Jeśli widziałeś, że Twój pies zjadł plastik lub obawiasz się, że mógł to zrobić, nie powinieneś beztrosko liczyć na to, że wszystko będzie dobrze.

Najlepiej byłoby, gdybyś szybko podjął jakieś działania. Psy nie potrafią ani nie powinny przetrawiać plastiku. Jeśli zauważyłeś, że Twój pies zjadł duży kawałek plastiku, spodziewaj się poważnych problemów.

Jeśli są to małe kawałki, możesz mieć szczęście, że przejdą one przez układ pokarmowy bez większej szkody dla psa.

Nie dopuść, by doszło do konieczności operacji.

Jeżeli wiesz jakiej wielkości pies zjadł kawałek plastiku, być może lekarz weterynarii będzie w stanie zmusić psa do zwrócenia tego kawałka poprzez wymioty.

Czasami, jeżeli nie wiesz, jakiej wielkości kawałek plastiku pies połknął, może niestety dojść do operacji; jeżeli był to duży kawałek, to będzie to nieunikniona konieczność.

Nie wolno Ci ani nikomu innemu na własną rękę próbować różnych metod, aby zmusić psa do wymiotów - tym powinien zająć się wyłącznie weterynarz.

jesper-brouwers-oD8uurkrH4c-unsplash-min

Jeśli Ty lub jakakolwiek inna osoba nie ma odpowiedniej wiedzy, mógłbyś spowodować jeszcze większy uszczerbek na zdrowiu swojego psa i dalsze komplikacje.

Ludzie zawsze zadają pytanie, czy wszystkie tworzywa sztuczne są niebezpieczne dla psów. Odpowiedź jest prosta - psy nie mogą strawić żadnego tworzywa sztucznego. Nigdy nie pozwól psu go jeść.

Czasem jednak zdarza się, że pies gryzie coś, czego nie powinien lub podnosi coś, czego nie zauważyłeś. Możesz być nieświadomy, że pies zjadł plastik - jeśli kawałek był mały, możesz go dopiero zauważyć później w jego stolcu.

Jeśli zauważysz, że pies nie może normalnie jeść lub wymiotuje, oznacza to, że dzieje się coś poważniejszego, na przykład niedrożność jelit. Próbuj nakłonić psa do odkrztuszenia plastiku tylko wtedy, gdy lekarz weterynarii zalecił, że można to zrobić i gdy plastik jest mały i miękki. Jeżeli jednak nie wiesz, co robić, może to stanowić zagrożenie dla psa, zwłaszcza jeżeli nie wywołałeś odruchu wymiotnego prawidłowo, zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Co więcej, jeśli obiekt jest duży, pędź z psem do weterynarza.

Psy potrzebują zabawek do gryzienia i ruchu, aby były szczęśliwe.

Psy uwielbiają gryźć zabawki, które im dajemy, zatem aby były szczęśliwe, muszą mieć dostęp do odpowiedniej ilości zabawek do gryzienia, jak również do aktywności fizycznej.

Psy zamknięte w domu nudzą się i często szukają czegokolwiek do gryzienia lub zabawy, aby znaleźć sobie rozrywkę.

Niestety, wiele przedmiotów domowego użytku jest w psim zasięgu, od mebli, przez ozdoby, po papier i inne rzeczy - niektóre psy są na tyle duże, że potrafią zdejmować przedmioty z blatów, a przecież wiele z nich jest wykonanych z plastiku.

Przyczyny, dla których psy mogą jeść plastikowe lub niejadalne przedmioty

  • Niektóre psy, a nawet koty, mogą zjadać niejadalne przedmioty, ponieważ nie dostają wystarczającej ilości odpowiednich składników odżywczych w swojej diecie - tak jak koń zjada drewno lub nawet odchody, kiedy jest karmiony np. starą zimową trawą, której brakuje niezbędnych składników odżywczych.

  • Niektóre psy wykształcają zachowania obsesyjne, aby poradzić sobie ze stresem, np. lękiem separacyjnym. Czasami odstawione od piersi szczenięta i kocięta ssą miękkie materiały lub koce, aby wyzwolić endorfiny odpowiedzialne za poprawę samopoczucia, które zapewnia im miękki koc i które były uwalniane, gdy karmiła je matka.

  • Wiele osób zauważa, że ich psy potrzebują zabawek do przeżuwania podczas ząbkowania. Jeśli szczeniak nie otrzyma odpowiedniej zabawki do podgryzania, będzie szukał innych, a plastik może go zabić. Czasami konieczne jest umieszczenie szczeniaka w klatce na jakiś czas, kiedy ząbkuje i kiedy nie można mieć go cały czas na oku.

