Większość czasu, gdy widzisz agresywnego psa, nie urodził się w taki sposób. Właściciel takiego psa może nie do końca rozumieć, jak szkolić swojego szczeniaka. Brak odpowiedniego treningu często prowadzi do agresywnego zachowania, ponieważ pies reaguje na sytuacje korzystając z instynktów, ponieważ nigdy nie nauczył się inaczej. Odkryjmy, jak powstrzymać agresję u psów, dowiedzmy się, dlaczego się to zdarza i nauczmy się zapobiegać agresywnemu zachowaniu u swojego psa.

Dlaczego niektóre psy są agresywne?

Psy stają się agresywne z różnych powodów. Te przyczyny mogą się znacznie różnić w przypadku każdego psa. Ważne jest, aby zwracać uwagę na sytuacje, które powodują agresję u twojego psa, aby wiedzieć, jak go szkolić.

Strach

Psy mogą stać się agresywne, jeśli czują się przyparte do kąta lub uwięzione i nie mogą uciec przed tym, co ich niepokoi. Psy, które były źle traktowane, maltretowane lub nie były odpowiednio socjalizowane, mogą również wykazywać agresję związana z lękiem.

Posiadanie

Agresja związana z posiadaniem, zwana także obroną zasobów, jest jednym z najczęstszych powodów agresji u psów. Wielu psów odczuwa potrzebę ochrony swoich posiadanych przedmiotów (jedzenie, zabawki, legowisko, buda, itp.), bez względu na to, czy istnieje zagrożenie czy nie. Psy wykazujące agresję związane z posiadaniem mogą warczeć, jeśli ktoś zbliży się do ich “świętych” przedmiotów lub przestrzeni. Agresja związana z obroną jedzenia jest szczególnie powszechna.

Agresja terytorialna

Niektóre psy mają instynktowną potrzebę obrony swojej przestrzeni (twojego domu lub podwórka) przed tym, co postrzegają jako intruzów. U niektórych psów może to dotyczyć tylko obcych osób, podczas gdy inni mogą okazywać agresję terytorialną wobec przyjaciół i wrogów. Psy zwykle nie stają się terytorialne, dopóki nie dorosną.

Agresja ochronna

Psy są instynktownie społecznymi zwierzętami stadnymi i odczuwają potrzebę ochrony członków swojego stada. Niektóre psy mogą wykazywać agresywne zachowanie, gdy czują, że członek rodziny, przyjaciel lub inny zwierzak jest w niebezpieczeństwie.

Agresja dominująca

Psy czasami wykazują agresywne zachowanie jako wyraz dominacji. Agresja dominująca, zwana także agresją związanej z pozycją społeczną, czasami można zaobserwować w interakcjach z innymi psami. Jako zwierzęta stadne, psy mogą rozwijać poczucie hierarchicznego porządku w stadzie. A pies, który uważa się za psa alfa, może czuć potrzebę pokazania, że jest władzą.

Sygnały agresywnego zachowania

Jeśli zwrócisz uwagę, możesz zauważyć pewne sygnały ostrzegawcze, które wskazują na to, że twój pies staje się agresywny, zanim jego zachowanie stanie się poważne. Czasami te zachowania mają stopniowo narastający charakter, jak wymienione poniżej.

 • Staje się nieruchomy i sztywny
 • Ogon zaciśnięty między nogami
 • Uszy przycięte do tyłu
 • Zamknięte usta lub wyciągnięte wargi zasłaniające zęby
 • Odkrywanie zębów
 • Agresywny kontakt wzrokowy
 • Szybkie chodzenie tam i z powrotem
 • Warczenie, prychanie lub szczekanie
 • Wyciąganie się w kierunku osoby lub innego zwierzęcia
 • “Uderzenie pyskiem” (uderzenie osoby lub innego zwierzęcia pyskiem)
 • Lekkie gryzienie
 • Ugryzienie, które rani skórę lub powoduje siniaki, powoduje rany kłute lub powtarzające się ugryzienia w szybkim tempie

Właściciel, który nie dostrzega rozwijających się sygnałów agresji, wkrótce będzie mieć do czynienia z zupełnie niekontrolowanym psem. Jest to odpowiedzialność właściciela i nie oznacza, że pies jest “zły”. Oznacza to po prostu, że nadszedł czas, aby skorzystać z kilku wskazówek dotyczących treningu agresywnych psów, które pomogą uczynić twojego psa bardziej przyjacielskim.

