W jaki sposób okazywać miłość naszym psom tak aby zrozumiały? Jak się okazuje, to o wiele prostsze niż myslisz! I są duże szanse, że już to robisz.

Czasami jesteśmy zbyt zajęci żeby okazywać naszym psom miłość w takim sposób w jaki chcielibyśmy. Ciągle gdzieś gonimy, coś robimy lub planujemy a nasze psy dzielnie i niezmordowanie na nas czekają. Czasami wręcz godzinami! Ale nie martw się, nawet najmniejsza oznaka Twojej miłości zostanie na pewno doceniona i nigdy nie zostanie zignorowana. Psy tak już są zbudowane że kochają nas bardziej niż siebie samego. Nie bez powodu mówi się o nich najlepszy przyjaciel człowieka.

chewy-sdF1Zc6-OQw-unsplash

Pomasuj go za uszami lub pod pyskiem

Pomasowanie psiego uszu sprawi, że pies natychmiast znajdzie się w psim niebie. Psie uszy to niezwykle ważne miejsce dla zakończeń nerwowych, które po aktywacji wysyłają wiadomości do całego organizmu psa, jednocześnie uwalniając endorfiny. Endorfiny to hormon szczęścia w organizmie. Delikatny, okrężny masaż dwoma palcami (jeden za czubkiem ucha, a drugi wewnątrz ucha na czubku) załatwi sprawę. Twój czworonożny przyjaciel z pewnością poczuje miłość i przywiązanie!

Mów do niego, może nawet porozmawiaj

Prawdopodobnie już to robisz, ale rozmowa z psem jest jednym z najlepszych sposobów na pokazanie swojego bezgranicznego uczucia do nich. My przyznajemy się, robimy to bardzo często i z różnych powodów i nasz pies zawsze okazuje się wspaniałym słuchaczem.

Psy są w stanie zrozumieć ludzką mowę lepiej niż nam się wydaje. Niektóre studia wykazują, że pies może nauczyć się znaczenia nawet 200 słów! Ponadto psy świetnie wyczuwają nasze emocje i z pewnością zrozumieją gdy mówisz do nich używając słów przepełnionych miłością. Tak więc, kiedy do nich mówisz, one faktycznie wiedzą, co mówisz.

Na początku może się to wydawać głupie, ale Twój pies prawdopodobnie nie miałby nic przeciwko, gdybyś częściej z nim rozmawiał. Nie krępuj się opowiedzieć psu o swoim dniu. Przećwicz swoją prezentację biznesową z nim jako publicznością. Mów o wszystkim, co zaprząta Ci głowę.

vadim-kaipov-es3jueYA88c-unsplash-min

Możesz się zastanawiać, na ile to, co mówisz, rzeczywiście do niego dociera. Badania wskazują, że przeciętny pies potrafi zrozumieć około 165 słów, a nawet więcej, jeśli będziesz z nim wystarczająco dużo pracował. Bonus: korzyści z rozmowy z psem nie są całkowicie jednostronne. Inne badania wykazały, że rozmowa z psami i ich głaskanie może przyczynić się do obniżenia ciśnienia krwi u ludzi oraz obniżyć poziom stresu.

Wiadomość jest jeszcze lepsza: ten wysoki ton, którym mówisz do swojego psa (lepiej znany jako baby-talk)? Psy w rzeczywistości go lubią. Twój pies chce słyszeć słowa charakterystyczne dla psiego leksykonu: smakołyk, spacer, dobry pies. Znasz te słowa.

Ponadto wykazano, że czytanie psom uspokaja niespokojne i bardzo energiczne psy w schroniskach, a także wydobywa z ich skorupy psy nieśmiałe. To może być kolejny sposób na wspólne pogłębianie więzi.

Obserwuj i reaguj na sygnały jakie Ci wysyła

Psy nie potrafią mówić, dlatego będą próbować komunikować się w inny sposób jak machanie ogonem, szczekanie lub spoglądanie na Ciebie. Jeśli nauczysz się odczytywać te sygnały i prawidłowo na nie reagować Twój psiak poczuje się rozumiany i rzadziej będzie sfrustrowany. Psy kochają nas za zwykłe dbanie o nich potrzeby, więc odczytywanie ich sygnałów i prawidłowa reakcja są bardzo ważne do budowania trwałej, mocnej więzi.

