Zaobserwowałeś, że nos Twojego psa jest niezwykle twardy lub chropowaty, a może opuszki łap psa wydają się być niezwykle wrażliwe lub pokryte twardą skorupą.

Są to typowe objawy hiperkeratozy u psów.

Hiperkeratoza może mieć kilka przyczyn. Niektóre rasy psów, takie jak retrievery i teriery są genetycznie predysponowane do wystąpienia tego schorzenia.

Inne przyczyny mogą być choroby medyczne, takie jak nosówka psów, infekcja wirusowa, lub infekcja pasożytnicza.

Hiperkeratoza u psa może być bardzo uciążliwa dla Twojego pupila, ale nie zagraża jego życiu.

Niestety, nie ma lekarstwa na hiperkeratozę u psów, a najlepsze, co możesz zrobić dla swojego pupila, to opanować ten stan i zapewnić mu komfort.

W ramach ogólnej pielęgnacji psich łap, możesz również w pewnym stopniu zapobiegać temu schorzeniu, o czym powiemy w dalszej części.

isabela-kronemberger-m8v7BDLV8yE-unsplash-min

Co to jest hiperkeratoza u psów?

Organizm Twojego psa naturalnie wytwarza keratynę. Keratyna jest białkiem, które tworzy zewnętrzną powłokę skóry.

Jest wytrzymała i posiada włóknistą strukturę.

Hiperkeratoza to stan, w którym organizm psa wytwarza zbyt dużo keratyny.

Wytworzona keratyna powiększa swoją powierzchnię i tworzy twardą skorupę na nosie i/lub opuszkach łap Twojego psa.

Kiedy Twój pies ma tę twardą, suchą, skorupę na nosie, nie może używać nosa w sposób, w jaki powinien.

Z kolei te twarde skorupy na łapach mogą sprawić, że ich łapy staną się niezwykle wrażliwe.

Chociaż nieuleczalna, hiperkeratoza u psów wymaga leczenia.

Nieleczona może sprawić, że chodzenie będzie dla psa bolesne, a słabe funkcjonowanie nosa będzie miało negatywny wpływ na jego codzienne życie.

Jak leczyć nadmierne rogowacenie u psów

Nie istnieje lekarstwo na hiperkeratozę psów, ale musisz przedsięwziąć odpowiednie kroki, aby kontrolować jej przebieg i zapewnić psu komfort, jak tylko pojawią się pierwsze objawy.

Dzięki kilku prostym zabiegom i zmianie stylu życia, pojawienie się hiperkeratozy nie musi stać się dużym problemem dla Twojego psa, ani zbytnio wpływać na jego życie.

Po pierwsze, musisz odwiedzić swojego lekarza weterynarii.

Ta twarda skorupa może prowadzić do infekcji skóry i innych problemów, które należy leczyć antybiotykami i/lub kremami stosowanymi miejscowo, zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.

Jeśli chodzi o domowe sposoby leczenia hiperkeratozy, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby poradzić sobie z hiperkeratozą u psów i zapewnić swojemu pupilowi odpowiedni poziom bezpieczeństwa i komfortu.

tamas-pap-kA967nN0jAA-unsplash-min

6 sposobów radzenia sobie z hiperkeratozą u psów

1. Usuń skorupę

Ze względu na to, że keratyna będzie ciągle rosła i rosła na łapach lub nosie psa, można ją usuwać co jakiś czas u weterynarza.

Chociaż wideo na youtubie pokazują jak to zrobić, należy pamiętać, że weterynarz może tylko zapobiec zranieniu psa lub wywołaniu infekcji skóry.

Probując zrobić to samemu w domu zachowaj szczególną ostrożność!

Twój weterynarz może ostrożnie usunąć nadmiar keratyny na nosie lub łapach psa i sprawić, że twój pies będzie o niebo bardziej zadowolony.

Jeżeli będziesz to robić co kilka miesięcy, objawy hiperkeratozy mogą w ogóle nie wpływać na życie Twojego psa.

2. Używaj kremów do pielęgnacji skóry

Dostępne bez recepty balsamy do łap/nosa lub kremy opracowane specjalnie dla psów z hiperkeratozą pomogą rozluźnić skorupę i utrzymywać nos i łapy psa w odpowiedniej wilgotności, dzięki czemu Twój pupil będzie mógł nadal wąchać tak, jak powinien.

