Wiemy, że psy potrafią wyczuć nasze emocje i wiemy, że potrafią się smucić, ale czy potrafią płakać prawdziwymi, emocjonalnymi łzami?

Psy to współczujące i wrażliwe zwierzęta. Kiedy jesteśmy szczęśliwi, one merdają ogonem i dzielą się radością. Kiedy czujemy się smutni, są tam, aby zaoferować nam ciepło i podzielić się smutkiem. Są naszymi przyjaciółmi na zawsze.

Być może w pewnym momencie widziałeś swojego psa z łzawiącymi oczami lub widziałeś jak uronił łzę. Podczas gdy my, ludzie, możemy płakać z powodów emocjonalnych, psy tego nie robią. Psy używają innych sposobów wyrażania swoich emocji, takich jak radośnie merdający ogon lub smutne, spięte uszy.

sophie-elvis-xJQA -9lwtM-unsplash-min

Podobnie jak ludzie, psy posiadają kanaliki łzowe, które pomagają im utrzymać prawidłowe funkcjonowanie oczu. Jednak kanaliki łzowe psa odprowadzają ciecz z powrotem w kierunku gardła i nosa, zamiast wylewać ją na zewnątrz. Jeśli więc pies wygląda, jakby płakał, może być coś nie tak, co powinien sprawdzić lekarz weterynarii.

Oto kilka najczęstszych przyczyn łez u psów:

Alergie

Podobnie jak ludzie, twój pies może mieć alergie, które są sezonowe lub spowodowane przez inne czynniki, takie jak detergent do prania lub skład karmy.

Jeśli podejrzewasz, że alergie są powodem, dla którego twój pies płacze, zabierz go do weterynarza, który przeprowadzi kilka badań, które pomogą ci zidentyfikować i wyeliminować alergeny.

Inne objawy alergii:

 • obrzęk,
 • pokrzywka,
 • kichanie,
 • kaszel,
 • zapalenie

Jeśli zauważysz inne objawy alergii, zgłoś je do weterynarza. To pomoże im zawęzić przyczynę łzawienia Twojego psa i wprowadzić odpowiednie leczenie.

Zablokowane kanaliki łzowe

Podobnie jak ludzie, psy mają kanaliki łzowe, które pomagają im utrzymać oczy w dobrym stanie i zdrowiu. W przeciwieństwie do ludzi, których kanaliki łzowe odprowadzają łzy na zewnątrz, kanaliki łzowe psów kierują ciecz z powrotem do części nosowej gardła i nosa.

Jeżeli u Twojego psa kanaliki łzowe są zblokowane, łzy mogą wypływać na zewnątrz, podobnie jak podczas płaczu człowieka. Ta wydzielina z oka jest znana jako łzawienie.

Jeśli Twój pies ma łzawiące oczy, futro wokół oczu będzie wilgotne, co może prowadzić do podrażnienia skóry lub pojawienia się brązowego, czerwonawego futra wokół oczu.

Zabierz psa do weterynarza, jeśli objawy zablokowanych kanalików łzowych utrzymują się przez dłuższy czas.

Infekcja

Jeśli łzy psa są żółte, śluzowate lub zakrwawione, a nie przezroczyste, może to być znak, że pies ma infekcję oka. Innym objawem może być opuchnięte lub podrażnione oko. Jeśli Twój pies wykazuje takie objawy, coś może być poważnie nie tak i powinieneś udać się do weterynarza i zapewnić mu opiekę medyczną.

Podrażnienie w oku

Innym powodem, dla którego Twój pies może płakać, jest po prostu obecność w oku jakiegoś zanieczyszczenia, np. brudu lub kurzu. Delikatnie podnieś ich górną i dolną powiekę, aby sprawdzić, czy nie ma w nich zanieczyszczeń.

W tym przypadku łzy powinny trwać tylko tyle, ile potrzeba, aby usunąć drobiny brudu lub kurzu.

Przepłucz oko chłodną wodą lub środkiem do przemywania oczu. Jeśli oko Twojego psa nadal wykazuje oznaki podrażnienia, udaj się do weterynarza, aby ten mógł udzielić Ci pomocy.

Jeśli widzisz większe śmieci lub zanieczyszczenia, które mogą uszkodzić oko psa, nie próbuj go przepłukiwać. Załóż luźny opatrunek na oko i natychmiast udaj się do weterynarza. Upewnij się, że pies nie próbuje wydrapać oka zanim dotrzesz na miejsce.

Zadrapanie rogówki

Innym powodem, dla którego Twój pies może ronić łzy, jest zadrapanie rogówki. Zadrapania rogówki są częstsze u aktywnych, chętnych do zabawy psów, które mogły zostać poturbowane przez innego psa podczas zabawy.

Jeśli oko Twojego psa łzawi, zabierz go do weterynarza, aby zapobiec poważnym uszkodzeniom wzroku spowodowanym zadrapaniem rogówki.

nathan-dumlao-Im9kmRc1rms-unsplash-min

Czy psy mogą płakać tak jak ludzie?

