Opieka nad lękliwym psem jest… Trudna. Wiedzą o tym najlepiej właściciele strachliwych psów. Drgawki, szczekanie (ujadanie?) aż po ataki na inne psy są na porządku dziennym.
Co gorsza, nasz przyjaciel może zacząć drżeć, wymiotować, uciekać lub cierpieć na nietrzymanie moczu. Nie wspominając o możliwości lizania lub gryzienia łap lub ogona, co może skutkować poważnymi zmianami skórnymi i urazami.
Kiedy człowiek się czegoś boi lub martwi, z pewnością pomaga gdy ktoś cię uspokaja lub przytula. Ta sama zasada dotyczy naszych psich przyjaciół. Choć i tu nie do końca, próbowanie przytulania zestresowanego psa ’na siłę’ może skończyć się szwami lub poważniejszym urazem.
Dlaczego pies się boi?
Kiedy Twojego psa dopadnie strach bardzo trudno jest nad nim zapanować. Pół biedy jeśli jesteś ze swoim czworonogiem, co w przypadku gdy jest sam lub z kimś innym?
Lęk u psów jest nieco bardziej skomplikowany i może być wywołany przez wiele sytuacji, od behawioralnych po sytuacyjne.
Spróbujmy zrozumieć dlaczego pies się boi, które sytuacje wywołują strach i jak możesz pomóc swojemu psu radzić sobie z lękiem.
1. Brak prawidłowej socjalizacji
Częstym powodem agresji wobec innych psów jest brak pozytywnego kontaktu z innymi ludźmi, zwierzętami i przede wszystkim psami.
To naturalne, ze nas pies boi się nowych rzeczy, czasami jednak boi się aż za bardzo.
Czworonogi, które nie mają pozytywnego kontaktu ze światem wokół siebie, mogą być bardziej nieufne wobec czegokolwiek nowego lub niezwykłego. Może to doprowadzić do tego, że będą się bać rzeczy, których nie kojarzymy ze strachem.
Jeśli Twój pies nie miał wystarczająco dużo pozytywnego kontaktu z innymi zwierzętami za szczeniaka może to doprowadzić do agresji wobec innych psów.
2. Predyspozycje genetyczne
Niektóre rasy psów są naturalnie strachliwe, szczególnie mniejsze rasy. Naturalnie są ostrożne i gdy tylko wyczują zagrożenie instynktownie chcą się bronić.
Szczeniaki przejmują zachowania matki. Jeśli suka jest strachliwa istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo że szczeniak również będzie płochliwy.
3. Uraz z przeszłości
Dla niektórych psów wystarczy jedno traumatyczne wydarzenie które wykreuje mechanizm obronny i nasz pies do końca życia będzie się bał.
Lęk ten może być powiązany z miejscem, odgłosami, ludźmi a nawet konkretnymi zapachami które będą stawiać pupila w stan natychmiastowej gotowości.
Przykładowo, pies który został zaatakowany w przeszłości przez innego psa będzie instynktownie bał się że może to wydarzyć się ponownie. Gdy tylko zobaczy potencjalne zagrożenie od razu zacznie przygotowywać się do obrony szczekając (daje w ten sposób znać drugiemu psu ’nie zbliżaj się’), możliwe również że zacznie atakować pierwszy aby wyprzedzić potencjalne niebezpieczeństwo.
Po czym pozpoznać czy mój pies się boi?
Bardzo ważne jest ustalić czy nasz pies naprawdę się boi. Niektóre objawy są bardzo oczywiste ale zdarza się że trudno ustalić czy to faktycznie strach czy coś innego.
