Powszechnie wiadomo, że koty miewają kłębki sierści, ale co z psami? Jeśli Twój pies wydaje dźwięki, jakby miał kłębek sierści, to możesz być zaniepokojony i zastanawiać się, czy to normalne u psa.

Ale czy psy rzeczywiście mogą miewać kłębki sierści? Tak, psy mogą mieć kłębki sierści w gardle, ale jest to rzadkie, i jest w tym coś więcej.

W tym artykule omówimy, czy psy mogą mieć kłębki sierści, przyczyny i najczęstsze powody, dla których tak się dzieje, co możesz zrobić, aby pomóc swojemu psu, jeśli ma kłębek sierści, i jak zapobiec kłębkom sierści w przyszłości.

Czy psy mogą krztusić się kłębkami sierści?

Wiesz, że koty często mogą krztusić się kłębkami sierści, ale czy wiesz dlaczego tak się dzieje?

Dzieje się tak dlatego, że ich języki są specjalnie ząbkowane, co uniemożliwia im wypluwanie pewnych rzeczy z pyska, na przykład sznurka, włosów czy sierści.

Psy nie mają tak ząbkowanych języków jak koty, ale to nie znaczy, że psy nie połkną czasem włosów.

Ponieważ koty pielęgnują się poprzez lizanie i robią to często, nie mają innego wyjścia, jak tylko połknąć sierść, która się od nich odczepi.

Może się ona wtedy zebrać w żołądku kota i utworzyć kulki sierści, które kot może później zwymiotować. Jest to bardzo normalne dla kotów. Ale czy kłębki włosów są normalne dla Twojego psa?

A więc “mój pies brzmi jakby miał kłębek sierści - co to oznacza?”. Rzadko zdarza się, aby pies miał kłębki sierści, ale z pewnością nie jest to niespotykane.

W rzeczywistości, nie jest to tylko problem kotów i psów - wiele innych futrzanych stworzeń miewa ten sam problem, w tym króliki, fretki, krowy i inne.

andrew-brown-RGSaU2z vUc-unsplash-min

Co powoduje powstawanie kłaczków włosów u psów?

Czy to u kota, czy u psa, możesz się zastanawiać, dlaczego włosy połknięte przez zwierzę nie są po prostu trawione razem z pozostałą zawartością żołądka.

Aby odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzyjmy się najpierw, czym dokładnie jest kula włosowa u psa.

Tak wygląda kłębek sierści:

hairball

Kulki sierści, znane również jako trichobezoary, są masą włosów w przewodzie pokarmowym psa, które nie zostały strawione.

Jak widać powyżej, kłębki sierści wyglądają jak ciasne, wydłużone walce zbitej sierści.

Często zawierają one również kawałki niestrawionego jedzenia, które dostały się do nich podczas transportu do żołądka psa.

W większości przypadków pies będzie miał kłębki sierści, gdy przypadkowo połknie trochę własnego futra podczas higieny ciała, lizania miejsca na skórze z luźnymi włosami lub z innych powodów.

Jeśli zdarzyło Ci się kiedyś, że Twój pies wpadł w szał, ponieważ jego odchody zwisają na nitce włosów z jego tylnej części ciała, prawdopodobnie zjadł własne futro lub gryzł Twoją szczotkę do włosów.

Zdarza się to rzadko, ale nie jest niespotykane, a w większości przypadków psy połykają tylko niewielkie ilości włosów, które nie powodują żadnych problemów.

Głównym problemem związanym z kłębkami włosów w żołądku psa jest to, że wywołują one efekt kuli śnieżnej.

Oznacza to, że gdy Twój zwierzak zgromadzi już w żołądku niewielką ilość nadmiaru sierści, która nie została wydalona na czas z kałem, będzie ona przyciągać więcej sierści, która nieuchronnie zlepi się wokół niej, co sprawi, że kula włosowa zwiększy swój rozmiar i będzie trudniejsza do usunięcia.

Czy niektóre psy są bardziej podatne na powstawanie kłaczków sierści niż inne?