Gdy nauczysz się i zrozumiesz jak Twój pies się zachowuje gdy chce wyjść na sapcer załatwić swoje potrzeby oraz szybko je spełnisz z pewnością zyskasz w jego oczach i w ten sposób okażesz swojemu psu Twoją miłość. Miłość = dbanie o potrzeby.

andrea-cairone-A2eVATAt7hg-unsplash-min

Obdarz go kochającym spojrzeniem

Ale nie takim głęboko w oczy, długim i agresywnym. Psy nie lubią gdy patrzymy im prosto w oczy i mogą odebrać to jako oznakę agresji. Uważaj na swoje podejście. Gapienie się na psa w sposób zdecydowany może być dla niego oznaką agresji.

Za to krótkie, pełne miłości spojrzenie w jego kierunku będzie odebrane w bardzo pozytywny sposób. Czy kiedykolwiek zauważyłeś to spojrzenie którym obdarza Cię Twój czworonóg gdy wejdziesz do pokoju? Spróbuj je odwzajemnić a na pewno zrozumie jak bardzo go kochasz.

Kiedy pies nawiązuje z Tobą długi, długotrwały kontakt wzrokowy, jest to sposób na powiedzenie “kocham Cię”. Ostatnie badania pokazują, że oksytocyna, “miłosna substancja chemiczna”, wzrasta zarówno u psów, jak i u ludzi, gdy dzielą się życzliwym spojrzeniem.

Uważaj jednak na swoje podejście. Gapienie się na psa w sposób zdecydowany może być dla niego oznaką agresji.

Oprzyj się o niego lub pozwól jemu oprzeć się o Ciebie

Wierzcie lub nie, ale rzeczywiste fizyczne oparcie się na Twoim psie może wskazywać na Twoją miłość do nich! Jeśli zauważyłeś, że twój pies opiera się na Tobie wcześniej, być może podczas oglądania telewizji gdy siedzisz na kanapie lub gdy siedzisz przy biurku, to był właściwie jego sposób na powiedzenie ‘Kocham Cię’.

Możesz pokazać swojemu psu, że go kochasz, jeśli delikatnie się o niego oprzesz (oczywiście uważaj, aby nie zgnieść go zbyt mocno).

eric-ward-ISg37AI2A-s-unsplash-min

Przytulanie i wspólne drzemki

Wspólne przytulanie w łóżku to oznaka psiej miłości. Psy są zwierzętami stadnymi i od zawsze wspólnie spały przytulając się. Jeśli pies chętnie śpi w Twoim łóżku to z łatwością wyczuje, że darzycie się wzajemnym zaufaniem. To, że pozwalasz mu spać z Tobą to wystarczający sygnał że go kochasz.

Nawet jeśli nie chcesz wpuścić psa do swojego łóżka, popołudniowa drzemka na kanapie lub na trawie pogłębi u niego poczucie więzi w stadzie.

Podobnie jak ludzie, psy uwielbiają kontakt fizyczny. Więc chociaż Twój pies może nie lubić się przytulać, sesja miłego przytulania zapewni mu więź, której pragnie.

Wyjdźcie razem na spacer

Nie ma nic lepszego dla Twojego czworonożnego przyjaciela niż wspólny spacer. Po pierwsze, może eksplorować świat a po drugie, robicie to razem! A psy uwielbiają gdy poświęcamy im uwagę.

Spacery i przygody dają wiele okazji do pracy nad umiejętnościami takimi jak chodzenie na luźnej smyczy i przywołanie. Te wspólne doświadczenia i sesje treningowe budują zaufanie, komunikację i poczucie wspólnej przynależności do stada.

Chodzenie z psem na spacery i szkolenie go nie tylko utrzyma ich dobre zachowanie, ale także pokaże im, że je uwielbiasz.

Psy również uwielbiają rutynę, więc utrzymanie tej samej rutyny pokaże im, jak bardzo zależy Ci na ich potrzebach i pragnieniach.

evi-kalemi-x6C31QauowM-unsplash-min

Karm go z ręki

Jeśli Twój pies jest jeszcze małym szczeniakiem, karmienie go z ręki jest doskonałą metodą budowania więzi. Jeśli karmisz psa z ręki, zamiast pozwalać mu jeść z miski, szybciej się do Ciebie przyzwyczai, będzie jadł powoli i nauczy się nie być zaborczym w stosunku do jedzenia.

Ponadto to kolejna okazja aby poświecić mu Twoją uwagę a na tym należy psiakom najbardziej!

Poświęć mu swoją uwagę, najlepiej przez wspólną zabawę lub trening

Doskonałym sposobem na przekazanie swojej miłości jest wspólny trening. Psy rozwijają się dzięki strukturze i nauce. Szkolenie pozwoli na przedstawienie psu jego ulubionych form motywacji, takich jak jedzenie, pochwały czy zabawa, a Twój pies zacznie postrzegać Cię jako osobę zapewniającą mu to, co kocha najbardziej.

