Psy uwielbiają lizać. Liżą siebie, inne psy i oczywiście właściciela. Zastanawiasz się dlaczego psy liżą? Jeśli właśnie coś zjadłeś, to oczywiste. Twoje palce są smaczne!

Dlaczego psy liżą?

Lizanie u psów jest instynktownym zachowaniem, z którym psy się rodzą. Samice w naturalny sposób liżą swoje szczeniaki, aby je oczyścić i zapewnić im odrobinę komfortu. Lizanie pomaga również stymulować przepływ krwi w szczeniakach, kiedy się urodzą i pomaga im załatwiać potrzeby fizjologiczne.

Młode szczenięta mogą z entuzjazmem lizać pysk swojej matki, aby zachęcić ją do zwrócenia im pokarmu. Nie wszystkie psy domowe będą zwracać jedzenie swoim szczeniętom, ale jest to ważna część procesu odzwyczajania od pokarmu matki u poprzedników psa, wilków.

Z wiekiem szczenięta zaczynają się same wylizywać, co zwiększa ich poczucie przynależności. Kiedy jednak psy stają się dorosłe, rzadko liżą się nawzajem. Aczkolwiek nadal można zaobserwować, że szczeniaki liżą dorosłe psy na powitanie.

mały piesek obok sofy

Dlaczego Twój pies Cię liże? 5 powodów

Specjaliści od psów proponują kilka interpretacji nadmiernie entuzjastycznego lizania przez psy. Jeden fakt pozostaje bezsporny: lizanie leży w naturze psa. To oczywiście nie czyni tego zachowania mniej uciążliwym dla tych z nas, którzy wolą nie być witani w ten sposób.

Jeśli jednak zrozumiesz, dlaczego Twój pies Cię liże, łatwiej będzie Ci poradzić sobie z tym zachowaniem. Dlaczego więc Twój pies chce Cię lizać?

1. Aby okazać czułość

Dla Twojego psa jesteś całym światem. Obsypywanie Cię “pocałunkami” to jego naturalny sposób na powitanie Cię w domu po długim dniu spędzonym poza nim. Chce w ten sposób wyrazić, jak bardzo cieszy się z ponownego spotkania.

2. Chce zwrócić na siebie uwagę

Lizanie jest również sposobem twojego psa na powiedzenie: “Hej, witaj, spójrz na mnie!”. To zachowanie wymagające uwagi jest zwykle wzmacniane przez Twoje pozytywne reakcje - smakołyki, miłe słowa lub poklepywanie po głowie.

3. Dobrze smakujesz

Mówiąc wprost, Twój pies lubi smak Twojej słonej skóry (wiem, wielkie fuj). Jest to szczególnie prawdziwe, gdy się pocisz (podwójne fuj). Poza tym, Twój pies znajduje komfort w Twoim zapachu.

Lizanie ma również dodatkową zaletę, jaką jest uwalnianie endorfin, które łagodzą stres.

4. Aby zdobyć potrzebne zasoby

Twój pies może lizać Cię jako sposób na prośbę o jedzenie. Ten instynkt można zaobserwować u młodych szczeniąt, które liżą matkę po twarzy przed posiłkiem.

5. Aby okazać posłuszeństwo

Szczeniaki liżą matkę po pysku na znak podporządkowania. To instynktowne zachowanie przenosi się na inne psy, a nawet na ludzi. Twój pies może również używać lizania jako “sygnału uspokajającego”, aby złagodzić stresującą sytuację.

Dlaczego psy liżą? To instynkt

Nie jest niczym niezwykłym narzekanie na lizanie przez psa lub zastanawianie się, dlaczego pies nabrał takiego nawyku. Prawda jest taka, że lizanie nie jest nawykiem, który wyrobił sobie po drodze. Jest ono raczej wpisane w jego DNA.

To instynktowne zachowanie może przybierać różne formy. Na przykład, matka pies liże swoje szczeniaki w ramach pielęgnacji, podczas gdy szczeniak liże matkę, aby zasygnalizować, że jest gotowy do karmienia. W sytuacjach stadnych, pies znajdujący się na niższym szczeblu hierarchii może polizać psa będącego wyżej psa w nadziei, że otrzyma zaproszenie na posiłek.