Jak szkolić psa, aby był mniej agresywny

Po rozpoznaniu sygnałów agresywnego zachowania psa ważne jest zrozumienie, jak ich szkolić, aby zminimalizować lub wyeliminować niepożądane zachowania. Oto kilka naszych wskazówek dotyczących postępowania z agresywnym psem.

Rozważ profesjonalny trening

Przynajmniej na początku, szkolenie agresywnego psa należy najlepiej zostawić ekspertom, ponieważ przyczyny i zachowania mogą się znacznie różnić. Ostatecznie, najlepiej skonsultować się z ekspertem, zanim samodzielnie podejmiesz trening psa - szczególnie jeśli uważasz, że twój pies może komuś zaszkodzić.

Jeśli nie stać cię na długie godziny profesjonalnego treningu, powinieneś przynajmniej rozważyć jedną lub dwie sesje, aby specjalista mógł udzielić ci konkretnych wskazówek dotyczących dalszego postępowania. Pomoże ci to zrozumieć, jak szkolić agresywnego psa i ochroni cię oraz twojego psa przed poważnymi problemami w przyszłości.

Inną opcją jest zapisanie się na przystępny cenowo kurs szkolenia agresywnych psów online, który omówi wiele problemów, z którymi się borykasz, i dostarczy ci konkretne kroki do poprawienia negatywnego zachowania psa. Polecamy Doggy Dan’s Online Training, które skupia się na szkoleniu agresywnych psów.

Jak znaleźć dobrego trenera

Jeśli nie znasz żadnych trenerów psów w swojej okolicy, zapytaj swoich przyjaciół i sąsiadów. Twój weterynarz również może dać ci kilka rekomendacji. Miejscowi weterynarze często mają do czynienia z pytaniami dotyczącymi agresywnych psów, więc będą wiedzieć, gdzie cię skierować. Sprawdź również nasze wskazówki, jak znaleźć najlepszego trenera psów dla ciebie i twojego szczeniaka.

Korzystaj z pozytywnej korekty zachowań, a nie kar

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać podczas szkolenia psa w przypadku agresywnego zachowania (i ogólnego szkolenia), jest zachowanie spokoju, ale pewności siebie. Twój pies może wyczuć, czy jesteś zły lub zestresowany podczas interakcji z nim.

Wielu właścicieli psów karze agresywne psy za pomocą groźnego zachowania. Zamiast tego, aby pies nauczył się zachowywać w wyniku takiej kary, uczy się, że agresja jest akceptowalną reakcją.

Pamiętaj, że część agresji wynika z lęku. Kiedy bijesz swojego psa, możesz wywołać strach, co może spowodować, że pies zaprzestanie niepożądanego zachowania. Jednak budujesz również podwaliny dla akceptacji agresji. Prędzej czy później, ten wywołany przez ciebie strach może przejawiać się w agresywnym zachowaniu, które wykracza poza twoją kontrolę. Zamiast tego, użyj konkretnych metod, aby nauczyć swojego psa, co jest akceptowalne, a co nie.

Narzędzia pomagające w przypadku agresji u psów

Elektryczne obroże, obroże z kolcami i kagańce mogą być korzystne podczas szkolenia psa. Na początku mogą wydawać się surowymi formami karania, ale w niektórych przypadkach są skuteczniejsze niż zwykłe obroże.

Obroże z kolcami

Obroże z kolcami są jednymi z najlepszych narzędzi, jakie może użyć szkoleniowiec. Zwykła obroża dusi psa, jeśli pociągniesz za nią. Obroża z kolcami powoduje powierzchowny dyskomfort podobny do tego, który szczeniak odczuwa, gdy jego matka szarpie go za kark, dając do zrozumienia, że jego zachowanie jest nieakceptowalne. Polecamy obrożę treningową Coastal Easy-On Dog Prong. Dowiedz się więcej o obrozach z kolcami oraz jak je odpowiednio dopasować i używać, aby uniknąć obrażeń i większych szkód niż pożytku.

