Jedzenie trawy przez psy jest dość często spotykane. Zwykle nie powoduje to większych problemów. Większość weterynarzy uważa to za normalne zachowanie psa.

Większość z nas widziała, jak nasze psy chrupią trawę - w rzeczywistości ponad 67 procent ludzi twierdzi, że ich psy jedzą trawę raz na tydzień.

Być może zastanawiałeś się, co skłoniło Twojego psa do zjedzenia czegoś takiego jak trawa. Powody nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Oto kilka najczęstszych, a zarazem zaskakujących powodów, dla których Twój ulubiony pupil może zajadać się zieleniną.

W pigułce:

  • Powszechnie uważa się, że jedzenie trawy przez psy jest oznaką choroby.
  • Jest to jednak bardziej niż prawdopodobne, że trawa jest dla nich smaczna i jedzenie trawy nie stanowi powodu do niepokoju.
  • Upewnij się, że trawa, którą zjadają, nie jest spryskana żadnymi szkodliwymi chemikaliami.
  • W niektórych przypadkach zjadanie trawy może być związane z nudą, dlatego warto zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu i zabawy.
  • Jeśli Twój pies ciągle wymiotuje trawą i/lub nie je normalnej karmy, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

One po prostu lubią smak trawy (szczególnie świeżej!)

To normalne, że psy chętnie jedzą trawę, ponieważ lubią jej smak. Niektóre psy nawet wykazują upodobania w zakresie świeżych liści, suchych chwastów, a nawet konkretnego gatunku trawy.

Jedzenie trawy nie jest uważane za szkodliwe, ale istnieje ryzyko zatrucia pestycydami lub herbicydami, jeśli Twój pies zje trawę, która została niedawno poddana opryskaniu. Jeśli Twój pies jest miłośnikiem trawy, być może będziesz musiał unikać niektórych terenów zielonych.

Przy tak wielu różnych opiniach na temat tego, dlaczego psy jedzą trawę, można śmiało powiedzieć, że zależy to od psa i jego zdrowia. Jeśli lekarz weterynarii nie stwierdzi niczego złego, pies może po prostu lubić czasem pogryźć delikatne i chrupkie źdźbła.

Jedzenie trawy jest normalnym zachowaniem psa. Możliwe, że psy jedzą trawę, aby umilić sobie czas, wspomóc trawienie lub dlatego, że trawa dobrze smakuje.

labrador wcina trawę

Przyczyną może być ich wewnętrzny instynkt

Mogą też istnieć pewne instynktowne, psychologiczne powody tego zachowania. Psy pochodzą od dzikich przodków psowatych, którzy jedli wszystko, co mogli upolować, łącznie z zawartością żołądków tych zwierząt.

Treść ta zazwyczaj zawierała trawę. Uważa się, że nawet połowa współczesnych wilków skubnie czasem trawę, robią to celowo lub w ramach regularnej diety.

Psy, które jedzą trawę instynktownie, zazwyczaj nie wymiotują. Jeśli zauważysz, że Twój pies żuje trawę i nie zauważysz, żeby wymiotował, nie ma się czym martwić. Po prostu robi to, co robili jego przodkowie.

Jedzenie trawy może być reakcją na dolegliwości żołądkowo-jelitowe lub pasożyty

Istnieją przypuszczenia, że psy zwracają się ku trawie, gdy mają pasożyty lub gdy występują nudności może to być spowodowane jakimś innym problemem lub chorobą. Jeśli podejrzewasz, że tak jest, najlepiej udać się do lekarza weterynarii w celu wykonania kompletnego badania na obecność pasożytów.

Istnieją liczne dowody na to, że psy jedzą trawę, aby pomóc w oczyszczeniu żołądka, jeśli odczuwają nieprzyjemne nudności. Po wymiotach wiele psów czuje się lepiej i szybko dochodzi do siebie. Jeśli Twój pies często je trawę i wymiotuje, może to oznaczać, że cierpi na inne choroby.

Kiedy psy jedzą coś, co im nie smakuje, często mają rozstrój żołądka i jedzą trawę, aby wywołać wymioty. Jeśli jedzenie trawy powoduje, że pies wymiotuje dwa razy w tygodniu lub częściej, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, ponieważ może to być inny problem zdrowotny. Zalecana jest również wizyta, jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości, że Twój pies może być chory; lepiej być bezpiecznym niż żałować.

Niektóre psy skubią trawnik i nic im nie jest, podczas gdy inne ciągle jedzą trawę i wymiotują. Może to być po prostu trawa łaskocząca ich gardło i wyściółkę żołądka, która powoduje wymioty lub może to być coś poważniejszego. Dlatego tak ważne jest, aby właściciele psów upewnili się, że ich pupile nie są chore. Zwracaj uwagę na to, jak często Twój pies wymiotuje i poinformuj o tym swojego weterynarza.