  • Niektóre psy mają niekończący się apetyt i wszędzie szukają jedzenia. Jeśli zostawisz na blacie stołu plastikowe butelki i puste pojemniki po jedzeniu, głodny pies na pewno się nimi poczęstuje.

jake-oates-E38KRRk1fvg-unsplash-min

To nie jest powód do śmiechu obserwować psa jedzącego i połykającego obce przedmioty, takie jak plastik. Pomyśl tylko o wszystkich plastikowych rzeczach leżących wokół, które pies może pogryźć:

  • Plastikowe opakowanie po mleku, zabawki dla dzieci, butelki po wodzie, butelki dla niemowląt, miski na karmę dla psów, nakrętki od butelek, opakowania po słodyczach/jedzeniu, pojemniki na żywność, aplikatory do tamponów, plastikowe piłki - lista plastikowych rzeczy w domu jest bardzo długa.

Niebezpieczne objawy występujące u psa po zjedzeniu plastiku

Jeśli Twój pies zjadł plastik i zaczyna się dusić, ma bóle brzucha, a nawet wymiotuje, to jest to czas, aby popędzić go do weterynarza i potraktować to jako nagły przypadek medyczny.

Jest to sytuacja zagrożenia zdrowia również wtedy, gdy pies wykazuje te objawy po spożyciu czegoś małego, jak plastikowe papierki lub nakrętki od butelek. Jeśli plastikowy przedmiot jest ostry, może uszkodzić jego jelita i układ trawienny, kiedy plastik będzie się przemieszczał w jego organizmie.

Niektóre przedmioty, jeśli są wystarczająco duże i ostre, mogą nawet przebić płuca lub inne narządy Twojego psa. Wszystko to może spowodować, że Twój pies będzie potrzebował natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Nie można stwierdzić: “Nie widziałem, żeby mój pies jadł coś z plastiku” i sądzić, że mu się samoistnie polepszy.

Prawda jest taka, że jeśli nie jest w stanie utrzymać swojego picia wody i jedzenia i jego stan gwałtownie się pogarsza, musisz natychmiast popędzić do weterynarza.

Będzie potrzebował natychmiastowej oceny stanu zdrowia i prześwietlenia w celu ustalenia, co jest przyczyną tych objawów i jak duże są te obiekty.

Niemniej jednak, jeżeli plastik nie porusza się w dół jelit lub na zewnątrz organizmu i pies zaczyna wymiotować, weterynarz będzie gotowy, aby natychmiast operować Twojego psa.

Czas ma ogromne znaczenie, gdy dojdzie do połknięcia przez zwierzaka ciała obcego, w szczególności takiego jak plastik.

Dzieje się tak, ponieważ blokada w jelitach może odciąć dopływ krwi do konkretnych narządów w ciągu zaledwie kilku godzin.

Gdy będziesz już wiedział, co dokładnie połknął Twój pies, a Twój lekarz weterynarii uzna, że jest to bezpieczne, można wywołać wymioty.

Jeśli nie wiesz, co pies połknął, prześwietlenie lub endoskop mogą pomóc weterynarzowi w ustaleniu, co to za obiekt.

Po operacji

Gdy pies przejdzie operację lub lekarz weterynarii usunie plastik, może przepisać psu antybiotyki, aby zapobiec rozwojowi infekcji.

Weterynarz prawdopodobnie zaleci również, aby przez kilka dni po zabiegu pies znajdował się w ciszy i spokoju - pozwoli to jego organizmowi odpocząć i zregenerować się.

Być może przez kilka dni lub tygodni konieczne będzie nawet dostosowanie sposobu podawania psu wody i jedzenia, zwłaszcza jeśli pies doznał uszkodzenia jelit.

Czas na działanie

Jeśli twój pies połknął plastikowy przedmiot i nie sprawia jeszcze wrażenia zaniepokojonego, zaleca się, abyś podjął te działania przez kilka dni, ponieważ tyle czasu może zająć przejście przedmiotu przez jego system:

  • Natychmiast po stwierdzeniu, że pies połknął plastik, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, aby upewnić się, że wszystkie szczegóły są znane. Może nawet zalecić Ci plan leczenia.

  • Jeśli obawiasz się, że Twój pies może mieć zaparcia, możesz podać mu odrobinę zwykłego jogurtu lub puree z ziemniaków, aby zmiękczyć jego stolce.

  • Upewnij się, że Twój pies nadal normalnie je i pije, jeśli stanie się ospały, może to oznaczać, że cierpi z powodu bólu.

Zwracaj uwagę na wszelkie oznaki zaburzeń trawiennych lub nietypowych zachowań podczas toalety - jeśli pies odmawia jedzenia lub picia, cierpi na biegunkę lub zaparcia, to znak, że konieczna jest wizyta u weterynarza.

Jak zapobiec ponownemu zjedzeniu plastiku przez Twojego psa?