Niektóre z charakterystycznych oznak strachu:
- Pies pokazuje zęby
- Drżenie lub dreszcze
- Podkulony gon
- ‘Zjeżone’ włosy, stojące na karku i plecach
- Warczenie
- Przygarbione ciało z opuszczoną głową
- Zaciągnięte uszy do tyłu
Przestraszony pies może również zachowywać się niepewnie:
- Staje w miejscu i nie chce dalej iść
- Porusza się ostrożnie, w zwolnionym tempie
- Oblizuje psyk
- Ziewa
- Próby pójścia w innymi kierunku lub obejścia
- Ciężko dyszy lub nagle przestaje dyszeć
Warto pamiętać że to, co interpretujemy jako agresja (szczekanie, warczenie, pokazywanie zębów, ciągnięcie za smycz) są często objawami głęboko zakorzenionego strachu u naszego pupila.
Czego pies się boi i jak możesz pomóc
1. Głośne hałasy
Strach przed głośnym dźwiękiem jest naturalną reakcją. Psi słuch jest o wiele czulszy, bardzo głośne dźwięki mogą dosłownie bolec naszego pupila. Trudno się dziwić że pies instynktownie chce ukryć się przed hałasem lub po prostu uciec.
Typowy pies może podskoczyć na dźwięk upuszczonego garnka, ale przerażony pies może uciekać, chować się, a następnie odmawiać wyjścia.
2. Dzieci
Dzieci potrafią być szybkie, głośne i nieprzewidywalne. Dlatego mogą stanowić wyzwanie nawet dla najbardziej zrównoważonych psów.
Jeśli odkryjesz, że twój pies boi się twoich własnych dzieci, upewnij się, że ma miejsce, w którym może spędzać czas z dala od nich. Następnie znajdź trenera psów wzmacniających pozytywnie, który pomoże ci ocenić sytuację i stworzyć plan treningowy, który zapewni wszystkim bezpieczeństwo.
Warto sięgnąć po pomoc specjalisty, jeśli spróbujesz sam, na siłę socjalizować psa z dziećmi możesz tylko pogłębić fobię.
3. Inne psy
Niestety, nie każdy pies chce zaprzyjaźnić się z przedstawicielami własnego gatunku, zwłaszcza nieśmiałe psy. Jeśli pies nie miał okazji spotkać się z psimi przyjaciółmi i rozwinąć psich umiejętności językowych, może poczuć się przytłoczony w obliczu innych szczeniąt.
W przypadku psów, które są nieco zdenerwowane w pobliżu innych psów, należy znaleźć łagodnego, spokojnego psa i spróbować wyprowadzić je razem, w tym samym tempie, ale z dystansem między nimi. Kiedy oba psy wydają się zrelaksowane, stopniowo zacznij zbliżać je do siebie, upewnij się, że pozostają spokojne i szczęśliwe, gdy się zbliżają.
Pierwsze spotkania powinny być krótkie aby nasz pies nie został przytłoczony. Ważne żeby pamiętać, że zaprzyjaźnienie się z jednym psem nie oznacza, że zachowanie uogólnia się na wszystkie psy.
4. Nieznajomi
Niektóre psy czują się niekomfortowo w pobliżu ludzi, którzy wyglądają inaczej niż ich rodzina (na przykład dużych mężczyzn z brodami lub ludzi noszących kapelusze i obszerne kurtki).
Na początek ustal „strefę buforową” psa - obszar, w którym może zachować spokój, gdy ma do czynienia z nieznajomym. Następnie niech nieznajomy pojawi się na skraju tej strefy buforowej i nakarm swojego psa garścią wyjątkowych przysmaków, których normalnie nie dostaje.
Kontynuuj dawanie smakołyków, gdy osoba jest w polu widzenia przez kilka sekund, a następnie niech nieznajomy zniknie.
Stopniowo wypełniaj lukę między psem a osobą podczas serii sesji szkoleniowych. Zawsze zwracaj uwagę na mowę ciała swojego psa, aby upewnić się, że zachowuje spokój i pewność siebie przez cały proces szkolenia.
Bądź cierpliwy
Pamiętaj, że wystraszony pies powinien zawsze nadawać tempo treningowi. Próba wypchnięcia nerwowego psa poza jego strefę komfortu może zakłócić proces szkolenia, więc bądź cierpliwy i zachęcaj swojego psiaka, gdy uczy się być bardziej pewnym siebie.