Kiedy pies liże Cię po twarzy, używa tego samego rodzaju komunikacji, którą zastosowałby w dzikim środowisku. Może być zachwycony, że cię widzi, zwłaszcza po tym, jak nie było cię w pracy przez kilka godzin. Jednakże, może on również uciekać się do niskiego statusu stada i dać ci znać, że jest głodny i szuka jakiegoś jedzenia.

Chce zwrócić na siebie Twoją uwagę

To zupełnie normalne, że szczenięta liżą zarówno ludzi, jak i inne psy, kiedy chcą się przywitać. Zazwyczaj towarzyszy temu dużo wesołego i radosnego machania ogonem i ruszania całego ciała.

Z czasem szczenięta robią to coraz rzadziej, ale jeśli lizanie spotyka się z dużym zainteresowaniem (co często ma miejsce), to prawdopodobnie pozostanie ono ważną częścią ich zachowania podczas powitania.

Psy uczą się również, że jest to świetny sposób na zwrócenie na siebie uwagi w podobnych sytuacjach - jeśli uśmiechamy się i głaszczemy je, kiedy nas liżą, łatwo wzmacniamy to zachowanie.

Jesteśmy również całkiem smaczni dla naszych psów, szczególnie z naszą słoną skórą po wysiłku.

piesek liżący nosek

Pies liże siebie aby utrzymać higienę

Psy wylizują się, aby oczyścić sierść, ponieważ ich język ma pewne właściwości antybakteryjne, choć mitem jest, że psy mają antyseptyczne języki. W psich pyskach znajdują się również szkodliwe bakterie, które żyją obok dobrych bakterii.

Twój pies używający języka do czyszczenia sierści jest po prostu najbardziej użytecznym narzędziem, jakie ma do dyspozycji.

Psy poznają otoczenie poprzez lizanie

Twój pies potrafi wychwycić o wiele więcej informacji za pomocą nosa i pyska niż może to zrobić człowiek. Ze względu na ich wyostrzone zmysły, psy czasami zlizują mocz innego psa, aby lepiej zrozumieć informacje, które wyczuwają.

Dla nas może się to wydawać obrzydliwe, ale dzięki temu Twój pupil może zrozumieć, czy pies jest samcem czy samicą, wykastrowany czy nie wykastrowany, a nawet zestresowany, a wszystko to na podstawie jego moczu!

Dbają o swoje zdrowie

Ponieważ psy nie mają rąk jak ludzie, często używają języka do lizania miejsc podrażnionych lub ran, aby ukoić ból. W zależności od tego, jak bardzo dokucza im podrażnienie, pies będzie zmieniał częstotliwość lizania tego miejsca.

Obsesyjne lizanie określonego obszaru powinno być ściśle monitorowane, a jeśli nie ustępuje, należy porozmawiać z lekarzem weterynarii, aby dowiedzieć się, co może być tego przyczyną.

Okazują swoje uczucia i przywiązanie

Oczywiście, jak wszyscy chcielibyśmy usłyszeć, lizanie może być również oznaką uczucia. Tak samo jak psy będą lizać swoich właścicieli, aby zwrócić na siebie uwagę, szukają uwagi od ciebie, ponieważ chcą wejść z tobą w interakcję.

Te pocałunki mogą być sposobem Twojego psa na obdarzenie Cię miłością. I spójrzmy prawdzie w oczy, wylew mokrych pocałunków może naprawdę poprawić humor. Lizanie może być również oznaką szacunku i sposobem na danie Ci do zrozumienia, że jesteś zaufanym przywódcą stada.

Coś jest bardzo swędzące

Psy mają tendencję do lizania swędzącej skóry, aby powstrzymać swędzenie, które może być spowodowane ukąszeniami pcheł, alergiami lub innymi powszechnymi problemami skórnymi. Psy, które liżą podstawę ogona i przeciągają zadem po dywanie, mogą mieć problem z gruczołami odbytowymi.