Niektóre preparaty mogą pomóc w spowolnieniu wzrostu keratyny, ale nie są w stanie całkowicie wyleczyć nadmiernego rogowacenia u psa.

3. Zastosuj buty i/lub skarpetki dla psa

Z uwagi na to, że łapy Twojego psa mogą być bardzo wrażliwe, dobre obuwie pomoże Twojemu psu czuć się bardziej komfortowo.

Dlatego też, kiedy wyprowadzasz psa, upewnij się, że jego łapy są chronione tak, aby nie miały kontaktu z lodem, zimnym śniegiem, chemikaliami lub gorącym chodnikiem.

Wprawdzie są to zagrożenia dla łap psa same w sobie, ale hiperkeratoza czyni je jeszcze bardziej niebezpiecznymi.

Psy z hiperkeratozą mogą szybciej poparzyć sobie opuszki łap lub doznać innych urazów opuszek łap w upale lub ekstremalnym zimnie.

Pomocne jest używanie butów lub skarpetek z wypustkami na podeszwach, które Twój pies może nosić na zewnątrz lub nawet w domu, jeśli masz zimne podłogi, takie jak drewno lub płytki.

4. Pamiętaj o przycinaniu paznokci u psa

Kiedy pies ma hiperkeratozę, przycinanie paznokci bez powodowania bólu lub obrażeń może być trudne dla właściciela takiego zwierzęcia.

Jednakże, regularne przycinanie paznokci psa sprawi, że będzie on czuł się bardziej komfortowo.

Jeżeli nie masz doświadczenia w robieniu tego samemu, zabierz psa do groomera lub zleć weterynarzowi regularne przycinanie paznokci, aby ułatwić psu chodzenie bez bólu.

5. Pozwól psu na przejażdżkę

Jeśli Twój pies lubi chodzić na długie spacery na zewnątrz, ale stan hiperkeratozy posunął się tak daleko, że sprawia, że łapy Twojego zwierzaka bolą po niedługim spacerze, jedną z opcji, którą masz jest wózek dla zwierząt.

Niektórym właścicielom psów może się to wydawać głupie, ale wózek zapewni Twojemu psu przyjemność ze spaceru lub biegu, nie raniąc przy tym jego łap.

Nie oznacza to, że Twój pies już nigdy nie będzie chodził, ale raczej jest to rozwiązanie umożliwiające długie spacery na świeżym powietrzu.

Zabierz wózek, pozwól psu chodzić lub biegać z Tobą, dopóki nie zauważysz, że pies zwalnia, kuleje lub zachowuje się, jakby odczuwał ból, a następnie wsadź swojego pupila do wózka.

6. Pozwól swojemu psu skorzystać z sauny

Aby utrzymać skórę psa pod keratyną miękką i wilgotną oraz zmiękczyć grzbiety keratyny na nosie psa i opuszki łap, możesz dać swojemu pupilowi trochę pary.

Nie powinno się wprowadzać psa do prawdziwej sauny, ale możesz uruchomić prysznic z gorącą wodą na maksa, aż łazienka będzie gorąca i parna.

Wentylator wyciągu pozostaw wyłączony.

Następnie usiądź w parnej łazience ze swoim pupilem i pozwól, aby gorąca para zmiękczyła skórę i keratynę.

Twój pies będzie lepiej oddychać i będzie o niebo szczęśliwszy po zabiegu.

Hiperkeratoza u psów nie oznacza, że życie Twojego pupila musi być nieszczęśliwe.

Jeżeli zadbasz o to, aby zabrać psa do weterynarza regularnie, aby usunąć te skorupy i zastosujesz te wskazówki powyżej, aby Twój pies był spokojniejszy na co dzień, Twój pies może mieć wspaniałe życie nawet z hiperkeratozą.

victor-grabarczyk-DSqORvQ7cOE-unsplash-min

Bonus: Porady jak zapobiegać rogowaceniu łap psa lub ograniczyć jego nasilenie

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla ogólnego zdrowia swojego psa jest zabieranie go na coroczne badania kontrolne. To da Twojemu weterynarzowi szansę na zauważenie nadmiernego rogowacenia opuszek łap lub innych potencjalnych problemów.

