Czy twój pies ma problemy z żołądkiem? Zazwyczaj psy jedzą trawę, aby oczyścić swój układ pokarmowy. To naturalna metoda leczenia chorego brzuszka u psa.

Jednak nie zawsze to wystarczy. W rzeczywistości, twój pies może nawet nie mieć ochoty jeść trawy. Oto kilka dodatkowych wskazówek, które mogą pomóc w leczeniu niestrawności u twojego psa.

Jakie są typowe objawy niestrawności u psa?

Jeśli twój pies doświadcza któregokolwiek z tych objawów lub nietypowych zachowań, może cierpieć z powodu niestrawności.

 • Utrata apetytu
 • Biegunka
 • Lizanie podłogi
 • Wzdęcia
 • Jedzenie trawy
 • Dziwne dźwięki z brzucha
 • Nadmierna ślinienie się
 • Wymioty

Domowe leczenie czy wizyta u weterynarza

Często można leczyć psa w domu w przypadku sporadycznych problemów żołądkowych. Jednak jeśli występują powtarzające się incydenty lub twój pies doświadcza któregokolwiek z tych poważniejszych objawów, zalecamy niezwłoczne udanie się z psem do weterynarza.

Objawy, które wymagają wizyty u weterynarza:

 • Niepokojące, ciągłe chodzenie w kółko
 • Krwawe stolce
 • Ciągłe wymioty
 • Odwodnienie
 • Wzdęty brzuch
 • Suchy wymiot (nic się nie wydobywa)
 • Gorączka
 • Letarg
 • Trwająca biegunka
 • Niekontrolowane ślinienie się
 • Utrata wagi

Każdy z tych objawów może wskazywać na bardziej poważne schorzenie, które wymaga uwagi weterynaryjnej.

Nawet jeśli twój pies ma tylko łagodne problemy żołądkowe, zawsze skonsultuj się z weterynarzem przed próbą jakichkolwiek domowych środków.

Wskazówki dotyczące leczenia niestrawności u psa

Oto kilka rzeczy, których możesz spróbować w domu, zanim zdecydujesz się na skonsultowanie się z lekarzem weterynarii.

Utrzymuj nawodnienie swojego psiaka

Jedną z najważniejszych rzeczy jest utrzymanie odpowiedniego nawodnienia swojego psa. Nawodnienie samo w sobie nie wyleczy niestrawności, ale może pomóc psu poczuć się lepiej. Jest to szczególnie istotne, jeśli twój pies ma częste wymioty lub biegunkę. Odwodnienie spowodowane wymiotami i biegunką występuje, gdy pies traci zbyt dużo płynów.

Nie zakładaj, że możesz zapobiec odwodnieniu, oferując wodę swojemu futrzanemu przyjacielowi. Twój pies może czuć się tak źle, że nawet nie ma ochoty pić wody.

Utrata płynów oznacza również utratę istotnych elektrolitów i witamin. Jednym z możliwych rozwiązań tego problemu jest użycie preparatu Pedialyte.

Możesz nabyć suchą mieszankę przeznaczoną dla zwierząt, udając się do najbliższego sklepu zoologicznego. Paczkę należy rozpuścić w wodzie, a następnie podać psu (najpierw skonsultuj się z weterynarzem przed podaniem mieszanki psu). Jeśli twój pies nie poprawia się szybko, nie kontynuuj samodzielnego leczenia. Odwodnienie u psów może szybko przerodzić się z przelotnego problemu w groźne uszkodzenie narządów i nawet śmierć.

Jeśli objawy u twojego psa utrzymują się dłużej niż 24 godziny, proszę, niezwłocznie udaj się z nim do weterynarza w celu leczenia.

Czy powinno się podawać psu Pepto-Bismol lub Pepcid?

Innym środkiem zaradczym jest odrobina rozgniecionego Pepto-Bismol lub Pepcid wymieszana z wodą (ilość zależy od wagi psa - skonsultuj się z weterynarzem). Istnieje możliwość, że producenci tych produktów mogą zmieniać ich formułę w czasie i nie będą już tak bezpieczne dla szczeniąt, jak kiedyś. Jak w przypadku każdego leczenia, zawsze skonsultuj się z weterynarzem przed rozpoczęciem leczenia. Dowiedz się więcej o stosowaniu Pepto-Bismol u psów.

