Życie osobiste zwierząt domowych z pewnością nie jest ukryte przed oczami ich właścicieli. Jednak nie zawsze prawdziwe powody pewnych zachowań psów są jasne dla ludzi. Wiele osób ma tendencję do przenoszenia ludzkiej psychologii na psy i wyjaśniania różnych zachowań psów za pomocą przyczyn typowych dla ludzi. Jest to jednak z gruntu błędne. Psy są przecież bardziej niż ludzie uwarunkowane instynktami, a ich mózg działa w inny sposób.

Niektórzy właściciele są bardzo zdezorientowani, gdy widzą, jak ich pupile łączą się z przedstawicielami tej samej płci. Związek między ludźmi tej samej płci nikogo nie dziwi w XXI wieku. Ale co z psami? Czy właściciel powinien się martwić, gdy zwierzak kopuluje z innym zwierzęciem tej samej płci? Czy psy mogą być gejami i czy jest to dla nich normalne?


Krótka odpowiedz: Nie, psy nie mogą być. Psy, są mocno uwarunkowane instynktami - kopulują nie dla przyjemności a raczej z powodu instynktu przetrwania gatunku. Jeśli twój pies próbuje kopulować z przedstawicielem tej samej płci - są ku temu inne powody.


Czy psy mogą być zorientowane na tą samą płeć?

Psy, w przeciwieństwie do ludzi, nie uprawiają seksu dla przyjemności. Kierują się nie miłością i pożądaniem, ale instynktem rozrodczym. A rozmnażanie, jak każdy wie z lekcji biologii, jest możliwe oczywiście tylko wtedy, gdy istnieje para samiec i samica. Dlatego psy nie mogą być.

Czasami jednak właściciele zwierząt widzą, jak ich psy kopulują z psami tej samej płci. Może im się wydawać, że jest to przejaw miłości tej samej płci u zwierząt, ale nie do końca mają rację. Istnieje kilka innych powodów, które sprawiają, że psy kopulują z psami tej samej płci. Prześledźmy je bardziej szczegółowo.

Dlaczego psy kopulują z innymi psami?

Istnieją dwa główne powody takiego zachowania:

  • Zwiększona chęć demonstrowania instynktu rozrodczego. Jeśli młody, pełen sił i energii szczeniak nie ma w pobliżu suki, może próbować kopulować z samcami. Jak również może “atakować seksualnie” swoje zabawki, nogę właściciela itp. Świadczy to o tym, że pies ma duży popęd seksualny, tylko nie ma możliwości wykorzystania go we właściwy sposób. Taka wysoka aktywność seksualna jest szczególnie istotna u psów płci męskiej w okresie dojrzewania (w wieku 6-14 miesięcy). Również chęć wykazania instynktu rozrodczego może wzrosnąć, jeśli psu brakuje aktywności fizycznej i nudzi się.

  • Niska pozycja społeczna psa w hierarchii stada. Żyjące razem psy tworzą rodzaj sfory, podobnie jak ich dzicy przodkowie. Czasami można zaobserwować następującą sytuację. W stadzie jest kilka suczek, ale samce i tak decydują się na kopulację między sobą. Dlaczego tak się dzieje? Ze względu na niską pozycję społeczną w hierarchii stada! To sprawia, że samice nie chcą, aby tacy “nieudacznicy” z nimi kopulowali. A ponieważ instynkt rozrodczy nie może tak po prostu zniknąć, samce o niskiej pozycji społecznej nie mają innego wyboru niż kopulować ze sobą.

Dlaczego samice psów łączą się z innymi samicami psów?

Powód tego może być tylko jeden. Jest to zwiększony popęd seksualny, gdy nie ma w pobliżu psów płci męskiej. Ponieważ samica nie może zaspokoić swojego instynktu rozrodczego w naturalny sposób z samcem, naśladuje interakcję seksualną z inną samicą.

Samice psów zazwyczaj wykazują zwiększoną aktywność seksualną podczas cyklu rujowego. Jest to okres, w którym wytwarzana jest większa ilość hormonów płciowych. Rozpoczyna się on co 6-8 miesięcy i trwa około trzech tygodni. Pierwszy cykl rujowy rozpoczyna się średnio w wieku 6 miesięcy. Oznacza to, że suka jest gotowa do krycia i wydania na świat szczeniąt.

Czy to normalne, że psy kopulują z przedstawicielami tej samej płci?

Jeśli zdarzyło Ci się być świadkiem takiej niezręcznej sytuacji, to oczywiście zastanawiasz się, czy takie zachowanie jest normalne u psów. A odpowiedź może być różna w zależności od sytuacji.

Jeśli chodzi o psy płci męskiej, to jest to całkiem normalne. Czasami krycie innych samców jest jedynym sposobem na zaspokojenie instynktu rozrodczego. Pies nie jest w stanie tego kontrolować i nie zniknie, jeśli w pobliżu nie będzie żadnej dostępnej suki.