Zobaczy, że kiedy z Tobą współpracuje, uszczęśliwia Cię, a Twoje nagrody sprawią, że on będzie szczęśliwy w zamian. Kiedy oboje pracujecie, aby się nawzajem uszczęśliwić, oboje pokazujecie swoją miłość do siebie nawzajem.

Przytul się lub po prostu pogłaskaj

Twój pies łaknie Twojej uwagi, a nawet kilka minut masażu pleców, pocierania brzucha i drapania po uszach to bardzo dużo. Mów do niego cichym, uspokajającym tonem. Powiedz mu, że jest dobrym pieskiem. Daj mu ulubiony i zdrowy smakołyk. Traktuj go tak, jakby był częścią Twojej rodziny, bo on zrobi dla Ciebie wszystko, nie zadając żadnych pytań.

marvin-meyer-OPAUTV 6n10-unsplash-min

Ludzkie sygnały sympatii, które mogą nie być zrozumiałe dla psów

Właściciele psów powinni również wiedzieć, jakie ludzkie oznaki okazywania uczuć nie mają sensu dla Twojego psa.

  • Przytulanie: niektóre psy czują się uwięzione lub przygniecione, kiedy je przytulasz, szczególnie gdy przytulasz mocno i czule. Obserwuj reakcję swojego psa.
  • Całowanie: szybkie muśnięcie po głowie jest bardzo podobne do figlarnego szturchnięcia w szyję lub gestu dominacji. Twój pies może pomyśleć, że próbujesz się z nim bawić lub zapewnić sobie miejsce w domowej hierarchii.
  • Dawanie przysmaków: tak jak jedzenie może być oznaką przywiązania dla ludzi, tak przysmaki są najlepiej wykorzystywane do motywowania zachowań i szkolenia psów. Pomyśl, jak szybko lojalność Twojego psa znika w momencie, gdy ktoś inny oferuje mu smakołyki.

Pieskie ‘Kocham Cię’

Nauka mówienia psu “kocham cię” to prosta sprawa, polegająca na poznaniu zarówno indywidualnego języka ciała psa, jak i tych wygód życia w stadzie, których zwierzęcy mózg Twojego psa wciąż potrzebuje. Dodatkowo, wszystkie te sposoby wyrażania miłości wpływają korzystnie również na Twoje samopoczucie.

Na co więc czekasz? Idź do domu i daj swojemu szczeniakowi ten zasłużony masaż po brzuchu! Pokaż mu, jak bardzo go kochasz!

popular post

Dlaczego pies tak dużo liże? Wyjaśniamy

Niektórzy właściciele zwierząt domowych mogą to lubić, ale wielu z nas jest …

Czytaj dalej

Wymioty u psa: Przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie

Doświadczeni właściciele psów wiedzą, że nasze futrzane przyjaciółki jedzą …

Czytaj dalej

Mój pies wymiotuje żółtą pianą: Co powinienem zrobić?

Wymiotowanie, choć nieprzyjemne, zdaje się przydarzać każdemu od czasu do czasu, …

Czytaj dalej

Co podać psu na problemy żołądkowe: środki łagodzące chorobliwe dolegliwości brzucha

Czy twój pies ma problemy z żołądkiem? Zazwyczaj psy jedzą trawę, aby oczyścić …

Czytaj dalej

Metody treningu agresywnego psa: Skuteczne wskazówki

Większość czasu, gdy widzisz agresywnego psa, nie urodził się w taki sposób. …

Czytaj dalej

17 wskazówek dotyczących treningu agresywnych psów: ważne sekrety pracy z agresywnym psem

Dla większości właścicieli psów nie ma nic bardziej niepokojącego ani bardziej …

Czytaj dalej

10 Popularne rasy dużych, puszystych białych psów, które skradną twoje serce

Planujesz zaadoptować nowego szczeniaka? Spójrz na poniższe rasy dużych, …

Czytaj dalej

Jak skutecznie schłodzić psa w upalne dni - proste sztuczki

Jestem pewien, że zgodzisz się ze mną, gdy powiem: Nie ma nic gorszego niż …

Czytaj dalej

Ranking najlepszych zabawek dla szczeniaka 2023

Wybór zabawki dla szczeniaka to bardzo ważna decyzja i warto ją podjąć na …

Czytaj dalej