Może Ci się wydawać, że większa ilość sierści u psa oznacza większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z kulkami włosów, ale w rzeczywistości tak nie jest.

Z tego, co wiemy, długość sierści psa nie jest czynnikiem decydującym o tym, czy jest on bardziej podatny na powstawanie kul włosowych, czy też nie. Z tego powodu, tworzenie się kłaczków u psów nie jest związane z żadną konkretną rasą.

Czynnikiem decydującym o tym, czy pies będzie miał problemy z powstawaniem kulek włosów jest funkcjonowanie jego żołądka i przewodu pokarmowego oraz to, czy pies jest w stanie skutecznie opróżnić swoje jelita zanim kule włosowe będą miały szansę zacząć się tworzyć i gromadzić więcej włosów.

Na przykład, jeśli pies cierpi na choroby skóry, ma problem z wypadaniem włosów, cierpi z powodu roztoczy, alergii na pchły lub innych problemów skórnych, które zachęcają psa do lizania się bardziej niż zwykle, może to sprawić, że pies będzie bardziej podatny na tworzenie się kulek włosów.

Czy kłębki sierści są niebezpieczne dla psów?

Choć zdarza się to rzadko, w niektórych przypadkach tworzenie się kłębków sierści może być niebezpieczne dla psa.

Jeśli włosy lub sierść zgromadzą się w żołądku psa, w naturalny sposób wywołają odruch wymiotny, powodując wymioty, a tym samym wydalenie masy włosów z organizmu.

Kiedy to nastąpi i pies wydali kulkę włosów, wszystko będzie w porządku.

Jeśli jednak kula włosowa rośnie (zbiera więcej włosów) w żołądku psa stając się coraz większa, to istnieje szansa, że pozbawia psa płynów, które są mu potrzebne, a to może prowadzić do odwodnienia.

Odwodnienie jest niebezpieczne dla Twojego psa, więc zwróć uwagę na te znaki ostrzegawcze, takie jak:

 • Brak apetytu
 • Utrata elastyczności skóry
 • Wymioty
 • Senność i obniżony poziom energii
 • Suchość nosa
 • Dyszenie
 • Suche lub lepkie dziąsła
 • Sucho wyglądające, zapadnięte oczy.

Kulki włosów u psów mogą również stać się niebezpieczne, jeśli spowodują blokadę w przewodzie pokarmowym i staną się stanem zapalnym, uniemożliwiając psu normalne trawienie.

alex-navarro–Mh4ezg2jWA-unsplash-min

Co robić, gdy pies cierpi z powodu kulek włosów?

To bardzo rzadkie, aby u psa pojawiły się kłębki sierści. Jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji, dobrze jest umówić się na wizytę u lekarza weterynarii, aby ustalić przyczynę i wyjaśnić dlaczego Twój pies ma kulki włosów w żołądku.

Twój lekarz będzie potrafił odróżnić od siebie ewentualne oczywiste problemy, takie jak pchły, roztocza, infekcje grzybicze i inne alergie skórne.

Leczenie przyczyn leżących u podstaw swędzenia i lizania przez psa również rozwiąże problem kulek włosów w dłuższej perspektywie.

Jeśli jest to rzeczywiście problem kłębków sierści, lekarz weterynarii może również chcieć przyjrzeć się diecie psa, aby dowiedzieć się, czy coś nie jest przyczyną swędzenia i podrażnienia skóry, co powoduje, że pies zbyt często się wylizuje.

Ewentualnie, lekarz weterynarii może zalecić środek przeczyszczający, aby pies mógł wydalić włosy z żołądka w bardziej komfortowy sposób.

Możesz spróbować zastosować u swojego pupila środek na kulki włosów dla kotów, taki jak Greenies Smartbites. W większości przypadków lekarze weterynarii zalecają jednak zastosowanie środka zmiękczającego stolec lub przeczyszczającego, aby pies mógł łatwiej wydalić kulkę włosów.