Jeśli mieszkasz w bardzo gorącym lub bardzo zimnym miejscu, rozważ założenie psu bucików lub skarpetek. W ten sposób ochronisz skórę na łapach swojego psa. Zmniejszając podrażnienia, zmniejszasz ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych, takich jak hiperkeratoza.

Możesz również pomóc w zapobieganiu hiperkeratozie poprzez ochronę psa przed czynnikami środowiskowymi. Oznacza to unikanie brudnej wody, utrzymywanie podwórka w czystości i zapewnienie Twojemu pupilowi ochrony przed pasożytami.

Możesz również zmniejszyć ryzyko wystąpienia hiperkeratozy i innych chorób skóry, upewniając się, że karmisz swojego psa odpowiednio zbilansowaną dietą. Może to zapobiec niedoborom minerałów, takich jak cynk, które mogą prowadzić do hiperkeratozy.

Jakie są przyczyny hiperkeratozy u psów?

Nie istnieje jedna zasadnicza przyczyna hiperkeratozy, ponieważ różne czynniki mogą prowadzić do stwardnienia skóry i innych związanych z tym problemów.

Jedną z potencjalnych przyczyn jest genetyka. W takim przypadku należy się spodziewać, że objawy zaczną się pojawiać, kiedy pies jest jeszcze młody, zazwyczaj w wieku od czterech do dziewięciu miesięcy.

Dogue de Bordeaux i terier irlandzki są szczególnie podatne na hiperkeratozę zwaną rogowaceniem powierzchni nosa. W przypadku labradorów, problemem jest raczej parakeratoza nosa.

Hiperkeratoza może być również związana z wiekiem. W miarę starzenia się psa, jego skóra grubieje. Może to prowadzić do tworzenia się zgrubień. Starsze psy z guzami trzustki lub przewlekłymi chorobami wątroby są bardziej narażone na hiperkeratozę opuszek łap.

Pasożyty, zaburzenia autoimmunologiczne i niektóre choroby zakaźne, takie jak nosówka psów, mogą również powodować powstawanie zgrubień i nadmiernego rogowacenia skóry.

W przypadku zaburzeń autoimmunologicznych problem wynika z faktu, że układ odpornościowy psa atakuje elementy łączące komórki skóry.

To z kolei może powodować pękanie, suchość skóry i jej nadmierne rogowacenie. Jednym z przykładów pasożytów powodujących hiperkeratozę jest ukąszenie muchy piaskowej.

Mucha ta może wywoływać leiszmaniozę. Ten stan z kolei może prowadzić do nadmiernej produkcji keratyny.

Twój pies może również rozwinąć hiperkeratozę, jeśli ma niedobór cynku. W takim przypadku lekarz weterynarii może zasugerować podawanie mu suplementów cynku.

Jak weterynarze diagnozują hiperkeratozę u psów?

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies ma hiperkeratozę, powinieneś zabrać go do weterynarza. Weterynarz będzie szukał objawów, które są prawdopodobnie związane ze zbyt dużą produkcją keratyny.

Oczekuj dokładnego badania fizykalnego, prawdopodobnie z dodatkową uwagą na obszary dotknięte hiperkeratozą psów. Należą do nich nos i opuszki łap.

Twój weterynarz może również przeprowadzić badania krwi, aby sprawdzić, czy nie występują choroby autoimmunologiczne, niedobór cynku, infekcje lub pasożyty.

W przypadku pęknięć na łapach psa, weterynarz prawdopodobnie będzie chciał potwierdzić, że nie doprowadziły one do żadnych infekcji.

Lekarz weterynarii prawdopodobnie nie tylko zdiagnozuje hiperkeratozę łap psa. Spróbuje on również odkryć źródło problemu. To pozwoli mu leczyć problem u jego źródła.

lexy-lammerink-B2Njd1D6SnU-unsplash-min

Najczęstsze pytania dotyczące hiperkeratozy opuszek łap

Jeśli nadal masz pytania dotyczące hiperkeratozy na opuszkach łap lub nosie swojego psa, poniższe FAQ powinny pomóc Ci je rozwiać.