Psy nie są w stanie rozpoznać, czy trawa została nawożona środkami chemicznymi. Zachowaj ostrożność, chodząc po trawniku sąsiada lub w parku, a na własnym podwórku stosuj wyłącznie nietoksyczne środki ochrony roślin.

dwa psy wcinające trawę

Choroba lub celowe powodowanie wymiotów

Chociaż wiele osób uważa, że choroba jest najbardziej prawdopodobnym powodem, dla którego psy jedzą trawę, badania niekoniecznie to potwierdzają. Może Cię zaskoczyć fakt, że jedzenie trawy często nie jest związane z oznakami choroby. W jednym z badań tylko 8 procent respondentów stwierdziło, że zauważyło objawy choroby zanim ich pies zjadł trawę, a tylko 22 procent z tej grupy stwierdziło, że ich pies wymiotował po zjedzeniu trawy.

Podobnie, w innym badaniu, naukowcy porównali zachowania psów jedzących trawę z łagodnymi zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi z tymi bez takich zaburzeń i doszli do wniosku, że zdrowy pies chętniej jadł trawę niż ten z rozstrojonym żołądkiem. Zdarza się jednak, że psy wykazujące zachowania lękowe wydają się szukać dłuższych traw i zjadają je szybko, co stymuluje odruch wymiotny.

Niedobór składników odżywczych

Większość komercyjnych karm dla psów oferuje zbilansowaną dietę, więc wielu ekspertów twierdzi, że jest mało prawdopodobne, aby Twój pies nie otrzymywał ze swojego obiadu potrzebnych mu składników odżywczych. Zamiast tego, psy z pewnymi chorobami jelit nie zawsze trawią pokarm prawidłowo i mają problemy z przyswajaniem minerałów, co może prowadzić do jedzenia trawy. Niedokrwistość i krwawienie w przewodzie pokarmowym również powodują, że psy jedzą brud.

Pies jest znudzony, zestresowany lub zdenerwowany

Niektórzy weterynarze uważają, że psy jedzą trawę, ponieważ są znudzone, zestresowane, niespokojne lub zdenerwowane z jakiegoś powodu. Niektóre psy są bardziej skłonne do jedzenia trawy, gdy wierzą, że są same na podwórku, co przyczynia się do myślenia, że są nieszczęśliwe gdy to robią.

Niektórzy weterynarze uważają również, że psy jedzą trawę ponieważ zwracają na siebie uwagę właścicieli, co jest dla nich czymś bardzo pożądanym. Nawet jeśli mówi się im, żeby przestały coś robić, psy odbierają to jako uwagę i dla wielu z nich jest to powód do radosnego chrupania jeszcze większej ilości zieleniny.

W obu przypadkach psy generalnie nie żują trawy tak często, gdy ich właściciele są z nimi na zewnątrz.

Zaburzenia zachowań mogą przytrafić się najlepszym psom

Może być tak, że Twój przyjaciel po prostu nabrał nawyku jedzenia trawy. Psy mogą łatwo stać się obsesyjne i kompulsywne. Dając psom coś, czym mogą się zająć, można zmniejszyć poziom ich uzależnienia.

Jeśli masz psa mieszkającego w domu możesz ograniczyć jego przebywanie na zewnątrz. Jeśli Twój pies wydaje się być nadmiernie nerwowy, może to oznaczać, że dręczy go inny problem. W razie wątpliwości zawsze warto zasięgnąć opinii lekarza weterynarii.

pies je trawę

Czy jedzenie trawy przez psa jest niebezpieczne?

Tak, pewne rośliny są trujące i jeśli zjedzone przez psa skutki mogą być tragiczne! Listę trujących roślin występujących w Polsce znajdziesz na Wikipedii, tutaj link do strony na Wikipedii.


Czy należy powstrzymać psa przed jedzeniem trawy? Jeśli tak, to jak mam to zrobić?

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies je trawę z nudów, warto upewnić się, że ma wystarczająco dużo ruchu. Zaangażuj go w jakieś ciekawe zajęcia. Spróbuj rzucać Frisbee lub zagrać z nim w inną interaktywną grę, albo kup mu solidną zabawkę do żucia, która zapewni mu zajęcie.

Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że jedzenie trawy u Twojego psa jest spowodowane niedoborem składników odżywczych, zmiana karmy na lepszą, zwłaszcza o wysokiej zawartości włókna, może pomóc złagodzić problem.