Naturalne środki przeczyszczające dla psa:

 • Mleko w znacznej ilości : ilość zostanie wskazana przez weterynarza w zależności od cech naszego psa. Mleko u psów ma łagodny efekt przeczyszczający, gdy enzym trawienny laktazy nie rozkłada laktozy w mleku. Laktoza przyciąga płyn do jelita, co stymuluje ruch jelit.
 • Otręby pełnoziarniste : ma to wpływ na bolus jelitowy. Można go dodawać do żywności w ilości od jednej do pięciu łyżek dziennie. Może być oferowany codziennie, aby zapobiec zaparciom.
 • Oliwa z oliwek : podawanie łyżki stołowej bezpośrednio lub w jedzeniu może pomóc w rozwiązaniu łagodnych zaparć.
 • Pulpa z buraków, marchwi lub psyllium : są to pokarmy, które można włączyć do diety psa. Jego zalety wynikają z udziału włókien.
 • Woda do picia : ponieważ właściwe nawodnienie ma zasadnicze znaczenie dla konsystencji stolca i ruchliwości jelit, ważne jest, aby pies pił dużo wody. Jeśli nasze dziecko mało pije, możemy zdecydować się na mokrą dietę lub, jeśli spożywa karmę, przynajmniej zaoferować namoczenie.
 • Dużo błonnika : diety o wysokiej zawartości błonnika są niezbędne dla dobrego transportu jelitowego.

Jak zapobiegać powstawaniu kul włosów u psów?

Zapobieganie jest zawsze najlepszym lekarstwem, a na szczęście psie kłębki sierści nie są częstym problemem, więc raczej nie będziesz musiał się nimi martwić.

Ponieważ psy rzadko samodzielnie dbają o higienę, tak jak koty, i jeżeli Twój pupil nie cierpi na żadne problemy skórne, prawdopodobnie nie będziesz musiał się tym zajmować.

Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na zapobieganie powstawaniu kulek włosów u Twojego psa:

 • Zapewnij swojemu psu codziennie dużo świeżej wody. Nawodniony pies będzie miał sprawniejsze jelita, a wszelkie włosy, które pies połknie, przejdą naturalnie wraz z kałem, tak jak powinno to mieć miejsce w normalnych okolicznościach.
 • Regularnie wykonuj zabiegi pielęgnacyjne. Jest to szczególnie ważne w przypadku psów z długą sierścią lub tych, które często zrzucają sierść, zwłaszcza w okresie linienia. Regularne szczotkowanie sprawi, że Twój pies będzie miał mniej włosów do zjedzenia, jeśli będzie się wylizywał.
 • Zapewnij swojemu psu rozrywkę. Nuda jest jednym z najczęstszych powodów, dla których pies zaczyna skubać, żuć, gryźć i lizać się. Znudzony pies nabiera tych złych nawyków, aby umilić sobie czas. Możesz odwrócić uwagę psa, zapewniając mu dużo czasu na zabawę i ćwiczenia, tak aby był zrelaksowany w Twoim domu. Zaoferuj psu zdrowe gryzaki, aby zachęcić go do skierowania lizania na coś mniej owłosionego.
 • Wzbogać dietę psa witaminami i probiotykami

Czy psy mogą mieć kule włosowe od lizania?

Tak, psy mogą nabawić się kulek włosów z powodu wylizywania własnej sierści. To samodzielne dbanie o higienę jest normalne dla psów, ale zazwyczaj wiąże się z tym, że Twój pies zjada przynajmniej trochę włosów. Z czasem może to doprowadzić do powstania kul włosowych.

Co robić, gdy pies zadławi się kulą włosową?

Niezależnie od tego, czy pies zadławił się kulą włosową po przypadkowym połknięciu zbyt dużej ilości sierści, czy też czymś innym, należy podjąć te same kroki. Zacznij od uspokojenia psa, aby nie ugryzł się z paniki.

Otwórz pysk psa i zajrzyj do środka w poszukiwaniu luźnej sierści lub czegokolwiek innego, co nie powinno się tam znaleźć. Jeśli zauważysz coś w jamie ustnej lub gardle psa, użyj dużej pęsety, aby to usunąć.

