Czy Twoje podwórko wygląda jak powierzchnia księżyca - pełna kraterów?

To sprawka twojego psa. Nie potrafi powstrzymać się od kopania, prawda?

Znam to uczucie. Zdarzało się, że po powrocie do domu mój pies siedział z głową w dziurze, a tyłek wystawiał wysoko do góry, rozrzucając wokół siebie ziemię.

Nie dość, że dziury wyglądają paskudnie, to kiedy przychodzi deszcz, zamieniają się w ogromne błoto. Jedyną metodą na zaradzenie temu problemowi jest niedopuszczenie psa do kopania.

Jak jednak sprawić, by Twój zdeterminowany poszukiwacz nie niszczył Twojego podwórka?

Mamy na to odpowiedź…

Przepytaliśmy ponad 500 właścicieli psów i skonsultowaliśmy się z behawiorystą zwierzęcym, aby znaleźć najlepsze rozwiązania, aby powstrzymać psa przed kopaniem.

Z ich pomocą stworzyliśmy tę listę 26 wskazówek. Zanim dotrzesz do końca, będziesz dokładnie wiedział, jak powstrzymać swojego eksperta od kopania dziur, aby nie zrujnował Twojego podwórka.

Zacznijmy od wskazówek, które możesz zastosować, aby powstrzymać psa przed kopaniem już teraz. Następnie przedstawimy przyczyny kopania - ich usunięcie może przynieść długotrwałe rozwiązanie problemu.

Zacznijmy od…

1. Spowoduj, że ulubione miejsce do kopania pokryje się nieprzyjemnymi zapachami

Czy zauważyłeś kiedyś, że Twój pies wącha ziemię, gdy kopie swoją dziurę? Wykorzystamy to zachowanie do walki z Twoim futrzanym kopaczem ziemi.

Tak jest, uderzając w zmysł węchu swojego psa możesz powstrzymać go od wykopywania dziur. Jedyne czego potrzebujesz to nieprzyjemny zapach.

Najskuteczniejszym testowanym przez nas zapachem odstraszającym od kopania był czerwony pieprz cayenne.

Wystarczy rozsypać niewielką ilość tego proszku w miejscu, w którym pies kopie. Wystarczy, że pies poczuje jego zapach, a będzie całkowicie unikał tego miejsca.

Wdychanie czerwonego pieprzu podrażni nozdrza Twojego psa. Dowiesz się, że to zadziałało, bo pies prawdopodobnie prychnie, potrząśnie głową lub nawet ucieknie….

Dla większości psów kopanie nie jest warte znoszenia tego bólu - ale nie martw się, jest to tylko krótkotrwały i nieszkodliwy ból.

Co więcej, prawdopodobnie masz w swojej spiżarni opakowanie czerwonego pieprzu cayenne. Szczególnie, jeżeli lubisz pikantne jedzenie tak bardzo jak ja!

Jeżeli jednak Twój pies jest prawdziwie uzależniony od kopania a Twoje podwórko sporych rozmiarów, to niewielki pojemnik z Twojej spiżarni może okazać się niewystarczający. Z tego powodu warto kupić pieprz w hurtowych ilościach - dla większości podwórek 2 kilogramy będzie więcej niż wystarczające.

Czerwony pieprz cayenne

Pikantny odstraszacz przed kopaniem

cayenne

Wystarczy odrobina tego czerwonego proszku, aby pies przestał kopać

Zobacz na Amazon.pl

Należy zaznaczyć, że trzeba będzie ponownie rozsypać pieprz cayenne, gdy stanie się mokry. Deszcz, rosa i woda z twojego systemu zraszającego mogą go całkowicie spłukać.

Inne zapachy, które mogą (ale nie muszą) odstraszyć psa od kopania to:

 • Owoce cytrusowe (pomarańcze, cytryny, grejpfruty)
 • Fusy z kawy
 • Olejek eteryczny citronella.
 • Psia kupa (zakop kupę swojego psa w miejscu, w którym kopie)

Dla niektórych z naszych czytelników dobrym rozwiązaniem było spryskanie obszaru sprayem przeciw gryzieniu.

Jednakże, te zapachy są znacznie mniej agresywne niż czerwony pieprz cayenne. Może się okazać, że nie są one wystarczająco silne, aby powstrzymać zapalonego psiego kopacza przed przekopaniem ziemi.

