Jeśli Twój pies nie chce przestać na Tobie siedzieć, ten post pokaże Ci dlaczego i co możesz z tym zrobić.

Dlaczego mój pies ciągle na mnie siedzi? Możliwe powody, dla których Twój pies siedzi na Tobie są takie, że chce zwrócić na siebie uwagę, jest znudzony, cierpi na lęk separacyjny lub może nieumyślnie nagradzałeś to zachowanie.

Istnieje wiele niuansów, które możesz wziąć pod uwagę, próbując zrozumieć, dlaczego Twój pies siada na Tobie. Kiedy już będziesz miał dobry pomysł, dlaczego to robi, łatwiej będzie Ci go powstrzymać.

Dlaczego Twój pies siada na Tobie

Każdy z tych różnych powodów, dla których twój pies siada na tobie, będzie miał pewną liczbę wskazówek co do tego, dlaczego to robi.

Poniżej wymienię kilka powodów, dla których pies siedzi na tobie i co sprawia, że jest to bardziej prawdopodobne.

Twój pies chce zwrócić na siebie uwagę

Powodem, dla którego twój pies siedzi na tobie może być to, że szuka uwagi. To będzie bardziej prawdopodobne, jeśli masz tendencję do zwracania na niego większej uwagi, gdy siedzi na tobie i jeżeli robi to częściej, gdy nie zwracasz na niego uwagi.

Zamiast tego, warto poświęcać mu uwagę przez cały dzień w postaci ruchu, treningu i zabawy. Pomocne byłoby również unikanie nagradzania go uwagą, gdy próbuje usiąść na tobie i trenowanie go, aby usiadł gdzie indziej.

Nuda

Powodem, dla którego to robi może być to, że jest znudzony. Przyczyną, dla której się nudzi może być brak odpowiedniej ilości aktywności fizycznej odpowiedniej dla jego rasy.

W takim przypadku należy upewnić się, że pies ma odpowiednią ilość ruchu. Można również spróbować dać mu coś, co odwróci jego uwagę, np. zabawki, kości i układanki dla psów.

Nieumyślnie nagradzasz psa za siedzenie na tobie

Powodem, dla którego to robi może być to, że nieumyślnie nagrodziłeś jego zachowanie. Jest to bardzo prawdopodobne, szczególnie jeśli masz tendencję do dawania psu rzeczy, których chce, kiedy na tobie siedzi, takich jak zabawki, uwagę czy smakołyki.

Jest mało prawdopodobne, że to jest przejaw dominacji

Wiele osób dochodzi do wniosku, że ich psy siadają na nich, ponieważ próbują być dominujące. Jednak dynamika alfa/beta została obalona w badaniach pokazujących, że wilki na zmianę przejmują inicjatywę.

W związku z tym, może to być spowodowane zachowaniem tyranizującym, które byłoby bardziej prawdopodobne, gdyby próbował zmusić cię do siedzenia w innym miejscu i gdyby wykazywał oznaki agresji, gdy to robi. W tym przypadku pomogłoby unikanie dawania mu powodów, aby czuł się zagrożony i aby nauczył się zachowywać w sposób, w jaki chcesz.

Lęk separacyjny

Możliwe, że Twój pies cierpi na lęk separacyjny. W tym przypadku nie lubi być pozostawiony sam sobie, a perspektywa pozostania samemu powoduje u niego niepokój.

Będzie to bardziej prawdopodobne, jeśli pies siada na tobie, kiedy będziesz wychodził. Byłoby to również bardziej prawdopodobne, gdyby wykazywał oznaki niepokoju, gdy wychodzisz, takie jak dyszenie lub skomlenie.

Zajmujesz miejsce swojego psa

Jeśli siada na tobie tylko wtedy, gdy siedzisz w określonym miejscu, może to robić, ponieważ myśli, że to miejsce należy do niego. W tym przypadku ważne byłoby wyszkolenie go, aby siedział gdzie indziej, gdy jesteś tam, aby nadal widział cię jako lidera.

Co warto wziąć pod uwagę

Poniżej wymienię kilka szczególnie pomocnych rzeczy do rozważenia, gdy próbujesz dowiedzieć się, dlaczego twój pies siedzi na tobie. Kiedy już będziesz miał lepsze pojęcie o przyczynie, łatwiej będzie podjąć odpowiednie działania.

Od kiedy pies zaczął na tobie siadać?

Warto rozważyć, kiedy pies po raz pierwszy zaczął na tobie siedzieć.

Jeśli zaczął to robić nagle, może się okazać, że coś go do tego skłoniło. Mogły się zdarzyć następujące rzeczy:

  • Nagrodziłeś go za to, że usiadł na tobie po raz pierwszy
  • Zacząłeś dłużej pracować
  • Przestałeś zapewniać mu wystarczającą ilość ruchu.

