Każdy wybiera zwierzaka, który pasuje do jego stylu życia. Nie lubisz długich spacerów, intensywnych treningów i ekscytujących wędrówek? Wolisz wylegiwać się na kanapie pod ciepłą pierzyną i cieszyć się cudownymi, relaksującymi wieczorami? W takim razie psy, które wymagają dużej aktywności fizycznej, zdecydowanie nie są dla Ciebie! Wybierz pupila, który z przyjemnością przyłączy się do Twojego spokojnego wypoczynku. Zebraliśmy TOP-10 najbardziej leniwych ras psów.

1. Pug

pug-min

Oto prawdziwy mistrz leniuchowania. Psy tej rasy nie potrzebują aktywnych spacerów ani intensywnych ćwiczeń fizycznych. Wystarczy im 15-30 minut na świeżym powietrzu 2 razy dziennie, aby pozostały szczęśliwe i zdrowe. Przez resztę czasu chętnie wylegują się na kanapie i bardzo długo odpoczywają i są doskonałym towarzyszem zarówno dla psów, jak i dla tych, którzy wolą leniuchować.

To idealni towarzysze zarówno dla kanapowców, jak i dla osób zapracowanych, które nie mają zbyt wiele czasu na wspólne spędzanie czasu z pupilami.

Jedyna wada tej rasy, o której należy wspomnieć, to predyspozycje do problemów zdrowotnych. Psy są podatne na otyłość, alergie, problemy z układem oddechowym i krążenia. Dlatego właściciele powinni trzymać się kilku zasad ochrony zdrowia pupila:

  • Upewnij się, że w domu nie jest duszno, w przeciwnym razie psu trudno będzie oddychać.
  • Nie dopuszczaj do dużej ilości kurzu w powietrzu i nie używaj agresywnych środków chemicznych w gospodarstwie domowym, aby uniknąć alergii.
  • Wybierz specjalną dietetyczną karmę, aby zapobiec otyłości.
  • Spaceruj w cieniu w gorące słoneczne dni, aby uniknąć udaru słonecznego i problemów sercowo-naczyniowych.

Ogólnie rzecz biorąc, pugi to słodkie i zabawne psy, które obdarzą Cię swoją miłością, przywiązaniem i mnóstwem pozytywnych uczuć.

2. Chihuahua

chihuahua-min

Chihuahua nie wymaga zbyt długich spacerów. Jeśli chcesz, możesz nawet wyszkolić psa tej rasy do korzystania z nocnika i w ogóle go nie wyprowadzać.

Poza zajęciem czołowego miejsca pod względem leniuchowania jest to również rekordzista pod względem wielkości. Jest to jedna z najmniejszych ras psów na świecie. Jego standardowa waga to 1,5-3 kg. Nawet niektóre koty są większe od tych maleńkich piesków!

Przedstawiciele tej rasy są idealni dla wszystkich leniwych lub zapracowanych ludzi. Będą spokojnie odpoczywać na poduszce, gdy nie masz ochoty na zabawy.

Psy te są jednak bardzo przywiązane do swoich właścicieli i nie znoszą samotności. Dlatego lepiej zabrać zwierzaka ze sobą, gdziekolwiek się idzie. Na szczęście, dzięki miniaturowym rozmiarom, przychodzi to z łatwością.

3. Jamnik

jamnik-min

Początkowo był hodowany do polowań na zwierzęta żyjące pod ziemią, ale obecnie jamnik jest wspaniałym towarzyszem, który dobrze dogaduje się z wszystkimi ludźmi, w tym z dziećmi, a także z innymi zwierzętami domowymi. Mimo że rasa ta posiada instynkty łowieckie, jest dość spokojna i nie wymaga dużego wysiłku fizycznego.

Ponadto, duża aktywność fizyczna jest wręcz przeciwwskazana dla tej rasy psów.

Ze względu na budowę ciała, jamniki mają predyspozycje do urazów kręgosłupa. Należy więc ograniczyć aktywność fizyczną: nie pozwalać pupilowi na szybkie bieganie czy wchodzenie i schodzenie po wysokich schodach.

