Niebezpieczne jedzenie dla psów

Czy można się oprzeć tym wielkim brązowym oczom i słodkiemu psiemu spojrzeniu? Czy odrobina przyjemności ze stołu lub dobranie się do jedzenia mamy lub taty może naprawdę zaszkodzić Twojemu psu? Cóż, to zależy od tego, co to jest i co się w tym znajduje. Jeśli zawiera substancję słodzącą ksylitol, może spowodować u Twojego psa prawdziwe problemy. W rzeczywistości jest wiele rodzajów żywności, których Twój pies nie powinien jeść. I to nie tylko z powodu przybierania kilogramów. Niektóre pokarmy są wręcz niebezpieczne dla psów - a niektóre z tych popularnych produktów mogą Cię zaskoczyć.

Ksylitol

Cukierki, gumy, pasty do zębów, wypieki i niektóre karmy dietetyczne są słodzone ksylitolem. Może on powodować u psa spadek poziomu cukru we krwi, a także może powodować niewydolność wątroby. Wczesne objawy to wymioty, senność i problemy z koordynacją. Ostatecznie u psa mogą wystąpić drgawki. Do niewydolności wątroby może dojść w ciągu zaledwie kilku dni.

Awokado

Czy smakołyki ze stołu są odpowiednie dla Twojego psa? To zależy od tego, co to jest. Na przykład awokado ma coś, co nazywa się persyną. Jest ona bezpieczna dla ludzi, którzy nie są na nią uczuleni. Jednak zbyt duża ilość może spowodować wymioty lub biegunkę u psów. Jeśli masz w domu awokado, trzymaj psa z daleka. Persyna znajduje się w liściach, nasionach i korze, a także w owocach. Ponadto, pestka awokado może utknąć w jelitach lub żołądku, a niedrożność może być śmiertelna szczególnie dla psów mniejszych ras.

Alkohol

Alkohol ma taki sam wpływ na wątrobę i mózg psa, jak na ludzi. Potrzeba jednak znacznie mniej, aby zaszkodzić Twojemu psu. Już niewielka ilość piwa, likieru, wina lub jedzenia z dodatkiem alkoholu może być szkodliwa. Może powodować wymioty, biegunkę, problemy z koordynacją, problemy z oddychaniem, śpiączkę, a nawet śmierć. A im mniejszy pies, tym gorsze mogą być skutki.

Cebula i czosnek

Przechowuj cebulę i czosnek - sproszkowane, surowe, gotowane lub odwodnione - z dala od swojego psa. Mogą one zabić ich czerwone krwinki, powodując anemię. Dotyczy to nawet cebuli w proszku zawartej w niektórych pokarmach dla niemowląt. Zjedzenie dużej ilości za jednym razem może spowodować poważne zatrucie. Zwróć uwagę na takie objawy jak osłabienie, wymioty i problemy z oddychaniem.

Kawa, herbata i inne napoje zawierające kofeinę

Daj swojemu psu zabawkę, jeśli chcesz, aby był szczęśliwy. Kofeina może być śmiertelna dla psa. Uważaj na kawę i herbatę, nawet na ziarna i fusy. Trzymaj psa z dala od kakao, czekolady, coli i napojów energetycznych. Kofeina znajduje się również w niektórych lekach na przeziębienie i środkach przeciwbólowych. Myślisz, że Twój pies zjadł kofeinę? Zabierz psa do weterynarza tak szybko, jak to możliwe.

Winogrona i rodzynki

Są inne, lepsze przysmaki, które możesz dać swojemu psu. Winogrona i rodzynki mogą powodować niewydolność nerek u psów. I już niewielka ilość może spowodować chorobę u psa. Powtarzające się wymioty są wczesnym objawem. W ciągu jednego dnia pies stanie się ospały i przygnębiony. Nie są one trujące, jednakże jeśli dojdzie do niewydolności nerek to pies może zostać kaleką do końca życia.

Mleko i inne produkty mleczne

W upalny dzień może być kuszące, aby podzielić się z psem lodami. Lepiej jednak podaj mu trochę zimnej wody. Mleko i produkty na bazie mleka mogą powodować biegunkę i inne problemy trawienne u Twojego pupila. Mogą również wywoływać alergie pokarmowe, które mogą powodować swędzenie.

