One kochają spać. I kochają spać dużo, w każdym możliwym miejscu. Czasami wydaje się nam że nic nie robią tylko ciągle śpią.

Pozycja w której Twój pies śpi wiele mówi o jego zdrowiu, poziomie szczęścia i samopoczuciu a także poczuciu pewności siebie, bezpieczeństwa i połączeniu z instynktem.

Możliwe, że Twój pies śpi w różnych pozycjach, więc następnym razem, gdy będzie drzemał, fajnie będzie zauważyć, jak się kładzie i gdzie zdecydował się zdrzemnąć. Może się okazać, że najwygodniej będzie mu powrócić do wrażliwej pozycji, gdy będzie blisko ciebie.

Ile snu potrzebuje pies?

Pies średnio potrzebuje 12-14 godzin snu a szczeniak i więcej. To niekoniecznie oznacza że cały czas pogrążony jest w głębokim śnie. Cykle snu naszego pupila to:

  • sen wolnofalowy - slow-wave sleep (SWS)
  • faza snu o szybkich ruchach gałek ocznych - rapid-eye-movement (REM)

Faza snu wolnofalowego to tzw. sen głęboki. Podczas tej fazy następuje głęboki odpoczynek, ciało jest zrelaksowane i z reguły nie występują sny. wikipedia faza NREM

Faza REM to faza snu gdzie występują marzenia senne. Sen REM daje mniej wypoczynku, jednak badania dowodzą że jest bardzo ważny dla zdrowia. wikipedia faza REM

I nie martw się o swojego pupila gdy szczeka przez sen. Może właśnie śni o wspólnej zabawie z Tobą lub już nie może się doczekać wspólnego spaceru!

Ludzie śnią o tych samych rzeczach, którymi interesują się w ciągu dnia, ale bardziej wizualnie i mniej logicznie. Ponieważ psy są na ogół niezwykle przywiązane do swoich ludzkich właścicieli, prawdopodobnie śni o Twojej twarzy, Twoim zapachu oraz o tym, by Cię zadowalać lub denerwować.

W przeciwieństwie do ludzi, którzy śpią według zegara biologicznego , okres snu psów jest nieregularny, ponieważ śpią one częściej i krócej.

Drzemki czworonogów są potrzebne - psy mają zwykle mniej przypadków snu REM w porównaniu z ludźmi, co powoduje, że ogólnie potrzebują więcej odpoczynku.

lucas-expedidor-B_bDTYSqfqc-unsplash-min

Psy mogą spać WSZĘDZIE!

Jednym z bardziej fascynujących aspektów snu psów jest to, że są w stanie zasnąć praktycznie wszędzie. Czasami sposób, w jaki skręcają się i obracają, nie wygląda zbyt przytulnie. Jednak nie można zaprzeczyć, że śpiący piesek jest częściej uroczy niż nie, niezależnie od pozycji.

Najczęstsze pozycje snu

Wygodny i zrelaksowany - śpiący na boku

Psiak śpiący na boku jest zrelaksowany i jest mu zdecydowanie wygodnie. Ma również pełne zaufanie do otoczenia.

Jest to również dowód na to, że Twój czworonożny przyjaciel wie, że nie będzie musiał odpierać drapieżników ani ruszać się w jednej chwili.

Skulony kłębek

Jest to najpowszechniejsza pozycja do spania i najczęściej obserwowana w stadach dzikich psów i wilków. Kiedy twój pies jest „skulony”, jego łapy są schowane, a ogon zakrzywiony w kierunku twarzy.

Uważa się, że jest to dla nich najmniej relaksująca pozycja.

Jednak służy ona wielu celom. Dla psów na wolności jest to sposób na ochronę ich ważnych narządów i mogą one w każdej chwili z łatwością skoczyć na nogi. Ponadto są w stanie utrzymać ciepło ciała i utrzymywać je w cieple, gdy są blisko siebie. Głęboko zakorzeniona w psich instynktach.

‘Łapy do nieba’ - na plecach

Pies śpiący na plecach to wyraźny znak, że w swoim otoczeniu czuje się bezpiecznie i zdrowo.

Zobaczysz, że więcej psów w pomieszczeniach powraca do tej pozycji niż psów na zewnątrz, ponieważ komfort przestrzeni, którą dla niego stworzyłeś, pozwala mu stracić czujność.

Uważa się również, że jest to najwygodniejsza i najbardziej komfortowa pozycja dla psa.

Gotowy do zabawy lub przygotowany na zagrożenie - na brzuchu

Drugą główną pozycją do spania, jaką przyjmuje pies, jest spanie na brzuchu.

Podczas gdy śpiący pies odpoczywa w tej pozie, umieszcza również swoje ciało w miejscu, w którym może bardzo szybko zacząć działać. Chociaż ten manewr może być powiązany z przodkiem psa - byłby w stanie wstać i poruszyć się przy pierwszym dźwięku zagrożenia - ta pozycja pozwala mu nie przegapić żadnej interesującej rzeczy, którą możesz robić.

