Niektórzy właściciele zwierząt domowych mogą to lubić, ale wielu z nas jest zirytowanych, gdy psy ciągle ich liżą. Nadmierne lizanie może być oznaką stresu, niepokoju lub bólu u twojego psa. Najprawdopodobniej nie jest to powód do niepokoju. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego pies tak dużo liże, odpowiedź może być bardziej złożona, niż się spodziewasz.

Mam trzy psy, ale tylko jeden z nich ciągle mnie liże. Zaczęło mnie to zastanawiać, dlaczego niektóre psy dużo się oblizują, a inne nie. Jestem ciekawskim właścicielem psa i lubię wiedzieć jak najwięcej o zachowaniu moich zwierząt. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie zadajesz wiele pytań dotyczących zachowań twoich zwierząt.

Podczas badania tego tematu dowiedziałem się, że istnieje wiele powodów, dla których twój pies może się dużo oblizywać. Dowiedziałem się również, że nie jest rzadkością, że psy liżą łóżka, meble, koce i inne przedmioty.

Najprawdopodobniej to dziwne zachowanie nie jest powodem do niepokoju. Możesz także obejrzeć ten film, który zawiera informacje na temat innych powszechnych dziwnych zachowań obserwowanych u psów.

Choć może to być irytujące, prawdopodobnie jest to jedynie sposób twojego psa na przyciągnięcie twojej uwagi, uspokojenie siebie lub wyrażenie uczucia. W rzadkich przypadkach może to być oznaka ukrytego problemu zdrowotnego. Kontynuuj czytanie, aby uzyskać odpowiedź na pytanie “dlaczego mój pies tak dużo liże” i dowiedzieć się, jak temu zapobiec.

Dlaczego mój pies tak dużo liże?

1. Budowanie Więzi/Pokazywanie ci uczucia

Najbardziej oczywistą odpowiedzią na pytanie dlaczego twój pies tak dużo cię liże jest to, że zwierzę po prostu próbuje okazać uczucie i/lub nawiązać więź z tobą. Matki liżą swoje szczenięta, aby oczyścić je i zatroszczyć się o nie, lub po prostu wyrazić uczucie. To naturalny instynkt twojego psa, aby okazywać ci uczucia w ten sam sposób.

2. Lęk lub stres

Wiele zwierząt liże się, gdy są zestresowane lub lękają. To zachowanie występuje u szczurów, psów, kotów i wielu innych zwierząt. Może to być przyczyną lizania u twojego psa, szczególnie jeśli zaczęło się to spontanicznie lub nie obserwujesz tego często.

Niektóre psy są bardziej zrelaksowane niż inne. Jeśli twój pies łatwo stresuje się zmianami w swoim otoczeniu, możliwe, że lizanie jest tylko objawem jego stresu.

Jeśli to możliwe, spróbuj znaleźć źródło stresu i je usunąć. Jeśli lizanie zaczęło się spontanicznie i nie możesz znaleźć żadnego źródła stresu lub lęku, zalecam skonsultowanie się z weterynarzem dla pewności.

3. Twoja Uwaga

Kiedy twój pies liże cię, prawdopodobnie odpowiadasz, okazując mu uwagę. Możesz go głaskać, mówić słodko lub przytulać, gdy zaczyna cię lizać. Z czasem ta uwaga skłoni twojego pupila do lizania cię w celu uzyskania twojej pełnej uwagi.

Jeśli tak jest, możesz zatrzymać to zachowanie, robiąc coś przeciwnego do tego, co zwykle byś zrobił. Kiedy twój pies cię lize, zignoruj to zachowanie. Odejdź od niego bez słowa, bez dotykania go i bez okazywania jakiejkolwiek uwagi. Z czasem pies zrozumie, że lizanie tylko cię odstrasza.

4. Jesteś smaczny

To dość oczywista odpowiedź na pytanie, dlaczego twój pies tak dużo cię liże. Twój pies może lubić słony smak twojej skóry. Może na twojej skórze znajdować się balsam, produkty na skórę lub resztki jedzenia, które są pyszne. Jeśli tak jest, umycie rąk powinno zatrzymać to zachowanie.

5. Aby sprawić, żebyś poczuł/a się lepiej

Badanie przeprowadzone w 2012 roku polegało na poproszeniu właścicieli psów, aby udawali płacz, w celu zaobserwowania reakcji psa. Badacze odkryli, że psy częściej oblizują lub tulą się do płaczącego właściciela niż wtedy, gdy właściciel jedynie rozmawiał lub nucił. Dla psów lizanie jest zachowaniem uspokajającym. Jeśli twój pies chce okazać ci empatię, może lizać cię w celu sprawienia, żebyś poczuł/a się lepiej.