Nie musisz się martwić, jeśli zauważyłeś, że twój pies naśladuje interakcje seksualne z innymi samcami lub zabawkami.

Jeśli chodzi o psy płci żeńskiej, to może być normalne dla nich kopulować z innymi samicami podczas cyklu rujowego, jeśli nie ma psów płci męskiej w pobliżu. Ale jeśli samica psa wykazuje zwiększoną aktywność seksualną, nie mając cyklu rujowego, jest to oznaką problemów zdrowotnych. Takie zachowanie może być spowodowane przez choroby ginekologiczne lub zaburzenia endokrynologiczne, ktżre wpływają na tło hormonalne w zły sposób.

Co zrobić, jeśli mój pies kopuluje z psami tej samej płci?

Jeśli suczka kopuluje z innymi samicami w trakcie cyklu rujowego, nie musisz nic robić. Po prostu poczekaj, aż skończy się fala hormonów.

Natomiast jeśli suczka wykazuje zainteresowanie seksualne innymi zwierzętami, które nie mają cyklu rujowego, to trzeba ją zabrać do lekarza weterynarii. Istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych. Weterynarz zbada psa i zaleci leczenie.

Jeśli regularnie przyłapujesz swojego psa na kopulowaniu z innymi samcami, to możesz po prostu zostawić sytuację tak jak jest. Jeśli jednak bardzo Cię to niepokoi lub jeśli drugi pies jest dużo mniejszy i istnieje ryzyko, że podczas takich “zabaw” może zostać zraniony, musisz jakoś rozwiązać ten problem. Wybierz jedno z poniższych wyjść:

  • Trzymaj psa z dala od innych zwierząt domowych. Ta opcja jest odpowiednia jako środek tymczasowy. Na przykład, można go używać do czasu zakończenia okresu dojrzewania. Nie jest to jednak najlepsza opcja, ponieważ komunikacja z innymi przedstawicielami tego samego gatunku jest bardzo ważna dla rozwoju i socjalizacji psa.

  • Zastanów się nad samicą. To rozwiązanie jest odpowiednie, jeśli zamierzasz profesjonalnie hodować szczenięta. Kiedy Twój pupil zacznie wykazywać wysoką aktywność seksualną, oznacza to, że jest gotowy do krycia. Nie odkładaj więc tego na później. Jeśli zwierzę będzie miało możliwość kopulowania z samicami, przestanie marnować swój instynkt seksualny na inne obiekty.

  • Wykastruj swojego zwierzaka. Jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli nie zamierzasz hodować szczeniąt na sprzedaż. Zwierzę przestanie cierpieć z powodu nadmiaru instynktu seksualnego i będzie żyło spokojnie, ponieważ poziom hormonów płciowych spadnie. Właścicielowi zaś i innym zwierzętom domowym nie będzie już przeszkadzała demonstracja instynktu rozrodczego. Takie rozwiązanie jest dobre zarówno dla zwierzęcia, jak i dla właściciela.

popular post

25 Najczęstszych problemów z zachowaniem psów: Nawyki i problemy, które nie są normalne

Domowe psy dzisiaj są o wiele lepsze niż 10 000 lat temu w zachowywaniu się tak, …

Czytaj dalej

Jak śpi pies i co to znaczy? Jedno z nich Cię zadziwi

One kochają spać. I kochają spać dużo, w każdym możliwym miejscu. Czasami wydaje …

Czytaj dalej

Dlaczego pies ciągle się na mnie patrzy?

**Czy Twój pies ciągle Cię obserwuje? **Jeśli zastanawiasz się “dlaczego …

Czytaj dalej

Dlaczego pies się boi i jak mu pomóc

Opieka nad lękliwym psem jest… Trudna. Wiedzą o tym najlepiej właściciele …

Czytaj dalej

Dlaczego pies mnie liże? Obalamy mity

Psy uwielbiają lizać. Liżą siebie, inne psy i oczywiście właściciela. …

Czytaj dalej

Dlaczego pies je trawę? Kilka sposobów żeby przestał

Jedzenie trawy przez psy jest dość często spotykane. Zwykle nie powoduje to …

Czytaj dalej

Dlaczego pies za mną chodzi? Tłumaczymy i podpowiadamy

Czy Twój pies podąża za Tobą jak cień? Jeśli Twój pies wszędzie chodzi za Tobą …

Czytaj dalej

Co zrobić gdy pies zjadł plastik - pierwsza pomoc

Jeśli widziałeś, że Twój pies zjadł plastik lub obawiasz się, że mógł to zrobić, …

Czytaj dalej

125+ imion dla psów oznaczających miłość

Jeśli jedna rzecz jest pewna, to fakt, że nasze psy wydobywają z nas to, co …

Czytaj dalej