Przedstawiciele tej rasy są jednak bardzo rezolutni, weseli, przywiązani do człowieka i wymagają dużo uwagi od swoich właścicieli.

4. Buldog francuski

french-buldog-min

Są to niewielkie, towarzyskie psy o bardzo osobliwym wyglądzie. Właściciele buldogów francuskich mają to szczęście, że mogą cieszyć się inteligencją i ugodowym charakterem swoich pupili. Ponadto przedstawiciele tej rasy są dość figlarni, chociaż na pierwszy rzut oka wydają się być niezdarni.

Dla tych psów najlepszy będzie pasywny odpoczynek, ponieważ nadmierny wysiłek fizyczny jest przeciwwskazany dla tych psów z powodu słabego układu oddechowego. Z tego samego powodu Buldogi francuskie należy chronić przed dusznością, upałem i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Pomimo nietolerancji dużej aktywności fizycznej, pupil tej rasy zapewni Ci wiele przyjemnych i radosnych chwil. Psy te łatwo nawiązują kontakt z ludźmi. Są przyjazne i nie są agresywne. A dzięki wysokiemu poziomowi inteligencji dobrze opanowują komendy i szybko uczą się zasad zabaw, które proponuje im właściciel.

5. Shih Tzu

shih-tzu-min

To bardzo czułe i towarzyskie zwierzaki. Ich urocze pyszczki z ciekawskimi oczami nikogo nie pozostawią obojętnym. Shih Tzu dobrze dogaduje się z dziećmi i nie wchodzi w konflikt nawet z kotami.

Psy tej rasy są w stanie sprostać dłuższym spacerom. Także intensywne ćwiczenia nie są dla nich przeciwwskazane. Nie szkodzi im jednak brak aktywności fizycznej, jeśli spacery są krótkie.

Zwierzęta te doskonale nadają się więc do tego, by pomóc niezbyt aktywnym właścicielom w spędzaniu wolnych wieczorów.

6. Basset

basset-hound-min

To bardzo rozważne psy. Nadmierna i niepotrzebna dodatkowa aktywność jest dla nich niewskazana. Ze względu na swoją masywność połączoną z niską budową i krótkimi łapami, psom tej rasy trudno jest biegać i chodzić na długie spacery. Z tego względu przez większą część dnia wolą wylegiwać się na kanapie i ucinać sobie długie, spokojne drzemki.

Nie zapominajmy, że przedstawiciele tej rasy nadal muszą spędzać trochę czasu na świeżym powietrzu. Są jednak bardziej zainteresowani poznawaniem nowych zapachów, a nie aktywnymi zabawami i treningami. Z tego względu zaleca się od czasu do czasu odwiedzać razem z psem nowe miejsca.

Nie będzie to jednak dla Ciebie męczące, ponieważ przedstawiciele tej rasy wolą spokojne przemyślane spacery niż gry i szybkie bieganie.

7. Nowofundland

newfoundland-min

Przedstawiciele tej rasy mogą być zarówno dobrymi towarzyszami podróży, jak i idealnymi leniuchami w domu.

Są to masywne psy robocze szkolone do ratowania ludzi przed utonięciem. Jako zwierzęta domowe zachowują się cicho, nie przeszkadzają właścicielom szczekaniem ani natarczywymi zabawami. Krótkie rekreacyjne spacery po parkach w zupełności im wystarczą.

Lepiej jednak trzymać pupila tej rasy w domu na wsi, ponieważ ze względu na swe pokaźne rozmiary wymaga on dużo przestrzeni. Małe mieszkania mogą być zbyt ciasne dla tych olbrzymów.