Coś jest obolałe

Psy liżą, aby załagodzić podrażnioną skórę, co może być spowodowane problemem skórnym, reakcją alergiczną lub urazem. Dodatkowo, może to być sposób na radzenie sobie z bólem spowodowanym takimi schorzeniami jak zapalenie stawów. Niestety, całe to lizanie może prowadzić do jeszcze większych podrażnień i powikłań, takich jak infekcje. Jeśli Twój pies nadmiernie się liże koniecznie zabierz go do weterynarza.

Dbają o swoje futro i czystość

Chociaż psy nie mają tak magicznych zdolności pielęgnacyjnych jak nasi koci przyjaciele, to jednak ich języki przydają im się do szybkiej kąpieli. Niektóre psy nadmiernie pielęgnują swoje futro, co może skutkować łysymi plamami i podrażnioną skórą. Obsesyjna pielęgnacja może być spowodowana stanem zdrowia lub niepokojem, frustracją lub nudą.

Twój pies jest głodny

Jeśli Twój pies mlaska lub liże pustą miskę z jedzeniem, być może po prostu próbuje powiedzieć: “Hej, jestem głodny. Nakarm mnie jak najszybciej!” Niektóre psy liżą również z podekscytowania, gdy wiedzą, że posiłek jest w drodze.

Jest spragniony

Psy, które są spragnione lub odwodnione, mogą lizać, aby zmniejszyć suchość języka, jamy ustnej lub gardła. Takie lizanie może pomóc w stymulacji ślinianek, ale co więcej, może też zwrócić uwagę właściciela na problem, dzięki czemu otrzyma on orzeźwiający napój!

Jest zestresowany lub znudzony

Niektóre psy liżą, ponieważ są znudzone lub niespokojne, co może być spowodowane zmianą rutyny, lękiem separacyjnym lub pojawieniem się nowego zwierzęcia w rodzinie. Jeśli podejrzewasz, że winna jest nuda, możesz spróbować spędzać z psem więcej czasu, a także zostawić mu wypełnioną smakołykami zabawkę logiczną, która pomoże mu spędzić czas pod Twoją nieobecność. Kwestie lękowe mogą być trudniejsze do rozwiązania, dlatego warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii lub certyfikowanego behawiorysty zwierzęcego.

mały piesek liże nosek

Czy lizanie przez psa jest bezpieczna dla człowieka?

To coś, co robi wielu z nas - kiedy nasze psy chcą się z nami przywitać, schylamy się i pozwalamy im obsypać nas mokrymi pocałunkami. Nie jest to jednak zdrowe ani dla Ciebie, ani dla Twojego psa. Na przykład badania przeprowadzone w Japonii wykazały, że bakterie wywołujące choroby dziąseł mogą być przenoszone z psów na ludzi i odwrotnie, w wyniku tych pocałunków.

Psy mają również tendencję do wkładania swoich nosów w dość brzydkie miejsca, takie jak śmietnik lub rzeczy znalezione na poboczu drogi. Ponadto, liżą i jedzą rzeczy, o których nie marzyłbyś, aby zbliżyć je do ust, takie jak zgniłe jedzenie lub psia kupa. Oznacza to, że te pocałunki mogą narazić Cię na ryzyko wystąpienia choroby.

Czy psy mogą przenosić choroby przez lizanie?

Ponieważ psy często liżą okolice odbytu, mogą być siedliskiem jaj pasożytów w ślinie. Pasożyty te wraz z bakteriami i wirusami mogą być przenoszone na ludzi poprzez te pełne miłości pocałunki.

Dobrym pomysłem jest umycie rąk wodą z mydłem, jeśli skończysz z całą masą psich pocałunków. To może pomóc zapobiec przenoszeniu złych mikroskopijnych organizmów z rąk na twarz i usta.

Co można zrobić z nadmiernym lizaniem?

Jeśli Twój pies nadmiernie się wylizuje, powinieneś odwiedzić lekarza weterynarii, aby sprawdzić, czy przyczyną problemu nie jest stan zdrowia lub problem skórny. Lekarz weterynarii może pomóc ustalić, co się dzieje i zalecić odpowiednie leczenie. Ciągłe lizanie może prowadzić do powstawania łysych plam i bolesnych uszkodzeń skóry, dlatego warto zająć się tym jak najszybciej.