Kagańce

Kaganiec to świetne narzędzie do użytku, jeśli masz psa, który gryzie lub zastrasza inne zwierzęta werbalnie. Często dzieje się tak w przypadku nieśmiałych psów, które są zestresowane w danej sytuacji. Stopniowo wprowadzaj swojego psa do nowych sytuacji społecznych.

Kaganiec może być używany w sytuacjach społecznych, ale aby poprawnie szkolić psa, załóż mu kaganiec na około godzinę przed przyjemną aktywnością, taką jak jedzenie lub zabawa. Pies będzie wtedy kojarzył kaganiec z przyjemnymi czynnościami i przeniesie to uczucie na sytuacje społeczne. Dowiedz się więcej o kagancach, w tym o naszych najlepszych propozycjach.

Nagrody i cierpliwość są kluczowe dla sukcesu

Zastanawiasz się, jak szkolić agresywnego szczeniaka, dorosłego psa czy starszego psa? Te same wskazówki mają zastosowanie bez względu na wiek twojego psa. Jednak im wcześniej zaczynasz wprowadzać dobre nawyki, tym lepiej. Podczas szkolenia swojego psa pamiętaj, aby nagradzać go za dobre zachowanie. Możesz to zrobić za pomocą przysmaku, zabawki lub obfitej pochwały. Miej cierpliwość i stopniowo wprowadzaj swojego psa do nowych pomysłów i otoczenia. Jeśli twój pies jest nerwowy w obecności ludzi, wystawiaj go na krótkie okresy czasu i pod swoją kontrolą (prawdopodobnie na smyczy), cały czas uspokajając swojego pupila.

Jeśli mimo wszystko masz trudności, zalecamy skorzystanie z usług profesjonalnego trenera psów. Istnieją nawet specjalistyczne kursy dotyczące agresji psów w stosunku do innych psów. A jeśli wszystko inne zawiedzie, niestety, może nadszedł czas, aby rozważyć przekazanie swojego psa w nowe ręce.

popular post

Dlaczego pies tak dużo liże? Wyjaśniamy

Niektórzy właściciele zwierząt domowych mogą to lubić, ale wielu z nas jest …

Czytaj dalej

Wymioty u psa: Przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie

Doświadczeni właściciele psów wiedzą, że nasze futrzane przyjaciółki jedzą …

Czytaj dalej

Mój pies wymiotuje żółtą pianą: Co powinienem zrobić?

Wymiotowanie, choć nieprzyjemne, zdaje się przydarzać każdemu od czasu do czasu, …

Czytaj dalej

Co podać psu na problemy żołądkowe: środki łagodzące chorobliwe dolegliwości brzucha

Czy twój pies ma problemy z żołądkiem? Zazwyczaj psy jedzą trawę, aby oczyścić …

Czytaj dalej

17 wskazówek dotyczących treningu agresywnych psów: ważne sekrety pracy z agresywnym psem

Dla większości właścicieli psów nie ma nic bardziej niepokojącego ani bardziej …

Czytaj dalej

10 Popularne rasy dużych, puszystych białych psów, które skradną twoje serce

Planujesz zaadoptować nowego szczeniaka? Spójrz na poniższe rasy dużych, …

Czytaj dalej

Jak skutecznie schłodzić psa w upalne dni - proste sztuczki

Jestem pewien, że zgodzisz się ze mną, gdy powiem: Nie ma nic gorszego niż …

Czytaj dalej

Ranking najlepszych zabawek dla szczeniaka 2023

Wybór zabawki dla szczeniaka to bardzo ważna decyzja i warto ją podjąć na …

Czytaj dalej

Najlepsza smycz dla psa. Ranking 2023

Czy Ciebie też męczy wychodzenie z psem na spacer ze swoją starą smyczą? Pies …

Czytaj dalej