Większość szczeniąt robi kupę około 5 razy dziennie. Jest to normalne dla szczeniąt w wieku 6 miesięcy, 3 miesięcy, 8 tygodni i w każdym wieku, aż do osiągnięcia dorosłości. Istnieje jednak kilka czynników, które wpływają na to, ile razy dziennie szczeniak robi kupę.

Ile razy dziennie szczeniak powinien robić kupę?

Aby dowiedzieć się, co jest normalne i ile razy dziennie szczeniak powinien robić kupę, poniżej znajdziesz krótką odpowiedź, a po niej kilka przydatnych wskazówek.

Wiedza o tym, jak często szczeniak robi kupę w ciągu dnia jest bardzo ważna dla każdego właściciela psa. Teraz wyjaśnię również, na co należy zwrócić szczególną uwagę obserwując zdrowe kupy szczeniąt i jak rozpoznać, kiedy muszą się załatwić.

Zmiany w kupach szczeniąt

Większość ludzi jest zaniepokojona, jeśli ich szczeniak wykazuje objawy zaparcia lub biegunki, i tak powinno być. Problemy te mogą bardzo szybko wymknąć się spod kontroli, jeśli nie zostaną rozwiązane na czas.

Czasami jednak widzimy kupę, która wygląda zupełnie inaczej. Jak ocenić te różnice.

Oceniając kupę szczeniaka, Twoim pierwszym zadaniem jest obserwacja jej koloru, konsystencji, ilości, zawartości, powłoki i częstotliwości.

Jak często szczeniak musi zrobić kupę w ciągu dnia?

angel-luciano-LATYeZyw88c-unsplash-min

Ogólnie rzecz biorąc, im młodszy jest Twój szczeniak, tym częściej musi robić kupę w ciągu dnia. Z reguły szczenię powinno robić kupę od jednego do pięciu razy dziennie, proporcjonalnie do wieku i nawyków żywieniowych.

Zdrowsze jest dla nich zrobienie kupy częściej niż raz dziennie. Jedno pojedyncze wypróżnienie może sugerować, że mają zaparcia.

Z wiekiem psy robią kupy coraz rzadziej. Są również w stanie wstrzymać wypróżnienie na znacznie dłuższy okres czasu.

Jeśli szczeniak jest na diecie bogatej w błonnik, prawdopodobnie będzie musiał wypróżniać się częściej w ciągu dnia. Częstotliwość wypróżnień jest również związana z ilością karmień psa w ciągu dnia.

Szczeniak powinien być karmiony średnio trzema małymi posiłkami dziennie, więc należy spodziewać się od 3 do 5 zdrowych stolców dziennie.

Czy kupa twojego szczeniaka jest w normie?

Bez znajomości wszystkich szczegółów dotyczących prawidłowych wypróżnień żaden przybrany rodzic psa nie byłby kompletny. W końcu wszystko sprowadza się do kupy! Jest ona doskonałym wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia Twojego psa, bez konieczności ciągłych wizyt u weterynarza czy obsesyjnych obserwacji.

Kolor

Normalna, zdrowa kupa szczeniaka powinna mieć kolor od średniego do ciemnego brązu. Jeśli kupa jest czarna, szara, zielona, żółta, czerwona lub biała, to znaczy, że masz powody do niepokoju. Normalna, brązowa kupa z zielonymi kawałkami to prawdopodobnie trawa.

To nie jest najlepsza rzecz na świecie, jednak nie masz zbyt wielu powodów do paniki. Z kolei zdrowa brązowa kupa z białymi kawałkami może wskazywać na to, że Twój szczeniak ma tasiemca.

Lek na odrobaczanie zalecony przez lekarza weterynarii powinien rozwiązać ten problem. Czerwona kupa może być oznaką krwawienia wewnętrznego. To bardzo poważna czerwona flaga (dosłownie), więc natychmiast zabierz szczeniaka do weterynarza.

Co mogą oznaczać kolory kupy szczeniaka:

  • jasnobrązowa do ciemnobrązowej: normalny kolor
  • ciemnobrązowa, bardzo ciemna: krwawienie w górnym odcinku układu wydalniczego
  • zielona: szczeniak prawdopodobnie zjadł trawę lub inny, zielony pokarm
  • czerwona: krwawienie w dolnym odcinku układu wydalniczego
  • żółta: szczeniak zjadł za dużo tłuszczy, lub choroba trzustki, wątroby
  • biała: pies zjadł za dużo wapnia (zbyt duża ilość mleka w ciągu dnia itp).

Zdrowy stolec ma kolor od średnio- do ciemnobrązowego. Nie powinien być biały, czerwony, zielony, szary ani czarny, smolisty.