Staraj się zwracać uwagę na to, co pies gryzie, aby nie próbował przypadkiem zjeść czegoś, co spowoduje jego zadławienie.

Jak pozbyć się kul włosowych u psa?

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pozbyć się kul włosowych u swojego pupila. W razie wątpliwości, zasięgnij porady weterynarza, która metoda będzie najlepsza dla Twojego pupila.

Dobrym punktem wyjścia jest stosowanie szamponów nawilżających lub kąpieli z dodatkiem płatków owsianych. Zapobiegając przesuszeniu skóry, możesz ograniczyć wypadanie włosów u Twojego pupila. Mniejsze wypadanie włosów oznacza, że psy nie połykają włosów.

Zdrowy pies z dobrze funkcjonującym układem pokarmowym jest mniej narażony na powstawanie kul włosowych. Możesz wspierać zdrowie układu trawiennego stosując dietę o wysokiej zawartości błonnika.

Twój lekarz weterynarii może pomóc Ci zdecydować, czy krótko- czy długoterminowa zmiana diety jest lepsza dla jelit Twojego psa. Lekarz weterynarii może nawet zasugerować tymczasowe suplementy z błonnikiem.

Pamiętaj, że nie chcesz podawać psu zbyt dużej ilości błonnika, dlatego przed podaniem dodatkowej porcji błonnika porozmawiaj z lekarzem weterynarii.

Dlaczego mój pies wydaje odgłosy, jakby miał kulę włosową?

Jeśli uważasz, że Twój pies ma objawy ostrzegawcze, może mieć kulę włosową. Może on również cierpieć na zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli u psów, znane jako kaszel kenelowy.

Poproś swojego lekarza o poradę weterynaryjną, aby sprawdzić, w czym tkwi problem. Weterynarz może ustalić źródło okropnego odgłosu charczenia lub kaszlu.

Weterynarz może również sprawdzić, czy pies odczuwa dyskomfort fizyczny. Niezależnie od tego, czy Twój pies ma kulę włosową, pomoc weterynaryjna i diagnoza może pomóc w określeniu idealnego leczenia.

popular post

25 Najczęstszych problemów z zachowaniem psów: Nawyki i problemy, które nie są normalne

Domowe psy dzisiaj są o wiele lepsze niż 10 000 lat temu w zachowywaniu się tak, …

Czytaj dalej

Jak śpi pies i co to znaczy? Jedno z nich Cię zadziwi

One kochają spać. I kochają spać dużo, w każdym możliwym miejscu. Czasami wydaje …

Czytaj dalej

Dlaczego pies ciągle się na mnie patrzy?

**Czy Twój pies ciągle Cię obserwuje? **Jeśli zastanawiasz się “dlaczego …

Czytaj dalej

Dlaczego pies się boi i jak mu pomóc

Opieka nad lękliwym psem jest… Trudna. Wiedzą o tym najlepiej właściciele …

Czytaj dalej

Dlaczego pies mnie liże? Obalamy mity

Psy uwielbiają lizać. Liżą siebie, inne psy i oczywiście właściciela. …

Czytaj dalej

Dlaczego pies je trawę? Kilka sposobów żeby przestał

Jedzenie trawy przez psy jest dość często spotykane. Zwykle nie powoduje to …

Czytaj dalej

Dlaczego pies za mną chodzi? Tłumaczymy i podpowiadamy

Czy Twój pies podąża za Tobą jak cień? Jeśli Twój pies wszędzie chodzi za Tobą …

Czytaj dalej

Co zrobić gdy pies zjadł plastik - pierwsza pomoc

Jeśli widziałeś, że Twój pies zjadł plastik lub obawiasz się, że mógł to zrobić, …

Czytaj dalej

125+ imion dla psów oznaczających miłość

Jeśli jedna rzecz jest pewna, to fakt, że nasze psy wydobywają z nas to, co …

Czytaj dalej