Orzechy makadamia

Trzymaj swojego psa z dala od orzechów makadamia i żywności, która je zawiera. Już sześć surowych lub prażonych orzechów makadamia może wywołać objawy chorobowe u psa. Zwróć uwagę na takie objawy jak drżenie mięśni, wymioty, wysoka temperatura i osłabienie tylnych łap. Jedzenie czekolady z orzechami pogorszy objawy, być może nawet doprowadzi do śmierci.

Czekolada

Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że czekolada jest szkodliwa dla psów. Problemem w czekoladzie jest teobromina. Znajduje się ona we wszystkich rodzajach czekolady, nawet w białej. Najbardziej niebezpieczne rodzaje to ciemna czekolada i niesłodzona czekolada do pieczenia. Może ona wywołać u psa wymioty i biegunkę. Może również powodować problemy z sercem, drżenia, drgawki i śmierć.

Resztki tłuszczu i kości

Tłuszcz wykrawany z mięsa, zarówno gotowany jak i niegotowany, może powodować u psów zapalenie trzustki. Nawet jeśli podanie psu kości wydaje się naturalne, może on się nią zadławić. Kości mogą również odłamywać się i zablokować lub spowodować skaleczenia w układzie pokarmowym psa.

Persymony, brzoskwinie i śliwki

Problemem w tych owocach są pestki. Nasiona z persymony mogą powodować problemy w jelicie cienkim psa. Mogą również zablokować jelita. Może się to również zdarzyć, jeśli pies zje pestkę z brzoskwini lub śliwki. Pestki brzoskwiń i śliwek zawierają również cyjanek, który jest trujący dla ludzi i psów. Ludzie wiedzą, żeby ich nie jeść. Psy niestety tego nie wiedzą.

Surowe jaja

Niektórzy ludzie karmią swoje psy “surową dietą”, która zawiera niegotowane jajka. Jednakże najważniejsze stowarzyszenia lekarzy weterynarii nie uważają tego za dobry pomysł. Istnieje możliwość zatrucia pokarmowego bakteriami takimi jak salmonella lub E. coli. Porozmawiaj z weterynarzem, jeśli masz więcej pytań.

Surowe mięso i ryby

Podobnie jak surowe jajka, surowe mięso i ryby mogą zawierać bakterie, które powodują zatrucie pokarmowe. Niektóre ryby, takie jak łosoś, pstrąg, aloza, lub jesiotr może również mieć pasożyta, który powoduje choroby ryb lub zatrucia u łososia. Te pasożyty mogą być szkodliwe również i dla psa. Zatrucie nimi jest uleczalne, ale należy natychmiast uzyskać pomoc. Pierwszymi objawami są wymioty, gorączka i duże węzły chłonne. Należy całkowicie ugotować rybę, aby zabić pasożyta.

Sól

Nie jest dobrym pomysłem dzielenie się z psem słonym jedzeniem, takim jak chipsy czy precle. Jedzenie zbyt dużej ilości soli może sprawić, że Twój pies będzie bardzo spragniony. Oznacza to częste wycieczki do wody i może prowadzić do zatrucia jonami sodu. Objawy zbyt dużej ilości soli to wymioty, biegunka, depresja, drżenie, wysoka temperatura i drgawki. Zatrucie solą może spowodować nawet śmierć.

Żywność i napoje zawierające cukier

Zbyt duża ilość cukru może zrobić to samo z psami, co z ludźmi. Może powodować nadwagę u psa i problemy z zębami. Może nawet prowadzić do cukrzycy.

Ciasto drożdżowe

Ciasto chlebowe, zanim zostanie upieczone, musi urosnąć. I dokładnie to samo może zrobić w żołądku Twojego psa, jeśli je zje. Pęczniejąc w środku, ciasto może rozciągnąć brzuch psa i spowodować silny ból. Ponadto, gdy drożdże fermentują aby ciasto urosło, wytwarzają alkohol, który może prowadzić do zatrucia alkoholowego.

Twoje lekarstwa

Psy nie powinny przyjmować lekarstw od ludzi. Mogą one wywołać u nich poważne choroby. Tak jak w przypadku dzieci, trzymaj wszystkie leki w miejscu niedostępnym dla psa. Nigdy nie podawaj psu żadnych leków dostępnych bez recepty, chyba że lekarz weterynarii wyrazi na to zgodę. Składniki takie jak acetaminofen lub ibuprofen są powszechne w środkach przeciwbólowych i lekach na przeziębienie. Mogą one być śmiertelnie niebezpieczne dla Twojego psa.