Kupa mojego szczeniaka jest bardzo ciemna

Bardzo ciemny kolor, prawie czarny może oznaczać, że jest jakieś krwawienie występujące wysoko w przewodzie pokarmowym, które mogą wskazywać na problemy żołądka lub jelita cienkiego, takich jak wrzody żołądka, raka lub guza.

Kupa psa jest czerwona lub występują ślady krwi

Czerwony odcień lub rzeczywista czerwona krew w stolcu może wskazywać na krwawienie w dolnym odcinku przewodu pokarmowego. Krwawienie może pochodzić z jelita grubego lub gruczołów odbytu.

Jeżeli występują duże ilości krwi, należy szukać pomocy weterynaryjnej ponieważ może to oznaczać, że coś rozdarło wyściółkę przewodu pokarmowego lub coś takiego jak wybuch guza.

Czasami stolec jest lekko odbarwiony, ponieważ pies zjadł coś, co ma intensywny kolor. Niektóre leki również mogą zmienić kolor stolca.

Część pasożytów jelitowych, w szczególności giardia i kokcydia, produkują krew w stolcu. Jedynym sposobem na wykluczenie pasożytów jest wykonanie badania kału przez lekarza weterynarii.

Parwowirozie często towarzyszy krwawa biegunka, która również wskazuje na nagły przypadek medyczny.

Kupa szczeniąt zawsze ma nieprzyjemny zapach, ale kupa zawierająca krew ma silniejszy, bardziej nieprzyjemny zapach, którego nie można zignorować.

Szara lub żółta kupa szczeniaka

Rzadko można zauważyć szary lub żółty kolor do kupy szczeniaka. To wskazuje na problem z wątrobą, pęcherzyka żółciowego lub zapalenie trzustki, które muszą być sprawdzone natychmiast przez lekarza weterynarii. Może to również wskazywać na nietolerancję pokarmową, co oznacza zmianę karmy dla psów.

Zielona kupa szczeniaka

Duża ilość zielonego materiału może oznaczać, że Twój szczeniak je trawę. Trawa nie jest zła sama w sobie, ale może wskazywać na rozstrój żołądka.

Biała kupa szczeniaka

Stolec, który siedział na ziemi przez kilka dni zmieni kolor na jaśniejszy, często biały.

To jest normalne.

Inne powody, dlaczego kupa psa może być biała jest spożywanie obcych przedmiotów, takich jak papier toaletowy lub ręczniki papierowe. W tej kwestii może pomóc odrobina kontroli szczeniaka.

Małe kawałki papieru mogą znaleźć drogę przez przewód pokarmowy i pojawić się w stolcu. Zazwyczaj nie jest to powód do niepokoju, chyba że szczeniak ma silne zaparcia. Poważne zaparcia w tym przypadku mogą wskazywać na blokadę i należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Brązowy stolec z białymi drobinkami może oznaczać robaki. Tasiemce wydzielają segmenty, które wyglądają jak białe ziarna ryżu. Czasami można znaleźć długie pasma przypominające spaghetti. Są to glisty. Każdy rodzaj pasożytów wymaga podania leków odrobaczających.

Konsystencja

daniel-maas-RR-FwGB6PEU-unsplash-min

Stolec Twojego szczeniaka powinien być twardy i mieć kształt walca. Biegunka jest bardzo łatwa do zauważenia, ponieważ jest płynna i rzadka. Nie ma wyraźnego kształtu ani segmentów. Zaparcie jest trudniejsze do rozszyfrowania, ale bardziej sprowadza się do tego, jak stolce są wydalane.

Zaparcie może sprawiać wrażenie czegoś twardego i powodować stres u psa, który próbuje sobie ulżyć. Pies może również bardzo drżeć i zachowywać się nieswojo. Kupa może również wychodzić w kawałkach, jeśli pies ma zaparcia od dłuższego czasu.

Zapach

Oczywiście, żadna szczenięca kupa nie pachnie jak bukiet róż. Zazwyczaj kupa szczeniaka pachnie tak, jak można się tego spodziewać, ale należy zwracać uwagę na wszelkie drastyczne zmiany.

Jeśli kupa Twojego szczeniaka nagle zacznie pachnieć bardzo słodko lub bardzo nieprzyjemnie, może to wskazywać na chorobę. Zwracaj szczególną uwagę na takie drastyczne zmiany.

Ilość

Im większy jest Twój szczeniak, tym większa będzie jego kupa. Dotyczy to również wieku dorosłego. Jeśli masz w domu inne psy, nie porównuj wielkości ich stolca, chyba że są to psy tej samej rasy i w tym samym wieku.

