona

Nasiona jedzone w łupinach mogą podrażniać jelita psa i powodować wymioty oraz biegunkę. Łupina nie ulega strawieniu w żołądku i ma bardzo ostre krawędzie. Stanowi ona również potencjalne zagrożenie zadławienia, dlatego pamiętaj o usunięciu łupiny, jeśli zdecydujesz się na podanie ich swojemu pupilowi.

Duże ilości nasion słonecznika dla psa

Mimo dużej zawartości składników odżywczych i pro-zdrowotnych witamin, jeśli pies zje ich za dużo mogą mieć odwrotne skutki do zamierzonych. Niektóre witaminy i minerały podane w zbyt dużych ilościach mogą zablokować wchłanianie innych minerałów i zakłócić gospodarkę organizmu. Ważne, aby dodawać nasiona słonecznika w rozsądnej ilości i nigdy nie przesadzać.

Jeśli Twój pies zje zbyt dużo nasion słonecznika za jednym razem, spodziewaj się wystąpienia wymiotów lub biegunki. Wysoka zawartość oleju może narazić Twojego psa na ryzyko wystąpienia bolesnego i zagrażającego życiu schorzenia - zapaleniu trzustki. Jeśli wystąpią powyższe objawy koniecznie zabierz psa do kliniki weterynaryjnej.

Nasiona przeznaczone dla ptaków

Nasiona słonecznika są częstym składnikiem karmy dla ptaków, jednakże te nasiona nie są odpowiednie dla psiaka. W nasionach ptaków często dodawane są czarne nasiona słonecznika, które są bardzo oleiste i nieodpowiednie do spożywania przez psy.

Nasiona słonecznika zawarte w karmie dla ptaków są najczęściej niełuskane, a jak już wiesz łupina ma ostre krawędzie i może dotkliwie poranić układ pokarmowy i wydalniczy Twojego psiaka.

Jeśli pies zje dużą ilość ptasiego ziarna może to spowodować problemy z jelitami. Nasiona wytwarzają gazy podczas procesu trawienia w żołądku psa, czego efektem mogą być nieprzyjemne wzdęcia. W ich wyniku może nawet dojść do skrętu żołądka, co jest bezpośrednim zagrożeniem życia i często wymaga interwencji chirurgicznej.

Może również dojść do zablokowania jelit, wymiotów i biegunki. Wysoka zawartość olejów może spowodować zapalenie trzustki, w szczególności jeśli są one połączone z innymi olejami zawartymi w innych nasionach w karmie dla ptaków.

Nasiona dla ptaków są często przechowywane w taki sposób, który umożliwia rozwój pleśni. Pleśń jest wysoce trująca dla psa, wytwarza toksyny zwane mykotoksynami które powodują bardzo poważne choroby u psów. Do objawów zatrucia pleśnią zaliczamy:

 • niepokój
 • problemy z równowagą
 • drgawki i trzęsienie się
 • wymioty
 • pies nie potrafi iść prosto
 • wysoka temperatura

Niektóre z toksyn wytworzonych przez pleśń, zwłaszcza aflatoksyna, mogą uszkodzić wątrobę Twojego psa i w efekcie doprowadzić do jego śmierci.

Mówiąc o ptakach, jest kolejne zagrożenie na które musisz uważać. Są to ptasie odchody - niektóre psy mają skłonność do zjadania odchodów. Odchody ptaków są wysoce szkodliwe, i jeśli myślisz o ustawieniu karmnika dla ptaków w swoim ogrodzie a masz problem ze swoim psem, zastanów się dwa razy.

Sól i przyprawy

Jeśli chcesz podawać swojemu psu nasiona słonecznika, koniecznie dokładnie czytaj składy a już szczególnie tych przeznaczonych dla ludzi. Bardzo często są solone lub przyprawiane, a te dodatki są szkodliwe dla Twojego czworonożnego przyjaciela.

Zbyt duża ilość soli w diecie psa może doprowadzić do pogorszenia jego stanu zdrowia i spowodować choroby serca i nerek. Z drugiej strony przyprawy rozregulują jego żołądek, więc dobrym rozwiązaniem będzie unikać wszelkich nasion z dodatkami.