2. Zablokuj dostęp swojemu psu

Pies nie rozkopie Twojego trawnika ani grządki w ogrodzie, jeśli nie będzie mógł się do nich zbliżyć.

Najprostszym sposobem na uniemożliwienie psu dostępu do jego ulubionego miejsca do kopania jest ogrodzenie go.

To, w jaki sposób to zrobisz, zależy od Twojego podwórka.

Aby odgrodzić trawnik, możesz przymocować siatkę ogrodzeniową do słupków za pomocą specjalnych zacisków, oddzielając w ten sposób podwórko.

Warto wybrać takie zaciski i ogrodzenie, które w razie potrzeby możesz łatwo i szybko zdemontować.

Płot ogrodzeniowy patio

Blokada dla psa

plastic-fence-min

Zablokuj swojemu psu dostęp do jego ulubionego miejsca do kopania dzięki tej plastikowej barierze.

Zobacz na Amazon.pl

Ogrodzenie jest popularnym rozwiązaniem powstrzymującym psy przed kopaniem w ogrodach i rabatach kwiatowych.

Wybierając ogrodzenie, weź pod uwagę rasę psa, którego chcesz powstrzymać…

Małe ogrodzenie może powstrzymać małego pieska przed dostępem do ogrodu. Z kolei bardziej atletyczne psy, takie jak owczarki niemieckie, potrafią przeskoczyć nawet 180 centymetrów i będą potrzebowały znacznie wyższego ogrodzenia.

Jeśli masz wątpliwości, kup jak najwyższe ogrodzenie jak to tylko możliwe.

Odgrodzenie Twojego podwórka może wymagać trochę kreatywności, ale rezultat jest tego wart - Twój pupil nie będzie miał dostępu do swojego ulubionego miejsca do kopania.

3. Utwórz barierę na ziemi, uniemożliwiającą kopanie

Co by było, gdybyś mógł stworzyć barierę w ziemi, która powstrzymałaby Twojego psa przed kopaniem?

W zasadzie jest to możliwe. Wystarczy rolka siatki drucianej i jedno popołudnie, aby ją zainstalować.

Siatka z drutu jest zazwyczaj używana do powstrzymywania drobiu przed kopaniem w ogrodzie warzywnym. Jednak równie dobrze sprawdza się w przypadku psów.

Rozwiń siatkę z drutu, rozkładając ją na płasko. Zamocuj siatkę kołkami i masz już poziomą przeszkodę, przez którą pies nie może się przekopać - jeżeli nie podoba Ci się jej wygląd, możesz przykryć ją cienką warstwą ziemi.

Kiedy Twój pies będzie próbował kopać, jego łapy będą skrobać po siatce z drutu, co powstrzyma go przed podkopywaniem gruntu znajdującej się pod spodem. Każdy, nawet najbardziej zagorzały przekopywacz w końcu się podda!

Musisz jednak wiedzieć, że metalowa siatka z drutu ma jedną istotną wadę. Ma ostre elementy, a już szczególnie, gdy zardzewieje.

Jest to szczególnie niebezpieczne, szczególnie gdy jest zardzewiały. Jeśli podczas kopania pies zadrapie sobie łapę o drut, może zranić sobie opuszkę - a tego przecież nie chcesz.

Z tego powodu zdecydowanie lepiej jest używać plastikowych siatek ogrodzeniowych. Są niedrogie, trwałe i nie uszkodzą łap Twojego psa.

Plastikowa siatka na instalacji na podłoże

Siatka plastikowa

drobiowa

Powstrzymaj nawet najbardziej zdeterminowanego kopacza dzięki tej plastikowej barierze.

Zobacz na Amazon.pl

Co najlepsze, po przykryciu warstwą ziemi lub trawy, plastikowa siatka nie rzuca się w oczy. Odwiedzający Cię goście nie będą wiedzieć, że masz problemy z przekopywaniem terenu przez Twojego psa!

Oczywiście, będziesz musiał poświęcić jedno popołudnie na zainstalowanie bariery uniemożliwiającej kopanie. Ale czas ten jest tego wart - jest to długotrwałe i skuteczne rozwiązanie tego problemu.

Możesz również stworzyć przeszkodę, zakopując duże kamienie w miejscu, w którym pies zaczął kopać. Jeśli masz pod ręką dużo kamieni, może to być tańsze rozwiązanie niż użycie siatki drucianej lub plastikowej.