Być może już wcześniej miałeś traumatyczne przeżycie, kiedy Twój pies połknął plastikowy przedmiot i musiał poddać się operacji usunięcia plastiku z organizmu Twojego psa.

Być może w kupie Twojego psa zauważyłeś plastikowe opakowania lub inne przedmioty - jak zapobiec powtórzeniu się takiej sytuacji?

Kup mu zabawki do gryzienia.

Kup psu kilka zabawek do gryzienia - zapalony podgryzacz ich potrzebuje - upewnij się, że są to niezniszczalne zabawki dla psów. Jeśli psu uda się pogryźć nawet te, wymień je natychmiast, bo zaczną się rozpadać.

Dzięki temu pies nie połknie małych kawałków, które się oderwały. Używaj większych zabawek, z którymi pies sobie poradzi i których nie będzie w stanie zniszczyć.

Kompulsywni pogromcy gryzaków

Czy Twój pies jest zapalonym podgryzaczem lub cierpi z powodu zaburzeń odżywiania? Psy te mogą potrzebować specjalnego treningu, aby złagodzić stres, który może powodować niepokój.

Niezależnie od tego, co jest powodem gryzienia plastiku i innych obcych przedmiotów, możesz wytrenować psa, że zbieranie rzeczy niebędących jedzeniem, które nie są jego zabawkami, jest niedopuszczalne.

Tworzywa sztuczne to ekologiczny koszmar

Wprowadzanie szerokich uogólnień na temat plastiku nie jest łatwe. Wynika to z faktu, że przybiera on tak wiele różnych form, ale większość plastiku jest nie do przetrawienia.

Zaoszczędź sobie stresu, zmartwień i pieniędzy, upewniając się przez cały czas, że plastik nigdy nie stanie się częścią diety Twojego psa.

justin-veenema-A-YUeXZ1rq8-unsplash-min

Pytania i odpowiedzi co zrobić, kiedy Twój pies zjadł plastik

Poniższe informacje pomogą Ci dowiedzieć się, co dzieje się z przewodem pokarmowym Twojego psa, abyś wiedział, co robić.

Co się stanie, jeśli mój pies zje plastik?

Twój pies może zjeść plastik i go wypróżnić, jednak nie zawsze tak jest. Możliwe, że wkrótce będziesz musiał sprzątać wymiociny psa, w których znajduje się plastik.

Problem polega na tym, że właściciele psów nie są w stanie określić, jak niebezpieczne może być spożycie plastiku przez ich pupila.

To, czy u psa wystąpi niedrożność ciała obcego, jest zawsze kwestią indywidualną i zależy od konkretnego przypadku.

Jeśli podejrzewasz, że tak jest, natychmiast zabierz go do lekarza weterynarii. Nie chcesz dopuścić do tego, aby niedrożność jelit pozostała nieleczona.

Czy zjedzenie plastiku może zabić psa?

Tak, zjedzenie plastiku może zabić psa, nawet zdrowego. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby temu zapobiec.

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że układ pokarmowy psa nie jest w stanie przetworzyć plastiku. Jeśli Twój pies połknie jakiekolwiek plastikowe przedmioty, musi je wydalić.

W zależności od wielkości plastiku, może to być niemożliwe. Jeśli Twój pies zje większy plastik, natychmiast zabierz go do weterynarza. Większe kawałki to większe niebezpieczeństwo powstania zatorów.

Nie powinieneś również wychodzić z założenia, że Twojemu psu nic nie jest, jeśli zjadł plastik i sprawia wrażenie normalnego. Jeśli plastik spowoduje zator, pies będzie potrzebował operacji.

Bez operacji, która skoryguje zator, pies umrze. Co ważne, zjedzenie plastikowych przedmiotów może nie spowodować natychmiastowej śmierci psa.

Zator może trwać miesiącami, zanim spowoduje poważne problemy. Bez profesjonalnej porady lekarza weterynarii możesz nie mieć pojęcia, co dzieje się w przewodzie pokarmowym.

Jak długo trwa przejście plastiku przez organizm psa?

Jeśli Twój pies połknął plastikowy przedmiot, znajdzie się on w jego jelitach w ciągu około dwóch godzin. W tym momencie nie da się zmusić psa do zwymiotowania plastiku z powrotem.

Dobra wiadomość jest taka, że po zjedzeniu plastiku przez psa, w większości przypadków przechodzi on bez problemu.

Jednak, aby tak się stało, musi być w małych kawałkach i bez ostrych krawędzi. Jeśli zęby Twojego psa połamały plastik na drobne kawałki zanim go zjadł, to jest to dobra wiadomość.

Łatwiej będzie wydalić plastik przez przewód pokarmowy wraz z jego odchodami.

To, czy Twój pies będzie w stanie wydalić plastik, zależy od tego, jak dużo plastiku zjadł, a także od wielkości plastikowych elementów.