Na przykład, kupa 4-miesięcznego Bichon Frise będzie pozornie bardziej grudkowata niż kupa 8-miesięcznego nowofundlanda. Ogólne właściwości koloru, kształtu, konsystencji i zapachu, które omówiliśmy będą względnie stałe, ale ilość produkowanego przez każdego psa stolca jest diametralnie różna.

Nie wpadaj w panikę, chyba że zauważysz, że Twój szczeniak produkuje znacznie mniej lub znacznie więcej przy stałej diecie.

Zawartość kupy szczeniaka

W przypadku szczeniąt, nie wiadomo co mogą połknąć. Podobnie jak ludzkie niemowlęta, szczenięta są bardzo ciekawskie i wkładają do pyska wszystko, co im wpadnie w ręce podczas poznawania otoczenia.

Połknięte przedmioty, jeśli pomyślnie przejdą przez przewód pokarmowy, są często obserwowane w stolcu.

Nietypowe połknięte przedmioty:

Większość ludzi nie posuwa się dalej niż do wizualnego zbadania kupy. Jeśli jednak podejrzewasz, że Twój pies zjadł lub połknął coś, czego nie powinien, konieczne może być zbadanie kupy pod kątem obecności podejrzanego przedmiotu.

Na przykład, jeśli wiesz, że Twój szczeniak połknął monetę, będziesz chciał mieć pewność, że przeszła ona przez cały przewód pokarmowy i znalazła się w kupie. Jest to dobry znak, który oznacza, że nie trzeba planować zabiegu chirurgicznego.

Pasożyty jelitowe

Co jeśli przyglądasz się kupie swojego szczeniaka i zauważasz coś, czego nie powinno być w kupie?

Jeśli widzisz maleńkie plamki, które wyglądają jak ryż, Twój szczeniak może mieć tasiemca. Długie, chude fragmenty spaghetti mogą wskazywać na glisty.

Zarówno tasiemce jak i glisty czasami pojawiają się w stolcu i jeśli tak się dzieje, wiesz, że Twój szczeniak ma inwazję pasożytów, która wymaga podania leków odrobaczających.

To, że nie zauważysz żadnych wizualnych oznak obecności robaków nie oznacza, że ich nie ma.

Obce przedmioty

W szczenięcych kupach często pojawiają się obce, naturalne przedmioty. Wiele z nich można zidentyfikować: trawa, liście, kawałki kory, małe patyczki, nasiona dla ptaków lub inne nasiona, które zostały strawione są często znajdowane w kupie.

Nawet małe kawałki plastiku lub kamienie mogą w całości przejść przez przewód pokarmowy. Żaden z tych przedmiotów nie jest powodem do niepokoju, ale może stanowić problem, jeśli pojawiają się one regularnie.

Podobnie jak w przypadku ludzi, niewielka ilość błędów żywieniowych może zostać przeoczona, ale gdy stają się one codziennością lub gdy towarzyszą im inne objawy, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Powłoka na szczenięcej kupie

Śluz lub błoniasty nalot na kupie nie jest normalnym objawem u szczeniąt. Jeśli zauważysz śluz pokrywający stolec lub czerwoną krew towarzyszącą stolcowi, może to wskazywać na stan zapalny lub inwazję pasożytów.

Należy to obserwować i jeśli trwa to dłużej niż 24 godziny, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu przeprowadzenia dalszych badań. Śluz jest często oznaką pasożytów.

Tłusty wygląd wskazuje na tłuszcz w diecie, czy to z jakiegoś hojnego człowieka rozdającego tłuszcz szczeniakowi lub rzeczywistego problemu medycznego.

Problemy z wątrobą i trzustką nie są często spotykane u młodych szczeniąt, ale tłusty wygląd kupy dorosłego psa powinien być sprawdzony. Jeśli kupa szczeniaka nie zmieni się w ciągu 24 godzin, należy pobrać próbkę do zbadania przez lekarza weterynarii.

Jak rozpoznać, kiedy Twój szczeniak musi zrobić kupę?

ron-fung-VQJXJ4IaU o-unsplash-min

Zazwyczaj szczeniak musi załatwić się około 30 minut po zjedzeniu posiłku. Ogólna zasada mówi, że szczeniak może wstrzymywać się z oddawaniem moczu przez godzinę na każdy miesiąc życia, aż do osiągnięcia wieku 8 miesięcy.

Oczywiście jest to uczciwa ocena, ale nie uwzględnia ona tego, czy szczeniak wytrzyma tak długo. Jeśli nie ma takiej potrzeby, szczeniaki nie będą się powstrzymywać, dlatego też należy być gotowym do wyprowadzenia ich na dwór w ciągu 30 minut od jedzenia.