Jak leczy się hiperkeratozę u psów?

Nie można wyleczyć hiperkeratozy u psa, ale można utrzymać ten stan pod kontrolą.

Aby poprawić samopoczucie, Twój lekarz weterynarii może usunąć nadmiar włosów na tych szczególnie owłosionych łapach psa. Może on również zasugerować regularne nakładanie kremu na łapy psa.

Jak pozbyć się hiperkeratozy?

Lekarz weterynarii Twojego psa może od czasu do czasu usunąć nadmiar skóry na dotkniętych chorobą obszarach ciała Twojego psa. Potwierdzi on również, że nie doszło do wtórnych infekcji.

Niestety, hiperkeratoza zawsze będzie powracać, więc jakiekolwiek leczenie jest tylko krótkoterminowym rozwiązaniem mającym na celu złagodzenie dyskomfortu psa.

Jakie psy są podatne na hiperkeratozę?

Niektóre rasy, w tym cocker spaniele i rasy o budowie brachycefalicznej, mogą być bardziej narażone na rozwój hiperkeratozy.

Inne rasy o podwyższonym ryzyku to: boksery, Dogues de Bordeaux, buldogi angielskie, buldogi francuskie, teriery irlandzkie, bedlington teriery i golden retrievery.

Ieśli masz psa jednej z tych ras, zwracaj uwagę na znaki ostrzegawcze, takie jak sucha skóra, popękana skóra i dyskomfort.

Skąd mam wiedzieć, czy mój pies ma hiperkeratozę?

Aby sprawdzić czy Twój futrzany przyjaciel ma hiperkeratozę, musisz zbadać go pod kątem problemów zdrowotnych.

Zwróć szczególną uwagę na jego uszy, nos i opuszki, a także na jego zachowanie związane z tymi częściami ciała.

Sprawdź, czy w tych miejscach ciała nie ma skorupiastej warstwy, krwawienia, pęknięć lub szorstkiego, suchego wyglądu.

Należy również zwrócić uwagę na zmniejszoną aktywność, utykanie i częste lizanie łap.

Jeśli uszy, nos lub łapy Twojego psa są nadwrażliwe, może to być również znak ostrzegawczy.

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies ma hiperkeratozę lub inny potencjalny problem skórny, zabierz go do weterynarza, aby uzyskać profesjonalną opiekę i diagnozę.

Czy mogę nakładać wazelinę na skórę mojego psa?

Tak, można posmarować wazeliną skórę psa w celu leczenia chorób skóry, w tym nadmiernego rogowacenia. Istnieją jednak lepsze rozwiązania.

Jeśli nałożysz wazelinę w miejscu, do którego Twój pies może sięgnąć, może on zjeść jej zbyt dużo i nabawić się rozstroju żołądka. Może to nawet doprowadzić do biegunki i wymiotów.

Zamiast tego poproś swojego weterynarza o inne propozycje zawierające naturalne składniki, które rzadziej powodują bóle żołądka.

Na przykład olej jojoba, miód manuka, masło shea i sól fizjologiczna.

Czy mogę smarować psa olejem kokosowym?

Tak, możesz stosować olej kokosowy na skórę swojego psa. Jest on bezpieczny dla psów w małych ilościach, również jeśli go zjedzą. Upewnij się tylko, że wybierasz olej kokosowy z pierwszego tłoczenia, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Czy można usunąć nadmiar skóry, aby leczyć hiperkeratozę opuszek łap u psa?

Tak, czasami można usunąć nadmiar skóry, aby poprawić komfort psa. Jednakże, lepiej będzie, jeśli nie będziesz próbował tego robić samodzielnie, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem weterynarii.

Lekarz weterynarii będzie musiał nauczyć Cię jak usuwać nadmiar skóry, gdyż nie jest to najprostsze zadanie. Warto również zauważyć, że w zależności od stanu nadmiaru skóry na łapie psa, lekarz może zasugerować, abyś NIE USUWAŁ jej samodzielnie.

Zamiast tego, może wymagać od Ciebie okresowego przyprowadzania psa na wizytę.

Posłuchaj swojego weterynarza, jeśli powie, że Twój szczeniak nie jest dobrym kandydatem do samodzielnego usuwania nadmiaru skóry na łapach w domu. Pamiętaj, że psy się wiercą.

