Jeśli Twój pies zjadł ślimaka, może poważnie zachorować lub zarazić się nicieniem płucnym, który może być śmiertelny. Powinieneś zabrać go do weterynarza na badania kontrolne, nawet jeśli nie wydaje się wykazywać żadnych oznak cierpienia fizycznego lub emocjonalnego.

Nie ma również sposobu, aby dowiedzieć się, czy ślimak zjadł toksyczny preparat którym chciałeś wytępić ślimaki ze swojego ogrodu. Te środki są również trujące dla psów.

Czy ślimaki są trujące dla psów? Ślimaki, jeśli zostaną zjedzone, mogą być szkodliwe dla psów z powodu przenoszonego przez nie pasożyta - nicieni płucnych. Jednak większość ślimaków ogrodowych nie jest tak naprawdę toksyczna dla psów, jeśli zostaną zjedzone, ale zwiększa to ryzyko wystąpienia u nich tej choroby. Istnieją również odmiany ślimaków morskich, które po zjedzeniu mogą zabić psa.

Co to jest pasożyt nicień płucny?

Nicienie płucne są maleńkimi pasożytniczymi robakami, które mogą zarażać psy, prowadząc do wielu poważnych problemów zdrowotnych, w tym problemów z sercem, oddychaniem a nawet krwotoków. Krwotoki mogą wystąpić w oczach psa, jelitach, płucach, wątrobie i kręgosłupie.

W prostych słowach; jeżeli Twój pies zostanie zarażony nicieniem płucnym, skutki mogą być katastrofalne, a jedzenie ślimaków jest jednym z najbardziej ryzykownych działań prowadzących do zarażenia pasożytami.

Objawy zarażenia nicieniem płucnym

Niektóre typy psów są bardziej podatne na zarażenie się nicieniem płucnym. Należą do nich młode psy i szczenięta (najprawdopodobniej z powodu bycia ciekawskim), oraz rasa spanieli. Powody, dla których spaniele są bardziej narażone na szkodę nie jest całkowicie zrozumiałe, ale może to być wada rasy genetyczna.

Oto kilka możliwych objawów, na które należy zwrócić uwagę:

 • Anemia
 • Zmiany behawioralne
 • Trudności z oddychaniem
 • Kaszel (plus odkrztuszanie krwi)
 • Biegunka
 • Utrata apetytu
 • Krwawienie z nosa
 • Zaczerwienienie oczu
 • Napady
 • Łatwe męczenie się
 • Wymioty
 • Utrata wagi

Objawy są często niezrozumiałe, ponieważ mogą być łatwo pomylone z innymi chorobami. Z tego powodu ważne jest, aby zawsze zasięgnąć porady lekarza weterynarii, jeśli pies zje ślimaka, lub jeśli sądzisz, że zlizywał śluz ślimaka - larwy mogą być zaraźliwe do 15 dni po pozostawieniu w śluzie.

Leczenie nicienia płucnego

Jeśli Twój pies lub szczeniak zje ślimaka i zachoruje na nicienia płucnego, dostępne jest leczenie i większość psów wyzdrowieje, pod warunkiem, że choroba została zdiagnozowana wystarczająco wcześnie. Leczenie nie wymaga operacji, lecz podania leków, które zabiją pasożyty nicienia płucnego.

Lepiej jest zapobiegać niż leczyć, więc nie pozwalaj psu pić z kałuż, jeść ślimaków ani lizać ich śluzu. Nicienie płucne są również przenoszone przez kał psa, dlatego sprzątaj po swoim psie i stosuj u niego preparaty przeciw robakom i pchłom.

wolfgang-hasselmann- IQjEv–6sE-unsplash-min

Czy psy mogą jeść ślimaki?

Psy mogą jeść ślimaki, i niektóre z nich to robią. Chociaż ślimaki mają paskudny smak i zapach, nie wydaje się to odstraszać niektórych psów. Jest to jednak nawyk, który musisz pomóc im przełamać i całkowicie go uniknąć.

Ślimaki same w sobie nie są trujące (większość z nich), ale ponieważ mogą przenosić robaki i pasożyty lepiej nie pozwalać psom ich zjadać lub lizać.

Nie wiadomo, dlaczego niektóre psy lubią jeść ślimaki. Najbardziej prawdopodobne jest to, że pies może myśleć, że to jedzenie ze względu na konsystencję lub ciekawość wkładania do ust czegoś nietypowego.

Co się stanie, jeśli pies zje ślimaka?

Zjedzenie ślimaków może zaszkodzić Twojemu psu z dwóch powodów:

❌ Chociaż ślimaki i śluz nie są toksyczne, źle wpływają na układ pokarmowy psa, powodując wymioty i biegunkę.

❌ W najgorszym przypadku Twój pies może zachorować na nicienia płucnego, a nawet umrzeć z powodu tej infekcji.

Jak psy zarażają się nicieniem płucnym?