Pierwszym krokiem jest wprowadzenie większej ilości błonnika do diety psa. Istnieją pewne przypuszczenia, że psy jedzą trawę, aby wywołać wymioty z powodu resztek kwasu żołądkowego w ich żołądkach.

Psy mają tendencję do myślenia, że trawa dostarczy im błonnika, który pomoże w niestrawności. Jednak trawa ma niewiele wartości odżywczych, które można dodać do diety psa. Dodaj więcej błonnika do diety psa, podając mu przez cały dzień gotowane na parze brokuły, marchewkę lub fasolkę szparagową. Te zdrowe przekąski pomogą dodać więcej błonnika do diety Twojego psa, wyrównać niestrawność i daje Twojemu psu niskokaloryczną przekąskę w porównaniu do innych psich smakołyków.

Innym krokiem, który możesz podjąć, aby pomóc swojemu psu rzucić trawę jest wprowadzenie nowej karmy dla psów. Nie potrafimy czytać w myślach naszych psów, ale nie trudno uwierzyć, że może po prostu znudzić się swoją karmą i chce się trochę przestawić.

Wprowadzenie wysokiej jakości karmy premium sprawi, że Twój pies otrzyma wszystkie witaminy i minerały, których potrzebuje, aby pozostać zdrowym i silnym. Należy pamiętać, że większość psów ma wrażliwe przewody pokarmowe i zmiana karmy powinna być procesem powolnym. Zacznij od wymiany tylko jednej czwartej filiżanki na dobrą karmę i wprowadzaj ją tydzień po tygodniu, aż do pełnego przejścia. Dzięki temu zmiana diety Twojego psa nie będzie powodować rozstroju jego żołądka.

Jeśli już używasz karmy premium dla psów, to spróbuj dać swojemu pupilowi więcej patyków do żucia lub kości, aby zapewnić mu rozrywkę. Wyrzuć kilka zabawek i kości na zewnątrz, jeśli Twój pies będzie się nudził, będzie mógł żuć smaczną kość zamiast trawy.

Ostatnim krokiem, jaki możesz podjąć, jest lepsze szkolenie. Stare nawyki są trudne do złamania, więc jeśli masz młodego szczeniaka, który je trawę, daj mu znać prostą komendą, taką jak “Nie” lub “Zostaw to”. Spróbuj wzmocnić te stwierdzenia, nagradzając psa smakołykami, gdy przestanie jeść trawę. Komendy te mogą być również stosowane przy stole obiadowym i w innych miejscach w domu, aby pies w pełni rozumiał, kiedy nie powinien czegoś jeść lub żuć.


Należy jednak zasięgnąć porady lekarza weterynarii, jeśli:

  • pies je trawę, a nie je zwykłej karmy
  • jedzenie trawy staje się zbyt intensywne
  • pies wielokrotnie zjada trawę i wymiotuje przez kilka godzin
  • pies je trawę i nie wygląda na zdrowego lub źle się czuje.

popular post

25 Najczęstszych problemów z zachowaniem psów: Nawyki i problemy, które nie są normalne

Domowe psy dzisiaj są o wiele lepsze niż 10 000 lat temu w zachowywaniu się tak, …

Czytaj dalej

Jak śpi pies i co to znaczy? Jedno z nich Cię zadziwi

One kochają spać. I kochają spać dużo, w każdym możliwym miejscu. Czasami wydaje …

Czytaj dalej

Dlaczego pies ciągle się na mnie patrzy?

**Czy Twój pies ciągle Cię obserwuje? **Jeśli zastanawiasz się “dlaczego …

Czytaj dalej

Dlaczego pies się boi i jak mu pomóc

Opieka nad lękliwym psem jest… Trudna. Wiedzą o tym najlepiej właściciele …

Czytaj dalej

Dlaczego pies mnie liże? Obalamy mity

Psy uwielbiają lizać. Liżą siebie, inne psy i oczywiście właściciela. …

Czytaj dalej

Dlaczego pies za mną chodzi? Tłumaczymy i podpowiadamy

Czy Twój pies podąża za Tobą jak cień? Jeśli Twój pies wszędzie chodzi za Tobą …

Czytaj dalej

Co zrobić gdy pies zjadł plastik - pierwsza pomoc

Jeśli widziałeś, że Twój pies zjadł plastik lub obawiasz się, że mógł to zrobić, …

Czytaj dalej

125+ imion dla psów oznaczających miłość

Jeśli jedna rzecz jest pewna, to fakt, że nasze psy wydobywają z nas to, co …

Czytaj dalej

Imiona dla psów oznaczające łagodny, delikatny

Czy masz szczeniaka uwielbiającego pokojowe nastawienie? Mamy nadzieję, że …

Czytaj dalej