Z całą pewnością możesz założyć, że Twój szczeniak będzie potrzebował łazienki z samego rana i przed pójściem spać. Wprowadź te przerwy na toaletę do swojej rutyny.

Podczas nauki szczeniaka czystości w domu, istnieje kilka znaków ostrzegawczych, na które należy zwracać uwagę:

Marudzenie

Twój mądry szczeniak będzie prawdopodobnie pierwszym, który powie Ci, że musi iść za swoimi potrzebami. Wycie i skomlenie przy tylnych drzwiach lub po prostu w całym domu to wyraźny znak, że chce zwrócić na siebie Twoją uwagę.

Szczenięta nierzadko robią to, kiedy muszą się załatwić, więc zwracaj uwagę na ich sygnały.

Niespokojne i/lub nerwowe poruszanie się

Twój szczeniak będzie krążył po domu rozkojarzony i lekko pobudzony, próbując znaleźć idealne miejsce na zrobienie kupy. Prawdopodobnie będzie to również połączone z częstym wąchaniem ziemi.

Jeśli zaczyna rozumieć, że tylne drzwi są portalem do świata zewnętrznego, może chodzić wokół drzwi.

Krążenie

Jeśli Twój szczeniak chodzi w kółko, musisz zacząć działać!

Szczeniak znalazł miejsce na swoją kupę, a jeśli tak się składa, że leży ona na Twoim ulubionym antycznym dywanie, musisz go natychmiast przenieść.

Możesz połączyć to działanie z “nie wolno” lub “fuj”, aby zrozumiały, że robią coś niewłaściwego.

Przykucnięcie

Niestety, nie byłeś wystarczająco szybki! Przybrał pozycję i jest gotowy, aby wykonać zadanie. Zabierz go tak szybko, jak to możliwe i wystaw na zewnątrz, aby uratować ten dywan!

Co robić, jeśli kupa Twojego szczeniaka jest inna?

Omówiliśmy w tym artykule różne aspekty zdrowych nawyków szczeniąt związanych z robieniem kupy: częstotliwość, kolor, konsystencję, kształt, zapach i ilość. Co więc zrobić, jeśli te aspekty ulegną zmianie?

Mój szczeniak robi kupę rzadziej lub częściej

Zajmijmy się najpierw częstotliwością. Jeśli Twój szczeniak dojrzewa, zmniejszenie częstotliwości oddawania stolca jest całkowicie normalne u psów. Jest również prawdopodobne, że po 8 miesiącach będziesz mniej karmić szczeniaka, ponieważ szybko przechodzi on przez kolejne etapy rozwoju. Mniejsze zapotrzebowanie na pokarm oznacza mniejszą ilość kupy!

Jeśli nie nastąpiły żadne zmiany w diecie i obawiasz się, że Twój pies może mieć zaparcia, powinieneś skontaktować się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania porady. Może on przepisać środek zmiękczający stolec lub dietę, na przykład dodanie do niej pokarmu o wysokiej zawartości błonnika.

Jeśli Twój pies załatwia się częściej niż zwykle, zwróć uwagę na tę zmianę postaci. Może to być biegunka.

Mój szczeniak ma biegunkę

Jeśli Twój szczeniak ma biegunkę, może to być niebezpieczne ze względu na utratę wody. Pierwszym krokiem jest zachęcenie szczeniaka do picia wody i zabranie go do weterynarza w celu przeprowadzenia badań.

Niektóre tabletki na odrobaczanie i inne leki mogą powodować biegunkę. Może to być również objawem wielu innych problemów, w tym względnie łagodnych, takich jak stres. Lepiej być ostrożnym niż żałować, zwłaszcza, że Twój szczeniak jest tak młody.

Konsystencja normalnego stolca jest zwarta, ale nie miękka lub twarda i ma kształt przypominający walec. Powinieneś być w stanie rozróżnić segmenty w stolcu.

Bez tych segmentów i twardej konsystencji, stolec może być zbyt miękki. Kiedy konsystencja jest jeszcze bardziej miękka, można zaobserwować tworzenie się kałuży kupy. Nie jest to normalne. Podobnie jak płynna bezkształtna masa kupy.

Zbyt miękka lub bezkształtna? Wskazuje to na problem w przewodzie jelitowym, gdzie nadmiar wody nie jest wchłaniany. W przypadku szczeniąt, może to być inwazja pasożytów.

Biegunka może być dodatkowo podzielona na rodzaj konsystencji i jest ona najistotniejsza w określeniu, czy szczeniak powinien odwiedzić weterynarza.