Ślimaki występują najczęściej w wilgotniejszych miesiącach roku. W Polsce jest to zazwyczaj okres wiosenny.

Jeśli Twój pies jest taki jak nasz, uwielbia skakać w liściach, tarzać się w błocie i biegać po kałużach - wszystkie te czynności są głównymi powodami, które narażają go na ryzyko zachorowania na nicienia płucnego.

Tak, dobrze przeczytałeś.

Twój pies nie musi zjeść ślimaka, aby zachorować. Pasożytem nicienia płucnego może zarazić się Twój pies pijąc deszczówkę, jedząc trawę, zlizując ślady ślimaków, psie odchody, a nawet wdychając larwy nicienia płucnego do nosa.

Czy śluz ślimaków jest trujący dla psów?

Tak jak same ślimaki, śluz ślimaka nie jest trujący dla psów. Jednakże, śluz ślimaków może być szkodliwy dla psów, jeśli zawiera pasożyty nicienia płucnego, ponieważ może to prowadzić do niebezpiecznej infekcji.

Śluz ślimaka nie jest więc toksyczny, ale może być niebezpieczny, jeśli znajdują się w nim larwy pasożyta nicienia płucnego.

profelis aurata-zpKILEdn5qs-unsplash-min

Czy wszystkie ślimaki są trujące dla psów?

Jak już ustaliłem, moje badania wykazały, że zwykłe ślimaki ogrodowe, które można znaleźć na swoim podwórku nie są trujące lub toksyczne dla psów. Ale pasożyty obecne w ślimakach mogą być.

Na tej podstawie, gdybyś zadał mi któreś z poniższych pytań…

Czy czarne ślimaki są trujące dla psów? Czy ślimaki lamparcie są trujące dla psów? Czy ślimaki bananowe są trujące dla psów? Czy ślimaki ogrodowe są trujące dla psów?

Odpowiedź na wszystkie te pytania brzmi: nie, nie są toksyczne. Ale, jak ciągle powtarzam, mogą być niebezpieczne.

Jest tu pewne zastrzeżenie, a mianowicie ślimaki morskie.

Czy ślimaki morskie są trujące dla psów?

Bardzo ogólnie rzecz biorąc, większość ślimaków morskich nie jest trująca dla psów, ale niektóre odmiany mogą być toksyczne. Podczas gdy najczęściej spotykane ślimaki morskie nie powinny być uważane za szkodliwe, nadal nie powinieneś pozwalać swojemu psu na jedzenie lub lizanie ich; i tak mogą one zachorować.

Ślimaki morskie, które są znane jako toksyczne dla psów to anaspidea, pleurobranchaea maculates i niektóre odmiany nudibranch występujące w Australii i Nowej Zelandii.

Co zrobić, gdy pies zje ślimaka?

Jeśli pies zje ślimaka, nie powinieneś wpadać w wielką panikę. Tak, istnieje ryzyko wystąpienia nicienia płucnego, lub zatrucia, jeśli są to pewne ślimaki morskie, ale nadal jest to stosunkowo rzadkie.

Zawsze jednak należy udać się do weterynarza na badania kontrolne, nawet jeśli nie wyglądają na chore lub cierpiące. Nicienie płucne mogą się rozwijać przez kilka miesięcy, zanim pojawią się objawy.

Jak zatrzymać psa jedzącego ślimaki

Oczywiście, weterynarze mogą zrobić wielkie rzeczy, aby pomóc psom, które są przywożone wcześnie, niemniej jednak generalnie lepiej dla wszystkich, jeśli można zapobiec jedzeniu ślimaków przez psa w pierwszej kolejności.

Oto kilka przydatnych technik zapobiegawczych:

 • Nigdy nie zostawiaj żadnych zabawek dla psów na zewnątrz na noc. Kiedy słońce zachodzi, a atmosfera staje się nieco wilgotniejsza, ślimaki rozpełzną się po wszystkim, co znajduje się na poziomie gruntu.
 • Nie umieszczaj legowiska psa w pomieszczeniu, do którego wdzierają się ślimaki. Jeżeli Twój dom jest narażony na inwazję ślimaków w nocy, nie zostawiaj psa bez nadzoru w miejscu, gdzie mogą pojawić się ślimaki, chyba że w klatce. W przypadku wizyty ślimaków, należy najpierw posprzątać po nich, zanim pies opuści swoją klatkę lub zacznie wędrować po domu.
 • Zapobiegaj piciu przez psa z kałuż lub jedzeniu dzikich roślin. Ślimaki często żyją w kałużach lub na liściach, a czasem nie sposób ich zauważyć, dopóki nie jest za późno. Nie ryzykuj - oducz swojego psa tego zachowania, aby był bezpieczny.
 • Opanuj komendę “zostaw to!”. Jeśli widzisz, że Twój pies podchodzi do ślimaka i wygląda na zaciekawionego, daj mu jasno do zrozumienia, że powinien odejść.
 • Pies jedzący ślimaka lub ślimaki to coś, co należy traktować poważnie i nigdy nie należy zwlekać z zasięgnięciem porady i pomocy weterynarza w takiej sytuacji.