Psy i szczenięta o wysokiej energii, które są gotowe do zabawy w mgnieniu oka, mogą preferować tę pozycję. Jeśli Twój pies drzemie w ten sposób, nigdy nie chce przegapić ani chwili!

Superman

Naukowcy nie są w 100% pewni, dlaczego tak się dzieje.

Ta pozycja może odnosić się do temperatury. Futro na brzuchu psa nie jest tak głębokie i izolujące, jak futro na pozostałej części jego ciała.

Pozycja supermana jest reakcją na ciepłe otoczenie, ale zwykle występuje w sytuacjach, gdy powierzchnia, na której leży pies, jest stosunkowo chłodniejsza niż powietrze wokół niego.

Przytula cię

Twój pies po prostu chce być blisko Ciebie - dosłownie! W celu nawiązania więzi i uspokojenia twoją obecnością, pies może znaleźć błogość śpiąc na twoich kolanach, z głową opartą na twojej nodze lub leżąc plecami opartymi o twoje. Chce wiedzieć, gdzie jesteś o każdej porze dnia i nocy, a także czule pokazuje ci, jak bardzo cię kocha.

Jeśli masz wiele zwierząt, mogą one uwielbiać przytulanie się razem z tych samych powodów!

pexels-torsten-dettlaff-97863-min

A co z drgawkami podczas snu?

Drgawki występują podczas fazy REM, to jest gdy Twój psiak śni, więc te dwie rzeczy mogą być połączone.

Sugeruje się, aby nie budzić psa, ponieważ może się przestraszyć. Ale jeśli naprawdę chcesz uspokoić drżenie psa, delikatnie go pogłaskaj lub wypowiedz jego imię - może przestać i nawet się nie obudzić.

Jeśli zastanawiałeś się, czy twoje szczenię ma napad padaczkowy lub zaburzenia snu, są szanse, że objawy będą wystarczająco intensywne, abyś wiedział, że coś jest nie tak. Podczas napadów ruchy ciała są na ogół szybsze i wyraźniejsze w porównaniu do małego skomlenia lub merdania. Jeśli masz obawy, skonsultuj się z weterynarzem.

Ile snu to za dużo dla psa?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, psy śpią średnio 12-14 godzin dziennie, chociaż szczenięta i seniorzy zwykle potrzebują więcej.

Kiedy więc częstotliwość drzemek Twojego szczeniaka powinna budzić niepokój? Kiedy następuje nagła zmiana.

Znasz „normalne” nawyki swojego psa lepiej niż ktokolwiek inny, więc jeśli Twój pies zaczyna spać tonę - lub prawie wcale - umów się na wizytę u weterynarza.

Odpowiedzią może być coś tak prostego, jak zmiana diety, lub tak złożonego, jak leczenie chorób serca lub tarczycy.

Pozycja spania Twojego psa może być podyktowana Waszą relacją

Jeśli często widzisz swojego psiaka śpiącego na boku lub śpiącego na plecach, pogratuluj sobie. Z powodzeniem stworzyłeś cudownie przytulne otoczenie dla swojego psiaka: takie, w którym jest pełen pewności, że gdy zasypia, nic mu się nie stanie.

Jeśli zobaczysz swojego psa śpiącego w kulce lub na brzuchu, nie martw się - to kwestia instynktu z ich strony, a niektóre stare nawyki ciężko umierają.

popular post

25 Najczęstszych problemów z zachowaniem psów: Nawyki i problemy, które nie są normalne

Domowe psy dzisiaj są o wiele lepsze niż 10 000 lat temu w zachowywaniu się tak, …

Czytaj dalej

Dlaczego pies ciągle się na mnie patrzy?

**Czy Twój pies ciągle Cię obserwuje? **Jeśli zastanawiasz się “dlaczego …

Czytaj dalej

Dlaczego pies się boi i jak mu pomóc

Opieka nad lękliwym psem jest… Trudna. Wiedzą o tym najlepiej właściciele …

Czytaj dalej

Dlaczego pies mnie liże? Obalamy mity

Psy uwielbiają lizać. Liżą siebie, inne psy i oczywiście właściciela. …

Czytaj dalej

Dlaczego pies je trawę? Kilka sposobów żeby przestał

Jedzenie trawy przez psy jest dość często spotykane. Zwykle nie powoduje to …

Czytaj dalej

Dlaczego pies za mną chodzi? Tłumaczymy i podpowiadamy

Czy Twój pies podąża za Tobą jak cień? Jeśli Twój pies wszędzie chodzi za Tobą …

Czytaj dalej

Co zrobić gdy pies zjadł plastik - pierwsza pomoc

Jeśli widziałeś, że Twój pies zjadł plastik lub obawiasz się, że mógł to zrobić, …

Czytaj dalej

125+ imion dla psów oznaczających miłość

Jeśli jedna rzecz jest pewna, to fakt, że nasze psy wydobywają z nas to, co …

Czytaj dalej

Imiona dla psów oznaczające łagodny, delikatny

Czy masz szczeniaka uwielbiającego pokojowe nastawienie? Mamy nadzieję, że …

Czytaj dalej