Gdyby tak psy mogły wyrażać swoje emocje tak jak to robią ludzie! Śmiać się, kiedy są szczęśliwe i płakać, kiedy są smutne. U niektórych właścicieli to pragnienie jest tak silne, że mają oni myślenie życzeniowe. Wierzą, że ich psy mogą płakać, kiedy są smutne, obrażone lub zranione, tak jak ludzie.

Ale to nie jest prawda. Takie wyrażanie negatywnych emocji nie jest typowe dla psów. Tak więc psy nie mogą płakać w zwykłym znaczeniu tego słowa.

Jak psy wyrażają swój smutek?

Wydają różne dźwięki: skomlą, skomlą i wyją. Jeśli więc widzisz swojego pupila leżącego gdzieś w ustronnym miejscu i głośno skomlącego, wiedz, że to właśnie oznacza “płacz” w języku psów.

Dlaczego psy “płaczą”?

Początkowo skomlenie można zauważyć u młodych szczeniąt, gdy są oddzielone od matki. “Płaczą”, ponieważ boją się zmian, brakuje im ciepła ciała matki i jej opieki. Odbierane jest im także rodzeństwo. Przyzwyczajone do spania wtulone w siebie, teraz muszą spać same. Często szczeniak skomli całą noc z powodu zimna i samotności w nowym domu.

Dorosłe psy mogą skomleć i wyć z wielu różnych powodów:

 • samotność;
 • tęsknota za właścicielem;
 • intensywny strach;
 • bólu fizycznego;
 • głodu;
 • współczucie dla właściciela lub innych bliskich ludzi lub zwierząt, gdy są smutne lub chore.

Niektórzy pomysłowi psi manipulatorzy używają skomlenia jako sposobu na zwrócenie uwagi właściciela, jeśli widzą, że ludzie zawsze zaczynają się z nimi komunikować, gdy udają, że są smutni.

Jak pocieszyć psa, gdy jest smutny?

Przede wszystkim upewnij się, że nie jest to ból fizyczny spowodowany urazem lub chorobą, które sprawiają, że twój pies skomli. Jeśli często “płacze”, lepiej odwiedzić weterynarza.

Jeżeli natomiast skomlenie jest spowodowane wyłącznie negatywnymi emocjami, istnieje wiele sposobów na to, aby pies znów był szczęśliwy:

 • weź szczeniaka do siebie, aby spał razem z tobą, jeśli skomli w nocy;
 • Daj swojemu pupilowi ulubiony smakołyk;
 • pogłaszcz psa;
 • mów do swojego pupila z miłością, aby nie czuł się opuszczony i ignorowany;
 • zabierz psa na spacer.

Co zrobić, gdy z oczu psa lecą łzy?

Odpowiedź jest krótka, prosta i jasna. Natychmiast pokaż swojego pupila lekarzowi weterynarii! Zdrowemu psu nigdy nie lecą łzy z oczu.

Nie próbuj leczyć zwierzaka na własną rękę. Jeśli przyczyną łez była infekcja, to bez profesjonalnych zaleceń dotyczących właściwego doboru leków nie uda Ci się samodzielnie jej pozbyć. A powikłania mogą doprowadzić do pogorszenia wzroku.

Poza tym, zwykły człowiek nie zawsze jest w stanie zauważyć ciało obce w oku psa. I, rzecz jasna, tylko weterynarz może je usunąć, jeśli to konieczne.

popular post

25 Najczęstszych problemów z zachowaniem psów: Nawyki i problemy, które nie są normalne

Domowe psy dzisiaj są o wiele lepsze niż 10 000 lat temu w zachowywaniu się tak, …

Czytaj dalej

Jak śpi pies i co to znaczy? Jedno z nich Cię zadziwi

One kochają spać. I kochają spać dużo, w każdym możliwym miejscu. Czasami wydaje …

Czytaj dalej

Dlaczego pies ciągle się na mnie patrzy?

**Czy Twój pies ciągle Cię obserwuje? **Jeśli zastanawiasz się “dlaczego …

Czytaj dalej

Dlaczego pies się boi i jak mu pomóc

Opieka nad lękliwym psem jest… Trudna. Wiedzą o tym najlepiej właściciele …

Czytaj dalej

Dlaczego pies mnie liże? Obalamy mity

Psy uwielbiają lizać. Liżą siebie, inne psy i oczywiście właściciela. …

Czytaj dalej

Dlaczego pies je trawę? Kilka sposobów żeby przestał

Jedzenie trawy przez psy jest dość często spotykane. Zwykle nie powoduje to …

Czytaj dalej

Dlaczego pies za mną chodzi? Tłumaczymy i podpowiadamy

Czy Twój pies podąża za Tobą jak cień? Jeśli Twój pies wszędzie chodzi za Tobą …

Czytaj dalej

Co zrobić gdy pies zjadł plastik - pierwsza pomoc

Jeśli widziałeś, że Twój pies zjadł plastik lub obawiasz się, że mógł to zrobić, …

Czytaj dalej

125+ imion dla psów oznaczających miłość

Jeśli jedna rzecz jest pewna, to fakt, że nasze psy wydobywają z nas to, co …

Czytaj dalej