Biegunka, która wygląda na miękką i nie uformowaną, ale nie ma żadnych oznak krwi lub śluzu może być wynikiem stosowania diety lub spożywania czegoś innego niż karma dla szczeniąt lub psów.

Jak wspomniano powyżej, szare stolce, które wydają się tłuste mogą oznaczać zbyt dużo tłuszczu w diecie. Jednodniowa wpadka nie powinna stanowić problemu, ale jeśli będzie się powtarzać, może to oznaczać, że doszło do zapalenia trzustki. Wymaga to wizyty w gabinecie weterynaryjnym.

Wodnista biegunka jest zdecydowanie problemem i powinna być skonsultowana z lekarzem weterynarii. Może ona wskazywać na infekcję wirusową, taką jak parwowiroza lub na obecność pasożytów.

Jeśli wodnistej biegunce towarzyszą wymioty, Twój pies może być zagrożony odwodnieniem. Odwodnienie jest poważnym problemem u szczeniąt i może wymagać natychmiastowego leczenia.

Kupa mojego szczeniaka jest zielona, żółta, czarna, czerwona lub biała

Zmiany koloru mogą być najbardziej niepokojące. Każda ogromna zmiana koloru powinna być traktowana z pewną ostrożnością - zwłaszcza jeśli nie ma bezpośredniego związku z tym, co się dzieje. Na przykład, jedzenie trawy może spowodować, że kupa będzie zielona.

To nie jest nic strasznego ani nienormalnego.

Z drugiej strony, czarna, smolista kupa jest powodem do niepokoju, więc koniecznie niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Kiedy zadzwonić do weterynarza

Jeśli wiesz, jak powinna wyglądać normalna kupa, każde odchylenie jest powodem do niepokoju. Odrobina niezdyscyplinowania dietetycznego lub szybka zmiana karmy dla psów może spowodować biegunkę trwającą do 24 godzin.

Jest to częste zjawisko i możesz spokojnie obserwować rozwój sytuacji. Podanie prebiotyków i odrobiny dyni może pomóc w stabilizacji stolca.

Inne niż biegunka, która ustępuje po około 24 godzinach, wszelkie inne zmiany w szczeniaka lub psa kupy powinny być obejrzane przez lekarza weterynarii tak szybko, jak to możliwe.

Wnioski na temat kupy szczeniaka

Nikt nie będzie argumentował, że zabawa z nowym szczeniakiem plasuje się wyżej na skali zabawy niż badanie jego kupy.

Prawda jest taka, że kupa, choć śmierdząca, może wskazywać na wiele problemów, od czegoś prostego, jak jedzenie trawy, po zagrażające życiu zaburzenia.

Jako rodzice szczeniąt i psów jesteśmy w wyjątkowej sytuacji, aby jako pierwsi zauważyć coś nieprawidłowego i zająć się tym zanim stanie się to poważnym problemem.

popular post

25 Najczęstszych problemów z zachowaniem psów: Nawyki i problemy, które nie są normalne

Domowe psy dzisiaj są o wiele lepsze niż 10 000 lat temu w zachowywaniu się tak, …

Czytaj dalej

Jak śpi pies i co to znaczy? Jedno z nich Cię zadziwi

One kochają spać. I kochają spać dużo, w każdym możliwym miejscu. Czasami wydaje …

Czytaj dalej

Dlaczego pies ciągle się na mnie patrzy?

**Czy Twój pies ciągle Cię obserwuje? **Jeśli zastanawiasz się “dlaczego …

Czytaj dalej

Dlaczego pies się boi i jak mu pomóc

Opieka nad lękliwym psem jest… Trudna. Wiedzą o tym najlepiej właściciele …

Czytaj dalej

Dlaczego pies mnie liże? Obalamy mity

Psy uwielbiają lizać. Liżą siebie, inne psy i oczywiście właściciela. …

Czytaj dalej

Dlaczego pies je trawę? Kilka sposobów żeby przestał

Jedzenie trawy przez psy jest dość często spotykane. Zwykle nie powoduje to …

Czytaj dalej

Dlaczego pies za mną chodzi? Tłumaczymy i podpowiadamy

Czy Twój pies podąża za Tobą jak cień? Jeśli Twój pies wszędzie chodzi za Tobą …

Czytaj dalej

Co zrobić gdy pies zjadł plastik - pierwsza pomoc

Jeśli widziałeś, że Twój pies zjadł plastik lub obawiasz się, że mógł to zrobić, …

Czytaj dalej

125+ imion dla psów oznaczających miłość

Jeśli jedna rzecz jest pewna, to fakt, że nasze psy wydobywają z nas to, co …

Czytaj dalej