Nie mówimy tego, aby być panikarzami, ponieważ oczywiście zawsze będziemy opowiadać się za zachowaniem spokoju w sytuacji kryzysowej, gdy chodzi o Twoje zwierzę - zwierzęta z łatwością wyczuwają stres i odpowiednio na niego reagują. Nie ma jednak nic do zyskania, jeśli będziesz ryzykował i zwlekał z szukaniem pomocy.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zjedzenie ślimaka przez psa wcale nie skończy się źle dla Twojego pupila. Nie każdy ślimak przenosi chorobę motylicy płucnej tak samo jak nie każdy pies, z którym zetknie się Twój pupil ma pchły.

Jest to jednak na tyle poważny problem, że zawsze lepiej przygotować się na najgorsze i być mile zaskoczonym niż odwrotnie. Zaszczep swojego psa, trzymaj ślimaki z dala od domu i obserwuj swojego pupila, aby upewnić się, że nie pożera tych oślizgłych gości. W ten sposób Twój pies pozostanie szczęśliwy i zdrowy, ciesząc się wszystkim, co ma do zaoferowania życie na świeżym powietrzu.

Niebezpieczeństwa związane z preparatami przeciwko ślimakom

Jeżeli uznasz, że ryzyko jest zbyt duże, możesz rozważyć użycie granulatu, aby pozbyć się ślimaków z ogrodu lub podwórka. Jednak większość środków przeciwko ślimakom zawiera metaldehyd, który jest bardzo toksyczny dla psów.

Zamiast tego warto wypróbować organiczne alternatywy dla granulatu:

 • Kawa mielona
 • Pułapki na piwo
 • Skorupki jajek i muszle morskie
 • Ziemia okrzemkowa
 • Taśma miedziana
 • Rośliny odstraszające ślimaki
 • Pasta z wełny z recyklingu
 • Nematydy
 • Otręby pszenne lub kukurydziane

Kup organiczne lub przyjazne dla psów środki przeciwko ślimakom

Dla najlepszych rezultatów polecam zakup przyjaznych dla psa środków przeciwko ślimakom. Przejdź do Amazon i wyszukaj organiczne środki przeciwko ślimakom i powinieneś być w stanie coś znaleźć.


Podczas gdy większość ślimaków ogrodowych i ziemnych nie jest trująca dla psów, mogą one być szkodliwe, jeśli zostaną zarażone pasożytem nicienia płucnego. Jednak zarażenie jest rzadkie i często zależy od miejsca, w którym mieszkasz.

Jednak zakażenie nicieniami płucnymi może być śmiertelne, jeśli nie zostanie wcześnie wykryte, dlatego koniecznie porozmawiaj z lekarzem weterynarii, nawet jeśli masz podejrzenia co do infekcji.

Zatem, podczas gdy ślimaki nie są toksyczne dla psów, mogą być z pewnością szkodliwe. Warto również zauważyć, że nawet jeśli pies nie zachoruje na infekcję, może wymiotować po dostaniu się ślimaka do żołądka - jest to naturalna reakcja, bardziej niż cokolwiek innego.

Zastrzeżenie: Nie jestem lekarzem weterynarii, ale wszystkie porady zawarte w tym przewodniku zostały opracowane po przeprowadzeniu własnych badań w Internecie. Zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii, jeśli Twój pies zje coś, czego nie powinien.

popular post

Czy psy mogą jeść owsiankę i czy powinny?

Owsianka to powszechnie stosowany składnik śniadaniowy, ceniony zarówno za swoją …

Czytaj dalej

Czy pies może jeść dynię? Dlaczego dynia to super-jedzenie?

Dynia to super-jedzenie dla psów. Zawiera niezwykle ważne mikroelementy i …

Czytaj dalej

Czy pies może jeść pestki dyni?

Dynia to super jedzenie dla psa. Ale czy może on jeść pestki dyni? Dziś …

Czytaj dalej

Niebezpieczne jedzenie dla psów

Niebezpieczne jedzenie dla psów Czy można się oprzeć tym wielkim brązowym oczom …

Czytaj dalej

Czy psy mogą jeść winogrona? Dlaczego winogrona są szkodliwe?

Winogrona i rodzynki są toksyczne dla psów i mogą prowadzić do ostrej …

Czytaj dalej

Pies zjadł czekoladę, co robić?

Czekolada zawiera substancję chemiczną o nazwie teobromina, która jest trująca …

Czytaj dalej

Czy psy mogą jeść słonecznik? 5 korzyści i 3 skutki uboczne

Nasiona słonecznika są bardzo zdrową i smaczną przekąską dla ludzi. Wielu z nas …

Czytaj dalej

Czy pies może jeść arbuza? Tak, ale bez pestek

To pytanie ma bardzo krótką odpowiedź. TAK, pies może jeść arbuza. Jednakże …

Czytaj dalej