Możesz również spróbować odwrócić uwagę swojego psa od lizania, na przykład za pomocą wypełnionej smakołykami zabawki logicznej lub gryzaka dla psa o wysokiej jakości. Jeśli lizanie jest spowodowane lękiem, możesz szukać pomocy u lekarza weterynarii lub certyfikowanego behawiorysty zwierzęcego.

Czy psie całusy to naprawdę pocałunki?

Istnieje całkiem spora szansa, że Twój pies liże Cię, bo Cię kocha! To dlatego wielu ludzi nazywa je “pocałunkami”. Psy okazują przywiązanie liżąc ludzi, a czasem nawet inne psy. Lizanie jest naturalną czynnością dla psów.

Jak sprawić, by pies przestał cię lizać

  1. Zignoruj to

Kiedy pies zaczyna cię lizać, odejdź. Nie zwracaj na niego uwagi, włącznie z kontaktem wzrokowym. Jeśli to niepożądane zachowanie nie będzie nagradzane Twoją uwagą, będzie się powtarzać coraz rzadziej.

  1. Włóż mu coś do ust

Przekieruj chęć psa do lizania Twojej twarzy, oferując mu alternatywę - zabawka do żucia, kość lub wypchany kong to dobre opcje. Te alternatywy sprawią, że pies będzie zajęty, dając mu coś odpowiedniego do lizania.

  1. Zafunduj psu trochę ruchu

Długi spacer zmniejszy stres psa, co może zmniejszyć jego chęć lizania Twojej twarzy. To podejście jest szczególnie przydatne w przypadku psów, które liżą z nerwów.

  1. Weź prysznic

Czy Twój pies uważa Cię za szczególnie pociągającego po długim, spoconym treningu? Umycie się po nim zniechęci psa do postrzegania Cię jako chodzącej laski soli.

  1. Zmień zapach swojego ciała

Niektóre zapachy są bardziej atrakcyjne dla psów. Spróbuj zamienić swój kosmetyk do mycia ciała lub perfumy na zapach (i smak), który Twój pies uzna za mniej apetyczny.

  1. Nagradzaj dobre zachowanie

Poświęcaj psu uwagę, kiedy zachowuje się odpowiednio (np. nie wylizuje Ci twarzy). Nagradzanie powinno mieć miejsce natychmiast po pożądanym zachowaniu, aby wywołać pozytywne skojarzenia.

popular post

25 Najczęstszych problemów z zachowaniem psów: Nawyki i problemy, które nie są normalne

Domowe psy dzisiaj są o wiele lepsze niż 10 000 lat temu w zachowywaniu się tak, …

Czytaj dalej

Jak śpi pies i co to znaczy? Jedno z nich Cię zadziwi

One kochają spać. I kochają spać dużo, w każdym możliwym miejscu. Czasami wydaje …

Czytaj dalej

Dlaczego pies ciągle się na mnie patrzy?

**Czy Twój pies ciągle Cię obserwuje? **Jeśli zastanawiasz się “dlaczego …

Czytaj dalej

Dlaczego pies się boi i jak mu pomóc

Opieka nad lękliwym psem jest… Trudna. Wiedzą o tym najlepiej właściciele …

Czytaj dalej

Dlaczego pies je trawę? Kilka sposobów żeby przestał

Jedzenie trawy przez psy jest dość często spotykane. Zwykle nie powoduje to …

Czytaj dalej

Dlaczego pies za mną chodzi? Tłumaczymy i podpowiadamy

Czy Twój pies podąża za Tobą jak cień? Jeśli Twój pies wszędzie chodzi za Tobą …

Czytaj dalej

Co zrobić gdy pies zjadł plastik - pierwsza pomoc

Jeśli widziałeś, że Twój pies zjadł plastik lub obawiasz się, że mógł to zrobić, …

Czytaj dalej

125+ imion dla psów oznaczających miłość

Jeśli jedna rzecz jest pewna, to fakt, że nasze psy wydobywają z nas to, co …

Czytaj dalej

Imiona dla psów oznaczające łagodny, delikatny

Czy masz szczeniaka uwielbiającego pokojowe nastawienie? Mamy nadzieję, że …

Czytaj dalej