8. Chow-chow

chow-chow-min

Są to spokojne psy uwielbiające dobry sen. Typowy przedstawiciel tej rasy lubi spędzać długie godziny na kanapie lub w cieniu drzew w pobliżu wiejskiego domu. Ze względu na dużą wagę i flegmatyczny charakter, psy te nie lubią długich spacerów i aktywnych zabaw. Na spacer wystarczy im 20-30 minut 2 razy dziennie. Przez resztę dnia wolą leżeć i kontemplować otaczający je świat lub spać.

Jedyną cechą charakterystyczną, o której należy wspomnieć jest to, że psy tej rasy mają skłonność do otyłości. Dlatego też właściciel musi dokładnie kontrolować dietę pupila.

Również gęsta i długa sierść wymaga pielęgnacji. Trzeba ją codziennie szczotkować i myć specjalnym szamponem dla psów za każdym razem, gdy się zabrudzi.

9. Bullmastiff

bullmastiff-min

Te olbrzymie psy nie lubią marnować energii. Są szybkie i aktywne tylko w chwilach zagrożenia lub pobudzenia emocjonalnego, np. po spotkaniu starego przyjaciela.

Ze względu na swój groźny wygląd i zdolność do ochrony właściciela lub jego mienia, gdy jest to konieczne, są dobrymi psami stróżującymi.

Jednak pomimo przerażającego wyglądu, przedstawiciele tej rasy to bardzo przyjazne, kochające i czułe psy. Wykazują dobry stosunek do dzieci i dobrze dogadują się z innymi zwierzętami domowymi.

10. Bernardyn

bernardyn-min

Typowy przedstawiciel tej rasy to uroczy olbrzym o spokojnym charakterze. Bernardyny są bardzo wytrzymałe, ponieważ zostały wyhodowane jako psy ratownicze. Nie lubią jednak nadmiernej aktywności bez uzasadnionej przyczyny. Ze względu na masywne ciało raczej trudno im szybko biegać.

Są to idealne psy rodzinne. Są bardzo przyjazne i cierpliwe.

Można zostawić dziecko z czworonogiem tej rasy i nie martwić się o nic. Pies sam nigdy nie zaatakuje dziecka i nie pozwoli, aby inni to zrobili. Co więcej, potrafi uchronić dziecko przed niebezpieczeństwem.

11. Pekińczyk

pekinczyk-min

Pod całym tym futrem kryje się uroczy towarzysz, który doskonale radzi sobie bez podwórka. Pierwotnie te małe pieski mieszkały w chińskich pałacach, ale ich współczesne odpowiedniki zadowolą się mniej niż królewskimi honorami.

12. Mastif tybetański

Tibetan-mastiff-min

Te olbrzymie psy z Himalajów będą się wylegiwać w domu, ale gdy wyjdą na zewnątrz, ujawni się ich bardziej aktywna, niezależna natura. Zaleca się ćwiczenie ich w zamkniętym obszarze, ponieważ słyną z tego, że nie przychodzą na zawołanie.

13. Hawańczyki

hawańczyk-min

Inteligentne i towarzyskie, hawańczyki uwielbiają spędzać czas ze swoimi właścicielami. Dzięki ich radosnej osobowości i niewielkiej posturze mamy do czynienia z radosną rasą, która nie wymaga dużej aktywności fizycznej.

14. Great Dane

great-dane-min

Może nawet nie będziesz mógł się doczekać regularnych spacerów, gdy na drugim końcu smyczy będziesz miał tego dostojnego psa. W przeciwieństwie do innych dużych ras, dogi łatwo się zaprzyjaźniają i są cierpliwe nawet w stosunku do (dużo mniejszych) dzieci.

15. Maltańczyk

maltese-min

Bystry i figlarny, ten towarzysz będzie Cię relaksował i zabawiał. Łatwy w szkoleniu, ale trudny do wychowania w domu, ten wrażliwy piesek może preferować kuwetę lub inny sposób załatwiania się w domu.

16. Mastif neapolitański

Jeśli pamiętasz Fanga z filmów o Harrym Potterze, wiesz, że te 150-kilogramowe psy stróżujące są budzącymi grozę obrońcami. Choć są kochane i mało energiczne wobec swoich rodzin, eksperci nie zalecają tej rasy dla początkujących właścicieli psów lub gospodarstw domowych z dziećmi ze względu na ich defensywny charakter.