6. Aby wyrazić uległość

Istnieją również badania, które pokazują, że psy podporządkowane liżą dominujące psy w swojej grupie. Lizanie może być sposobem, w jaki twój pies pokazuje, że jesteś liderem stada.

7. Wyczesywanie

Psy pielęgnują siebie nawzajem i członków swojej grupy poprzez lizanie. Jako właściciele zwierząt, staramy się zadbać o wszystkie potrzeby naszych pupili. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś/aś się, że one próbują zrobić to samo dla ciebie?

Chociaż twój pies nie może cię nakarmić, może zrobić wszystko, co w jego mocy, aby cię uszczęśliwić, chronić i nawet utrzymać cię w czystości. Jego nieustanne lizanie może być jego sposobem na regularne wyczesywanie.

8. Problem medyczny

To mało prawdopodobne, ale lizanie ciebie może być oznaką ukrytego problemu medycznego. Choć jest to rzadkie, niektóre psy cierpią na obsesyjno-kompulsywne zaburzenie. Zazwyczaj wynika ono z długotrwałego stresu lub problemów z lękiem. OCD może objawiać się powtarzającym się lizaniem ludzi, innych zwierząt lub przedmiotów.

Nudności lub ból brzucha mogą sprawić, że twój pies będzie lizał i/lub ślinił się nadmiernie. Powtarzające się lizanie może również być oznaką alergii, lęku lub zaburzenia stresowego.

Jeśli lizanie zaczyna się spontanicznie lub wydaje się być nadmiernie intensywne, warto skonsultować się z weterynarzem. Jak już mówiłem, nie jest to prawdopodobna przyczyna lizania, ale możliwa. Dobrze jest sprawdzić, czy wszystko jest w porządku z twoim psem, udając się do weterynarza.

Jeśli lizanie cię irytuje, łatwo można nauczyć psa, by przestał. Ignoruj to zachowanie. Oddal się od swojego zwierzaka, gdy zaczyna lizać. Zakrywaj swoją skórę, jeśli to możliwe, długimi rękawami lub spodniami.

Jeśli twój pies zazwyczaj lize pościel, meble lub inne przedmioty, możesz spróbować go rozproszyć, bawiąc się z nim lub oferując mu przekąskę.

Będziesz musiał być cierpliwy, ponieważ zachowanie nie ustanie z dnia na dzień. Ale z czasem twój pupil zacznie się uczyć, że nie lubisz tego zachowania, i przestanie. Pamiętaj, że jeśli lizanie jest spowodowane stresem lub stanem medycznym, trzeba leczyć jego podstawową przyczynę, zanim zachowanie ustąpi.

popular post

Wymioty u psa: Przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie

Doświadczeni właściciele psów wiedzą, że nasze futrzane przyjaciółki jedzą …

Czytaj dalej

Mój pies wymiotuje żółtą pianą: Co powinienem zrobić?

Wymiotowanie, choć nieprzyjemne, zdaje się przydarzać każdemu od czasu do czasu, …

Czytaj dalej

Co podać psu na problemy żołądkowe: środki łagodzące chorobliwe dolegliwości brzucha

Czy twój pies ma problemy z żołądkiem? Zazwyczaj psy jedzą trawę, aby oczyścić …

Czytaj dalej

Metody treningu agresywnego psa: Skuteczne wskazówki

Większość czasu, gdy widzisz agresywnego psa, nie urodził się w taki sposób. …

Czytaj dalej

17 wskazówek dotyczących treningu agresywnych psów: ważne sekrety pracy z agresywnym psem

Dla większości właścicieli psów nie ma nic bardziej niepokojącego ani bardziej …

Czytaj dalej

10 Popularne rasy dużych, puszystych białych psów, które skradną twoje serce

Planujesz zaadoptować nowego szczeniaka? Spójrz na poniższe rasy dużych, …

Czytaj dalej

Jak skutecznie schłodzić psa w upalne dni - proste sztuczki

Jestem pewien, że zgodzisz się ze mną, gdy powiem: Nie ma nic gorszego niż …

Czytaj dalej

Ranking najlepszych zabawek dla szczeniaka 2023

Wybór zabawki dla szczeniaka to bardzo ważna decyzja i warto ją podjąć na …

Czytaj dalej

Najlepsza smycz dla psa. Ranking 2023

Czy Ciebie też męczy wychodzenie z psem na spacer ze swoją starą smyczą? Pies …

Czytaj dalej