Kiedy pies siada na tobie?

Moment, w którym to robi, może również dać ci kilka wskazówek, dlaczego tak się dzieje.

Jeżeli robi to kiedy ty zazwyczaj poświęcasz mu uwagę to mógł nauczyć się przychodzić i siadać na tobie aby zdobyć Twoją uwagę.

Jeżeli natomiast dzieje się to wtedy, gdy zwykle dostaje on jakieś polecenie, to może to być próba skłonienia cię do dania mu tego polecenia.

Co mogę zrobić, gdy mój pies na mnie siada?

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić z psem, który na Tobie siedzi. Najlepsza opcja dla Twojego psa będzie w dużej mierze zależała od przyczyny, dla której to robi.

Poniżej wymienię kilka rzeczy, które możesz z tym zrobić.

Trenuj, żeby nie siedział na tobie.

Możesz wyszkolić swojego psa, aby nie siedział na tobie, ucząc go, aby zostać na ziemi, gdy siedzisz. Możesz to zrobić poprzez nakłonienie go do siadania lub kładzenia się, a następnie stopniowe uczenie go pozostawania tam w coraz dłuższych okresach czasu.

Unikaj negatywnego szkolenia

Zamiast dawać mu to, czego chce, gdy usiądzie na tobie, lepiej wyszkolić go, by usiadł gdzie indziej i nagradzać go, gdy jest dobrze wychowany.

Poświęć mu uwagę przez cały dzień

Ponieważ może to być, ponieważ chce zwrócić na siebie twoją uwagę, pomocne byłoby poświęcanie mu uwagi przez cały dzień. Możesz to zrobić poprzez ćwiczenie go, szkolenie go i zabawy z nim.

Dlaczego mój pies siada na mnie, kiedy się kładę?

Jeśli Twój pies siada na Tobie, kiedy Ty siedzisz, przyczyną może być to, że pies chce zwrócić na siebie uwagę, siedząc na Tobie czuje się bezpieczniej, lub że pies czeka, aby coś od Ciebie dostać.

Dlaczego mój pies siada na mnie, kiedy jestem w łóżku?

Jeśli Twój pies siada na Tobie, kiedy jesteś w łóżku, przyczyną może być to, że Twój pies ma nadzieję, że coś od Ciebie dostanie, np. uwagę, czeka aż wstaniesz i coś mu dasz, naturalnie chce być przy Tobie, lub że coś go przeraża.

Dlaczego mój pies siada na mnie, kiedy się boi?

Jeśli Twój pies siada na Tobie, kiedy się boi, to prawdopodobnie dzięki Twojemu dotykowi czuje się bezpieczniej. W takim przypadku warto ograniczyć powody, dla których pies może się bać i nagradzać go, kiedy się nie boi.

popular post

25 Najczęstszych problemów z zachowaniem psów: Nawyki i problemy, które nie są normalne

Domowe psy dzisiaj są o wiele lepsze niż 10 000 lat temu w zachowywaniu się tak, …

Czytaj dalej

Jak śpi pies i co to znaczy? Jedno z nich Cię zadziwi

One kochają spać. I kochają spać dużo, w każdym możliwym miejscu. Czasami wydaje …

Czytaj dalej

Dlaczego pies ciągle się na mnie patrzy?

**Czy Twój pies ciągle Cię obserwuje? **Jeśli zastanawiasz się “dlaczego …

Czytaj dalej

Dlaczego pies się boi i jak mu pomóc

Opieka nad lękliwym psem jest… Trudna. Wiedzą o tym najlepiej właściciele …

Czytaj dalej

Dlaczego pies mnie liże? Obalamy mity

Psy uwielbiają lizać. Liżą siebie, inne psy i oczywiście właściciela. …

Czytaj dalej

Dlaczego pies je trawę? Kilka sposobów żeby przestał

Jedzenie trawy przez psy jest dość często spotykane. Zwykle nie powoduje to …

Czytaj dalej

Dlaczego pies za mną chodzi? Tłumaczymy i podpowiadamy

Czy Twój pies podąża za Tobą jak cień? Jeśli Twój pies wszędzie chodzi za Tobą …

Czytaj dalej

Co zrobić gdy pies zjadł plastik - pierwsza pomoc

Jeśli widziałeś, że Twój pies zjadł plastik lub obawiasz się, że mógł to zrobić, …

Czytaj dalej

125+ imion dla psów oznaczających miłość

Jeśli jedna rzecz jest pewna, to fakt, że nasze psy wydobywają z nas to, co …

Czytaj dalej