Nawet leniwe psy potrzebują ćwiczeń

Jeżeli Twój pies jest leniwy, pamiętaj, że nawet najbardziej leniwe rasy psów potrzebują regularnych ćwiczeń. Będziesz musiał wyprowadzać je na spacer przynajmniej raz lub dwa każdego dnia.

Większość ras z tej listy dobrze znosi krótsze spacery. Jeśli nie jesteś pewien, ile ćwiczeń potrzebuje Twój leniwy pies, porozmawiaj z lekarzem weterynarii.

FAQ na temat najbardziej leniwych ras psów

Jeśli nadal masz jakieś pytania dotyczące najbardziej leniwych ras psów lub chcesz uzyskać krótką, zwięzłą odpowiedź na temat tych ras, zebraliśmy poniżej potrzebne informacje.

Jaka jest najbardziej leniwa rasa psów?

Najbardziej leniwe rasy psów to buldog, bernardyn, basset, buldog francuski, chow chow i pekińczyk.

Jaka jest najbardziej spokojna rasa psów?

Niektóre z najbardziej spokojnych ras psów to buldog, chihuahua, berneński pies górski, buldog francuski i bullmastiff.

Jaki pies jest najłatwiejszy w utrzymaniu?

Niektóre z ras o najniższych wymaganiach to shiba inu, jamnik, chart, bullmastiff i basset.

Jakie rasy psów mogą być pozostawione same sobie?

Niektóre rasy, które radzą sobie najlepiej, gdy są pozostawione same sobie to basset, chihuahua, buldogi francuskie i pugi.

Pamiętaj, że większość ras można pozostawić same sobie na krótki okres czasu po odpowiednim wyszkoleniu.

Będziesz musiał przygotować te rasy, aby przyzwyczaiły się do bycia samemu i pracować nad tym przez dłuższy czas.

Jaki jest najspokojniejszy pies?

Najspokojniejszą rasą jest cavalier king charles spaniel, a następnie irlandzki wilczur, berneński pies górski i bernardyn.

popular post

25 Najczęstszych problemów z zachowaniem psów: Nawyki i problemy, które nie są normalne

Domowe psy dzisiaj są o wiele lepsze niż 10 000 lat temu w zachowywaniu się tak, …

Czytaj dalej

Jak śpi pies i co to znaczy? Jedno z nich Cię zadziwi

One kochają spać. I kochają spać dużo, w każdym możliwym miejscu. Czasami wydaje …

Czytaj dalej

Dlaczego pies ciągle się na mnie patrzy?

**Czy Twój pies ciągle Cię obserwuje? **Jeśli zastanawiasz się “dlaczego …

Czytaj dalej

Dlaczego pies się boi i jak mu pomóc

Opieka nad lękliwym psem jest… Trudna. Wiedzą o tym najlepiej właściciele …

Czytaj dalej

Dlaczego pies mnie liże? Obalamy mity

Psy uwielbiają lizać. Liżą siebie, inne psy i oczywiście właściciela. …

Czytaj dalej

Dlaczego pies je trawę? Kilka sposobów żeby przestał

Jedzenie trawy przez psy jest dość często spotykane. Zwykle nie powoduje to …

Czytaj dalej

Dlaczego pies za mną chodzi? Tłumaczymy i podpowiadamy

Czy Twój pies podąża za Tobą jak cień? Jeśli Twój pies wszędzie chodzi za Tobą …

Czytaj dalej

Co zrobić gdy pies zjadł plastik - pierwsza pomoc

Jeśli widziałeś, że Twój pies zjadł plastik lub obawiasz się, że mógł to zrobić, …

Czytaj dalej

125+ imion dla psów oznaczających miłość

Jeśli jedna rzecz jest pewna, to fakt, że nasze psy wydobywają z nas to, co …

Czytaj dalej