Należy zauważyć, że Pepto-Bismol lub Pepcid mogą spowodować znaczne przyciemnienie stolca psa - nie jest to powód do niepokoju.

Sprawdź temperaturę swojego psa

Zalecamy użycie termometru odbytniczego, ponieważ jest to najbardziej dokładna opcja (najpierw nałóż żel na termometr). Termometr na ucho to również opcja, ale mniej precyzyjna. Normalna temperatura ciała psa wynosi od 101 do 102,5°F (38,3-39,2°C). Temperatura powyżej 104°F (40°C) oznacza gorączkę. Jeśli temperatura przekracza 104°F lub spada poniżej 99°F (37,2°C), należy natychmiast udać się do weterynarza lub szpitala weterynaryjnego. Gorączka lub obniżenie temperatury ciała sygnalizuje poważną chorobę, która wymaga natychmiastowej opieki weterynaryjnej.

Sprawdź, Co Twój Pies Zjadł

Szukanie wskazówek może pomóc weterynarzowi w diagnozie sytuacji twojego psa. Jeśli twój pies skubał jakieś rośliny doniczkowe, jest to sygnał ostrzegawczy. Wiele roślin doniczkowych jest toksycznych dla psów. Sprawdź również worki i pojemniki na śmieci wokół domu w poszukiwaniu śladów zbieraczy. Koniecznie skonsultuj naszą listę pokarmów, których nie wolno podawać psom, aby dowiedzieć się o innych potencjalnie toksycznych produktach spożywczych.

Produkty łagodzące niestrawność u psa

Oto kilka produktów, których warto spróbować, ponieważ okazały się skuteczne dla innych chorych szczeniąt.

DiarRice dla psów

Ryż jest naturalnym środkiem łagodzącym objawy biegunki u ludzi, ale szczenięta nie trawią go tak dobrze, co może dalej podrażniać ich żołądek. Jednak DiarRice to probiotyk na bazie ryżu o wszystkich tych samych właściwościach łagodzących co ryż, ale w formie łatwo przyswajalnej i o smaku kurczaka.

Możesz go mieszać z mokrą karmą lub suchą karmą (dodając trochę wody). DiarRice powinien zacząć działać od razu. Jeśli nie zauważysz natychmiastowej poprawy, powinieneś zwrócić się o dalszą opiekę medyczną.

Starannie postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu produktu.

Pedialyte

Jeśli twój pies nadal czuje się źle i chciałbyś podać mu Pedialyte lub inną mieszankę, która pomoże zapobiec odwodnieniu, będziesz potrzebował strzykawki (bez igły) i ręcznika. Twój pies nie będzie chciał nic jeść, tak samo jak ty nie masz ochoty jeść, gdy czujesz się źle. W związku z tym, może być konieczna pomoc w karmieniu psa.

Po napełnieniu strzykawki mieszanką, połóż psa na boku. Otwórz mu pysk i powoli opróżnij zawartość strzykawki. Jeśli twój pies nadal nie chce połknąć mieszanki, delikatnie masuj mu gardło, aby wywołać odruch połykania.

Inną metodą jest umieszczenie strzykawki w tylnej części policzka psa i opróżnienie jej zawartości. Ponownie, masuj gardło, jeśli jest to konieczne, aby ułatwić połykanie. Jeśli zdecydujesz się użyć tej metody, obserwuj, aby płyn nie wypłynął z drugiej strony pyska. Czasami psy pozwolą płynowi wypłynąć, jeśli nie mają energii lub chęci do połykania.

Pamiętaj, aby skonsultować się z weterynarzem przed podaniem psu Pedialyte. Chcesz upewnić się, że jest bezpieczne podać psu Pedialyte i że podajesz psu odpowiednią ilość, uwzględniając jego rozmiar.

Probiotyki dla psów

Jeśli twój pies cierpi na przewlekłe problemy trawienne, probiotyki dla psów mogą pomóc. Probiotyki dla psów działają tak samo jak dla ludzi. Formuły zawierają żywe bakterie przyjazne dla jelit, naturalnie występujące w przewodzie pokarmowym i innych częściach ciała.