Większość pokarmu przechodzi przez układ pokarmowy psa w ciągu około dziesięciu godzin. Po upływie tego czasu będziesz więc musiał się zastanowić, co dzieje się z pozostałym plastikiem w jego organizmie. Koniecznie trzeba go zabrać do weterynarza.

Jak można rozpoznać, że pies ma zator?

Jak już wcześniej wspomniano, najbardziej znaczącym ryzykiem w przypadku psa, który zjadł plastik, jest niedrożność lub zablokowanie jelit.

Z tego powodu, trzeba być czujnym na wszelkie objawy zatoru. W ten sposób będziesz wiedział, czego szukać w przypadku, gdy Twój pies zje plastik.

Powtarzające się wymioty są oznaką zatoru. Inne to ból brzucha, wzdęcia, biegunka, osłabienie, skomlenie i garbienie się.

Twój pies może również nie być w stanie utrzymać wody, co prowadzi do odwodnienia.

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, zabierz swojego psa do weterynarza i powiedz mu, że szczeniak zjadł kawałek miękkiego plastiku.

On sprawdzi żołądek psa i może przeprowadzić testy na obecność ciała obcego w układzie pokarmowym.

Pamiętaj, że jeśli Twój pies ma zablokowany przewód pokarmowy, prawdopodobnie będzie potrzebował operacji.

Czy plastik rozpuści się w żołądku psa?

Zapewne wiesz, że psy mają bardzo silny żołądek, ale to nie znaczy, że mogą trawić plastik. Kwas żołądkowy Twojego psa nie rozpuści plastiku, nawet miękkiego.

Jeśli Twój pupil zje plastikową łyżkę, plastikową torebkę lub inny przedmiot, będzie to musiało opuścić jego ciało w ten lub inny sposób.

Będzie musiał go zwymiotować bardzo szybko po zjedzeniu. Po dwóch godzinach będzie musiał wydalić go razem z odchodami.

Ze względu na to, że pies nie może go strawić, może być konieczna operacja. Ma to miejsce, jeśli zje plastik, ale nie wydali go z kałem. W przeciwnym razie, będzie on siedział w jego jelitach i spowoduje perforację lub blokadę.

Jak długo pies może przeżyć z niedrożnością jelit?

Jeśli Twój pies ma zatkane jelita przez worek lub coś innego, musisz natychmiast się tym zająć.

Pozostawienie tego bez leczenia spowoduje, że całkowite zablokowanie jelit zabije psa w ciągu trzech lub czterech dni.

Jeśli blokada jest częściowa, to pies może żyć do trzech lub czterech tygodni bez leczenia. Symptomy są również mniej poważne i mniej regularne dla częściowych blokad przewodu pokarmowego.

Ze względu na śmiertelne skutki zatoru tak ważne jest, abyś zwracał uwagę na to, co trafia do gardła Twojego psa.

Jeśli podejrzewasz zator na podstawie objawów psa, natychmiast udaj się do weterynarza. Udzieli on porady weterynaryjnej, aby zminimalizować ilość cierpienia psa i podjąć leczenie.

popular post

25 Najczęstszych problemów z zachowaniem psów: Nawyki i problemy, które nie są normalne

Domowe psy dzisiaj są o wiele lepsze niż 10 000 lat temu w zachowywaniu się tak, …

Czytaj dalej

Jak śpi pies i co to znaczy? Jedno z nich Cię zadziwi

One kochają spać. I kochają spać dużo, w każdym możliwym miejscu. Czasami wydaje …

Czytaj dalej

Dlaczego pies ciągle się na mnie patrzy?

**Czy Twój pies ciągle Cię obserwuje? **Jeśli zastanawiasz się “dlaczego …

Czytaj dalej

Dlaczego pies się boi i jak mu pomóc

Opieka nad lękliwym psem jest… Trudna. Wiedzą o tym najlepiej właściciele …

Czytaj dalej

Dlaczego pies mnie liże? Obalamy mity

Psy uwielbiają lizać. Liżą siebie, inne psy i oczywiście właściciela. …

Czytaj dalej

Dlaczego pies je trawę? Kilka sposobów żeby przestał

Jedzenie trawy przez psy jest dość często spotykane. Zwykle nie powoduje to …

Czytaj dalej

Dlaczego pies za mną chodzi? Tłumaczymy i podpowiadamy

Czy Twój pies podąża za Tobą jak cień? Jeśli Twój pies wszędzie chodzi za Tobą …

Czytaj dalej

125+ imion dla psów oznaczających miłość

Jeśli jedna rzecz jest pewna, to fakt, że nasze psy wydobywają z nas to, co …

Czytaj dalej

Imiona dla psów oznaczające łagodny, delikatny

Czy masz szczeniaka uwielbiającego pokojowe nastawienie? Mamy nadzieję, że …

Czytaj dalej