Nasiona słonecznika jako dodatek do innego jedzenia

Słonecznik jest popularnym składnikiem naszej żywności. Nasiona słonecznika znajdziemy w batonikach, sałatkach, musli, ciastach i wielu innych gotowych potrawach. Z reguły są to śladowe ilości, ale jeśli nie sprawdzisz składu mogą one zaszkodzić psu.

Szczególnie w musli bardzo często są dodawane orzechy, rodzynki i polepszacze smaku. Każde z powyższych teoretycznie rzecz ujmując może być zabójcze dla psa - choć istnieją psy, którym nic się nie stało po spożyciu powyższych dodatków. Szczególnie rodzynki są niebezpieczne - mogą spowodować niedoczynność nerek i w efekcie śmierć psa w kilka godzin. Orzechy z kolej mogą zablokować jelita lub spowodować zadławienie, ponadto duża ilość orzechów jest szkodliwa dla psa.

Zanim zdecydujesz podzielić się swoimi smakołykami z Twoim czworonożnym przyjacielem, koniecznie sprawdź jej skład. Jeśli cokolwiek budzi Twoje podejrzenia lepiej nie podawać tej przekąski swojemu psu, a jeśli koniecznie chcesz mu ją dać wpierw zasięgnij porady weterynarza. Psy są diametralnie różne od ludzi. To co dla nas jest nieszkodliwe, dla nich może okazać się zabójcze.

edvinas-bruzas-QV8xurqnXTs-unsplash

Czy powinieneś dawać psu nasiona słonecznika?

Znasz już wady i zalety dodawania nasion słonecznika do diety Twojego czworonożnego przyjaciela. Czy warto dodawać nasiona słonecznika do diety psa?

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników. Ważne, żeby wziął pod uwagę wszystkie za i przeciw podawania nasion słonecznika psu i rozważył potencjalne ryzyko. Jeśli w Twoim mniemaniu zalety podawania słonecznika psu przewyższają potencjalne zagrożenie - z pewnością możesz je włączyć do jego diety.

Jedno, o czym musisz pamiętać - zawsze podawaj słonecznika bez łupin ani polepszaczy smakowych i maksymalnie 1 łyżkę stołową dla dużego psa.

Alternatywy dla podawania nasion słonecznika

Niektóre psy są uczulone na nasiona lub olej słonecznikowy, w tym wypadku koniecznie poszukaj zamienników. Najlepszą alternatywą będą suplementy kwasów omega, które wspomagają układ odpornościowy, promują zdrową sierść i wiele innych.

Istnieje wiele suplementów i przysmaków dla psów, które zawierają tyle samo wartości odżywczych, a nawet więcej niż przeciętna porcja nasion słonecznika.

Te suplementy omega często pochodzą z oleju rybnego. Mogą one również zawierać olej lniany, probiotyki i długą listę witamin. Zakup tych suplementów może być droższy w zależności od wagi psa, ale może zapewnić jeszcze większe wsparcie w dłuższej perspektywie.

popular post

Czy psy mogą jeść owsiankę i czy powinny?

Owsianka to powszechnie stosowany składnik śniadaniowy, ceniony zarówno za swoją …

Czytaj dalej

Czy pies może jeść dynię? Dlaczego dynia to super-jedzenie?

Dynia to super-jedzenie dla psów. Zawiera niezwykle ważne mikroelementy i …

Czytaj dalej

Czy pies może jeść pestki dyni?

Dynia to super jedzenie dla psa. Ale czy może on jeść pestki dyni? Dziś …

Czytaj dalej

Niebezpieczne jedzenie dla psów

Niebezpieczne jedzenie dla psów Czy można się oprzeć tym wielkim brązowym oczom …

Czytaj dalej

Czy Twój pies zjadł ślimaka? Może być w niebezpieczeństwie

Jeśli Twój pies zjadł ślimaka, może poważnie zachorować lub zarazić się …

Czytaj dalej

Czy psy mogą jeść winogrona? Dlaczego winogrona są szkodliwe?

Winogrona i rodzynki są toksyczne dla psów i mogą prowadzić do ostrej …

Czytaj dalej

Pies zjadł czekoladę, co robić?

Czekolada zawiera substancję chemiczną o nazwie teobromina, która jest trująca …

Czytaj dalej

Czy pies może jeść arbuza? Tak, ale bez pestek

To pytanie ma bardzo krótką odpowiedź. TAK, pies może jeść arbuza. Jednakże …

Czytaj dalej