Jeśli skóra jest już trudna do usunięcia, a Twój pies się wierci, to możesz spowodować poważne obrażenia u swojego pupila.

Balsamy do pielęgnacji opuszek łap

Balsamy do łap nawilżają opuszki łap Twojego psa, tworząc warstwę ochronną pomiędzy poduszkami łap a ich otoczeniem na zewnątrz. Te balsamy do łap mogą być używane do leczenia oparzeń lub jako środek zapobiegawczy. Polecamy wyłącznie produkty, które sami stosujemy na naszych podopiecznych.

Balsam Paw Soother od firmy Natural Dog Company

Wysokiej jakości balsam dla psów

Zobacz na Amazon.pl

Posiadający właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne balsam Paw Soother zawiera organiczne składniki, takie jak witamina E i olej jojoba. Balsam Paw Soother jest często polecany przez psie mamy i tatusiów.

Ten balsam dla łap jest pełen ziół i olejków łagodzących, które pomagają leczyć poparzone łapy Twojego psa i są bezpieczne w przypadku połknięcia. Organiczne składniki, takie jak witamina E i olej kokosowy mają działanie przeciwzapalne. Dzięki tym wszystkim najwyższej klasy składnikom, nic dziwnego, że zajmuje najwyższe miejsce w kategorii Ochrony łap dla psów na Amazon.

Przy poważniejszych oparzeniach może być potrzebny preparat od Natural Dog Company´s Skin Soother , nawilżający, zawierający składniki przeciwzapalne, przeciwutleniacze i środki przeciwbakteryjne.

Balsam leczniczy do łap dla psa WildWash Pro

Zobacz na Empik.com

Wildwash Pro przyniesie ulgę spękanym, suchym i szorstkim łapom Twojego psa oraz ochroni je przed codziennym zużyciem i ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Balsam może być również stosowany na miejsca newralgiczne, suche lub swędzące oraz na skaleczenia i otarcia.

Receptura balsamu Wildwash Pro zawiera w składzie olej ze słodkich migdałów, żywicę olibanową (Frankincense) oraz olej z liści kanuka.

Składniki te współpracują w harmonii przyspieszając gojenie, redukując stany zapalne oraz nawilżają i łagodzą dyskomfort związany z obolałymi i popękanymi poduszkami łap u psów.

popular post

Dlaczego pies tak dużo liże? Wyjaśniamy

Niektórzy właściciele zwierząt domowych mogą to lubić, ale wielu z nas jest …

Czytaj dalej

Wymioty u psa: Przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie

Doświadczeni właściciele psów wiedzą, że nasze futrzane przyjaciółki jedzą …

Czytaj dalej

Mój pies wymiotuje żółtą pianą: Co powinienem zrobić?

Wymiotowanie, choć nieprzyjemne, zdaje się przydarzać każdemu od czasu do czasu, …

Czytaj dalej

Co podać psu na problemy żołądkowe: środki łagodzące chorobliwe dolegliwości brzucha

Czy twój pies ma problemy z żołądkiem? Zazwyczaj psy jedzą trawę, aby oczyścić …

Czytaj dalej

Metody treningu agresywnego psa: Skuteczne wskazówki

Większość czasu, gdy widzisz agresywnego psa, nie urodził się w taki sposób. …

Czytaj dalej

17 wskazówek dotyczących treningu agresywnych psów: ważne sekrety pracy z agresywnym psem

Dla większości właścicieli psów nie ma nic bardziej niepokojącego ani bardziej …

Czytaj dalej

10 Popularne rasy dużych, puszystych białych psów, które skradną twoje serce

Planujesz zaadoptować nowego szczeniaka? Spójrz na poniższe rasy dużych, …

Czytaj dalej

Jak skutecznie schłodzić psa w upalne dni - proste sztuczki

Jestem pewien, że zgodzisz się ze mną, gdy powiem: Nie ma nic gorszego niż …

Czytaj dalej

Ranking najlepszych zabawek dla szczeniaka 2023

Wybór zabawki dla szczeniaka to bardzo ważna decyzja i warto ją podjąć na …

Czytaj dalej