Celem spożywania probiotyków jest utrzymanie zdrowych poziomów dobrych bakterii, zapobieganie problemom żołądkowo-jelitowym i wzmocnienie systemu odpornościowego po zaburzeniach spowodowanych chorobą, infekcją, leczeniem antybiotykami lub innymi czynnikami stresowymi.

Na rynku dostępnych jest wiele produktów z probiotykami dla zwierząt, dlatego koniecznie przeczytaj nasz artykuł, w którym podkreślamy najlepsze probiotyki dla psów i zawieramy więcej informacji na temat tego, jak te produkty mogą pomóc rozwiązać problemy trawienne twojego pupila.

Naturalne środki zaradcze na niestrawność u psa

Jeśli wolisz unikać podawania swojemu psu leków dla ludzi, istnieją naturalne domowe sposoby, które mogą przynieść rezultaty. Niemniej jednak, te metody mogą nie być najlepszym rozwiązaniem dla twojego psa, więc upewnij się, że skonsultujesz się z weterynarzem przed przystąpieniem do nich.

Niektóre naturalne domowe sposoby obejmują:

 • Jedzenie dla niemowląt o smaku bananowym
 • Ryż z gotowanym kurczakiem (bez kości, soli ani przypraw) - Dokładne proporcje mogą się różnić w zależności od psa. Sugerujemy rozpoczęcie od pół szklanki ugotowanego ryżu i około 4 uncji kurczaka. Jeśli twój pies nie pije wody, możesz dodać trochę wody do mieszaniny.

Nie używaj mielonego mięsa wołowego (wołowina mielona) - Jest to dość powszechna rada na forach, ale mięso jest zbyt tłuste i nie pomoże w przypadku niestrawności u psa (ani nie jest zdrowe dla twojego psa).

Co powoduje niestrawność u psów?

Możesz być ciekawy, co spowodowało wystąpienie niestrawności u twojego psa. Przyczyn niestrawności u psów może być wiele. Przedstawimy kilka powszechnych przyczyn.

Zmiana karmy dla twojego psa

Chociaż psy zjadają praktycznie wszystko, co przed nimi postawisz, ich żołądki nie zawsze zgadzają się na ten swobodny rodzaj konsumpcji. Jedną z najczęstszych przyczyn złego samopoczucia u psa jest zmiana diety. Coś tak prostego jak zmiana marki lub smaku karmy może zaburzyć żołądek psa. Ponadto, zbyt szybka zmiana może wywołać nieprzyjemne dolegliwości, ponieważ układ trawienny potrzebuje czasu, aby się przystosować do zmiany diety.

Dlatego upewnij się, że wciąż masz trochę karmy, którą twój pies obecnie spożywa, aby dać mu czas na przystosowanie. Przez około tydzień zacznij stopniowo dodawać coraz więcej nowej karmy, jednocześnie zmniejszając ilość aktualnej karmy, aż nastąpi pełna zmiana.

Jeśli nie zmieniłeś diety swojego psa, powinieneś szukać innej przyczyny.

Zagrożenia związane z dolegliwościami żołądka

Chociaż choroba żołądka może być stosunkowo niewinna i przejściowa, może również wskazywać na poważniejsze problemy, które warto omówić z weterynarzem. Oto niektóre z zaburzeń, które wymagają większej uwagi i pilności.

Odwodnienie

Psy (a zwłaszcza młode szczenięta) są bardzo podatne na odwodnienie. Chroniczne wymioty i biegunka powodują znaczną utratę płynów przez psy, prowadząc do odwodnienia. Jeśli Twój pies często wymiotuje lub ma biegunkę (lub oba objawy) oraz wykazuje małe zainteresowanie jedzeniem i piciem, oznacza to, że szybko zmierza w kierunku odwodnienia.

Możesz sprawdzić, czy Twój pies jest odwodniony, oceniając kondycję skóry i dziąseł. Jeśli uniesiesz wargę Twojego psa, dziąsła powinny być pokryte błyszczącą, wilgotną warstwą i powinny być mokre w dotyku. Jeśli dziąsła są klejące i suche, wskazuje to na odwodnienie.