Spiżarnia kuchenna

Wiele innych rzeczy, które często można znaleźć na kuchennych półkach, może zaszkodzić Twojemu psu. Duże ilości proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej są wysoce toksyczne. Podobnie jak duże ilości gałki muszkatołowej i innych przypraw. Przechowuj żywność na tyle wysoko, aby była poza zasięgiem psa i trzymaj drzwi spiżarni zamknięte.

Jeśli Twój pies zje coś, czego nie powinien

Bez względu na to, jak bardzo jesteś ostrożny, Twój pies może znaleźć i połknąć coś, czego nie powinien. Trzymaj numer swojego weterynarza, najbliższej kliniki pogotowia ratunkowego, gdzie wiesz, że możesz go łatwo znaleźć. A jeśli uważasz, że Twój pies zjadł coś toksycznego, natychmiast wezwij pomoc.


Co psy mogą jeść

Aby zapewnić swojemu psu zdrową i zbilansowaną dietę, poproś lekarza weterynarii o wskazanie wysokiej jakości karmy dla psów. Nie oznacza to jednak, że nie możesz czasem podawać psu ludzkiego jedzenia jako specjalnego przysmaku. Podawaj mu tylko niewielką ilość. Upewnij się, że jedzenie jest gotowane, czyste, a nie tłuste lub mocno przyprawione. Oto kilka pomysłów.

Bezpieczne: Chude mięso

Większość psów nie ma nic przeciwko jedzeniu chudych kawałków mięsa, które zostały dobrze ugotowane. Usuń cały widoczny tłuszcz, w tym skórę z drobiu. Zanim podasz psu mięso, upewnij się, że nie ma w nim kości.

Bezpieczne: Niektóre świeże owoce

Plasterki jabłek, pomarańczy, bananów i arbuza to smaczne przysmaki dla Twojego psa. Przede wszystkim usuń z nich nasiona. Tak samo jak i nasiona, łodygi i liście mogą powodować poważne problemy.

Bezpiecznie: Niektóre warzywa

Twój pies może zjeść zdrową przekąskę w postaci kawałków marchewki, zielonej fasolki, plasterków ogórka lub cukinii. Nawet zwykły pieczony ziemniak jest OK. Nie pozwól swojemu psu jeść surowych ziemniaków ani żadnych sadzonek ziemniaków z Twojej spiżarni lub ogrodu.

Bezpieczne: Gotowany biały ryż i makaron

Psy mogą jeść zwykły biały ryż lub makaron po uprzednim ugotowaniu. Porcja zwykłego białego ryżu z odrobiną gotowanego kurczaka może czasem poprawić samopoczucie psa, który ma problemy żołądkowe.

popular post

Czy psy mogą jeść owsiankę i czy powinny?

Owsianka to powszechnie stosowany składnik śniadaniowy, ceniony zarówno za swoją …

Czytaj dalej

Czy pies może jeść dynię? Dlaczego dynia to super-jedzenie?

Dynia to super-jedzenie dla psów. Zawiera niezwykle ważne mikroelementy i …

Czytaj dalej

Czy pies może jeść pestki dyni?

Dynia to super jedzenie dla psa. Ale czy może on jeść pestki dyni? Dziś …

Czytaj dalej

Czy Twój pies zjadł ślimaka? Może być w niebezpieczeństwie

Jeśli Twój pies zjadł ślimaka, może poważnie zachorować lub zarazić się …

Czytaj dalej

Czy psy mogą jeść winogrona? Dlaczego winogrona są szkodliwe?

Winogrona i rodzynki są toksyczne dla psów i mogą prowadzić do ostrej …

Czytaj dalej

Pies zjadł czekoladę, co robić?

Czekolada zawiera substancję chemiczną o nazwie teobromina, która jest trująca …

Czytaj dalej

Czy psy mogą jeść słonecznik? 5 korzyści i 3 skutki uboczne

Nasiona słonecznika są bardzo zdrową i smaczną przekąską dla ludzi. Wielu z nas …

Czytaj dalej

Czy pies może jeść arbuza? Tak, ale bez pestek

To pytanie ma bardzo krótką odpowiedź. TAK, pies może jeść arbuza. Jednakże …

Czytaj dalej