Aby ocenić stopień odwodnienia, można zastosować test turgoru skóry (znany również jako test “namiotu” skórnego). Aby to zrobić, delikatnie złap skórę za kark i podnieś ją, tworząc namiot. Zwolnij skórę. Jeśli skóra pozostaje w pozycji zmarszczonej, oznacza to, że Twój pies jest odwodniony. Jeśli skóra natychmiast wraca do pierwotnego, płaskiego położenia, oznacza to, że Twój pies nie jest odwodniony.

Test turgoru skóry jest tą samą metodą, którą stosuje się do sprawdzania odwodnienia u ludzi. Jeśli kiedykolwiek ktoś ścisnął skórę na Twojej dłoni i obserwował, czy wraca ona do pierwotnego kształtu, to doświadczyłeś tego samego rodzaju testu odwodnienia.

Ukryte problemy

Oprócz niekomfortu i możliwego bólu, zaburzenia żołądka mogą być również objawem ukrytych problemów. Twój pies może cierpieć na coś tak łagodnego jak grypa lub na coś bardziej poważnego, jak wirus parwowirusa. Jeśli Twój pies ma zakażenie bakteryjne lub wirusowe, prawdopodobnie będą występować inne objawy oprócz niepokoju żołądka.

Jeżeli dolegliwości utrzymują się, najpoważniejszym zagrożeniem jest odwodnienie. W przypadku odwodnienia organizm nie jest w stanie utrzymać odpowiedniej ilości płynów. Woda stanowi około 75% masy ciała psa, ale nawet duża ilość spożywanej wody może nie wystarczyć, aby zapobiec odwodnieniu u Twojego psa.

W przypadku nagłego wypadku, skontaktuj się z weterynarzem

Jeśli Twój pies jest bardzo chory i nie potrafisz znaleźć sposobu, jak mu pomóc, zadzwoń do weterynarza.

Żadna strona internetowa nie może zastąpić wykwalifikowanego weterynarza i rzeczywistego badania fizycznego, które pozwoli określić najlepszy plan leczenia i poprowadzi Cię przez ten trudny czas. Jeśli jeszcze nie masz ubezpieczenia dla zwierząt, rozważ jego zakup, ponieważ może Ci pomóc zaoszczędzić pieniądze w przypadku przyszłych nagłych wypadków (oprócz ochrony zdrowia Twojego psa).

popular post

Dlaczego pies tak dużo liże? Wyjaśniamy

Niektórzy właściciele zwierząt domowych mogą to lubić, ale wielu z nas jest …

Czytaj dalej

Wymioty u psa: Przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie

Doświadczeni właściciele psów wiedzą, że nasze futrzane przyjaciółki jedzą …

Czytaj dalej

Mój pies wymiotuje żółtą pianą: Co powinienem zrobić?

Wymiotowanie, choć nieprzyjemne, zdaje się przydarzać każdemu od czasu do czasu, …

Czytaj dalej

Metody treningu agresywnego psa: Skuteczne wskazówki

Większość czasu, gdy widzisz agresywnego psa, nie urodził się w taki sposób. …

Czytaj dalej

17 wskazówek dotyczących treningu agresywnych psów: ważne sekrety pracy z agresywnym psem

Dla większości właścicieli psów nie ma nic bardziej niepokojącego ani bardziej …

Czytaj dalej

10 Popularne rasy dużych, puszystych białych psów, które skradną twoje serce

Planujesz zaadoptować nowego szczeniaka? Spójrz na poniższe rasy dużych, …

Czytaj dalej

Jak skutecznie schłodzić psa w upalne dni - proste sztuczki

Jestem pewien, że zgodzisz się ze mną, gdy powiem: Nie ma nic gorszego niż …

Czytaj dalej

Ranking najlepszych zabawek dla szczeniaka 2023

Wybór zabawki dla szczeniaka to bardzo ważna decyzja i warto ją podjąć na …

Czytaj dalej

Najlepsza smycz dla psa. Ranking 2023

Czy Ciebie też męczy wychodzenie z psem na spacer ze swoją starą smyczą? Pies …

Czytaj dalej