4. Spryskaj psa wodą - spryskiwacze

Mój pies nienawidzi wody. Kąpiele, zraszacze, deszcz, kałuże na ziemi - jeśli cokolwiek może go zmoczyć, zrobi wszystko, aby tego uniknąć.

Jeśli Twój pies ma takie samo nastawienie, to woda może być idealnym środkiem odstraszającym go od kopania.

Za każdym razem, gdy Twój pies zbliża się do swojego ulubionego miejsca do kopania, spryskaj go wodą, a ucieknie i zapomni o kopaniu.

Nie musisz jednak czekać z wężem ogrodowym, aż Twój pies zdecyduje się kopać - zraszacz aktywowany ruchem wykona zadanie za Ciebie.

Jeśli zraszacz wykryje ruch, wypuści strumień wody w określonym kierunku - zraszając Twojego psa.

Strażnik podwórka

Zraszacz aktywowany ruchem

czujnikruchu-min

Automatycznie zrasza psa wodą, gdy ten zbliży się do swojego ulubionego miejsca do kopania

Zobacz na Amazon.pl

Tym razem Twój psiak musi podjąć decyzję:

Czy rozkopywanie ogrodu jest warte zmoczenia?

Dla mojego psa nienawidzącego wody odpowiedź jest prosta. Nie!

Co najlepsze, zraszacze aktywowane ruchem działają nawet w ciemności. To rozwiązanie całodobowe, zapewniające ciągłość zraszania przez całą dobę, bez względu na porę dnia i nocy.

Zanim zdecydujesz się na to rozwiązanie, upewnij się, że Twój pies nie lubi wody - w przeciwnym razie będzie kopał w błocie!

Przygotuj niesamowicie atrakcyjną, specjalną dziurę do kopania

Zamiast pozwalać psu wybierać, gdzie ma kopać na podwórku, dlaczego nie zdecydować za niego?

Wystarczy, że stworzysz strefę do kopania, przeznaczoną tylko dla Twojego psa.

Wystarczy, że będziesz spulchniał ziemię w określonej części podwórka - psy wolą kopać tam, gdzie gleba jest miękka i piaszczysta.

Jeśli masz czas i pieniądze, możesz pójść o krok dalej i stworzyć piaszczystą strefę tylko dla Twojego psa, w której będzie mógł kopać - piaskownice dla dzieci świetnie się tu sprawdzają.

Psy uwielbiają kopać w piasku, ponieważ jest on miękki i łatwo się po nim poruszać.

Można zachęcić psa do korzystania z tego obszaru poprzez chowanie lub rozrzucanie smakołyków. Możesz nawet ukryć zabawki dla psa pod ziemią - gdy pies kopie w tym miejscu, jest nagradzany!

Uwaga: Chowanie smakołyków może prowadzić do utrwalenia tego zachowania i zachęcania psa do kopania. Dwa razy przemyśl, co chcesz osiągnąć - kopanie w określonym miejscu czy całkowity brak kopania.

Regularne ukrywanie niespodzianek w wykopanym przez psa dole sprawi, że nie będzie on chciał kopać nigdzie indziej!

6. Wytresuj swojego psa

Czy możesz sobie wyobrazić, że prosisz swojego psa, aby przestał kopać i masz pewność, że pies będzie posłuszny?

Wydaje się to trudne do zrealizowania, ale dzięki odpowiedniemu treningowi możesz to zrobić.

Ucząc psa komendy “stój” lub “siad”, pies przestanie robić to, co robi, kiedy mu każesz.

Te dwie komendy mogą jednak wprowadzić zamęt w zachowaniu psa. Dobrze pasującą komendą będzie “na miejsce”.

Ta komenda może być użyta, aby pies wrócił do swojej budy, łóżka lub klatki. Zdecydowanie wolę tę komendę, bo sprawia, że pies odchodzi od miejsca, w którym kopał.

Po wydaniu komendy, aby pies przestał kopać, powinieneś przekierować jego zachowanie w inne miejsce - np. na zabawkę lub grę.

7. Ćwiczenia fizyczne lub spacer

Wszyscy jesteśmy czasem zabiegani, ale nie ma wymówki, żeby nie wyprowadzić psa na spacer - zwłaszcza, że może to pomóc powstrzymać go od rozkopywania Twojego podwórka!

Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że kiedy idziesz na spacer, Twój pies spędza większość czasu na węszeniu? Kontakt z nowymi zapachami jest dla psa bardzo ważny.

Jest to jeden z powodów, dla których Twój pies rozkopuje podwórko - chce poznać nowe zapachy.

Wyprowadzając psa na długi codzienny spacer, realizujesz tę potrzebę poznawania nowych zapachów. Twój pupil będzie mniej skłonny do kopania w poszukiwaniu nowych zapachów, jeśli będzie wiedział, że codziennie będzie miał sposobność do ich poznania.

Wiele psów uwielbia chodzenie na węchowe spacery. Wystarczy, że zamiast maszerować tak szybko, jak to tylko możliwe, pozwolisz psu chodzić na dłuższej smyczy, a następnie zatrzymasz się i pozwolisz mu powąchać wszystko, co odkryje po drodze.

Jakbyś potrzebował jeszcze jednego powodu, aby wyjść z psem na spacer, ćwiczenia fizyczne są doskonałym sposobem na rozładowanie energii. Jeśli Twój szczeniak nie ma okazji dobrze się wybiegać, to ta niczym nie zniszczona gleba staje się świetnym sposobem na spożytkowanie nadmiaru energii.

Jeżeli jednak nie masz czasu na ćwiczenia z psem, rozważ wynajęcie osoby do wyprowadzania psów.

8. Rozprosz jego uwagę poprzez coś bardziej interesującego

Niektóre psy wykopują dół, ponieważ nie mają nic lepszego do roboty.

Kiedy następnym razem przyłapiesz swojego psa na kopaniu, spróbuj odwrócić jego uwagę poprzez zabawę w aportowanie, dając mu zabawkę, ćwicząc z nim sztuczkę lub nawet dając mu smakołyk. (Uważaj ze smakołykami, pies może zrozumieć że nagradzasz go za dobrze wykopany dołek!)

Jeśli pies nie wróci do kopania po odwróceniu jego uwagi, będziesz wiedział, że szukał rozrywki.

W takim przypadku należy zastanowić się, w jaki sposób można sprawić, aby podwórko stało się dla psa przyjemniejsze. Najlepszym rozwiązaniem jest danie psu zabawek do zabawy lub po prostu spędzenie z nim czasu i wspólne przeciwdziałanie nudzie.

Zmęczony pies to szczęśliwy pies! I na pewno wtedy nie ma czasu na brojenie.

9. Zapewnij swojemu psu zajęcie zabawkami

Czy możesz sobie wyobrazić bycie zamkniętym na podwórku przez cały dzień i nie mieć nic do roboty? Gwarantuję, że dostałbyś fioła!

Nie dziw się więc swojemu psu że przekopuje Ci ogródek. On po prostu szuka zajęcia, tak samo jak i Ty szukałbyś zajęcia gdyby ktoś zostawił Cię na podwórku bez Twojego telefonu.

Jednakże, zamiast więc pozwalać swojemu psu na zabawę w postaci przekopywania podwórka, powinieneś zapewnić mu rozrywkę.

I tu z pomocą przychodzą zabawki dla psów.

Ale nie każda zabawka będzie odpowiednia. Potrzebujesz zabawek, którymi pies może bawić się sam, kiedy nie ma Cię w pobliżu. Tego typu zabawki nazywane są interaktywnymi zabawkami dla psów.

Do popularnych zabawek interaktywnych należą piłki z przysmakami, gryzaki i automatyczne miotacze piłek.

Bardzo popularną zabawką interaktywną jest Babble Ball - gadająca piłka.


Zobacz również: TOP 5 najlepszych zabawek dla szczeniaka


10. Zastosuj nieprzyjemną osłonę terenu

Psy preferują kopanie w miękkiej ziemi - jest ona łatwa do kopania i przyjemna dla łap.

Jeśli ziemia na Twoim podwórku jest zbyt twarda lub powoduje ból poduszek łap psa, będzie on unikał kopania.

Właśnie na tym skupia się ta sztuczka: Sprawić, aby ziemia na Twoim podwórku nie sprawiała psu przyjemności w kopaniu. Aby to osiągnąć, należy pokryć glebę lub trawę twardym, zwartym lub gruboziarnistym materiałem.

Duże kamyki są świetną osłoną przed kopaniem. Dzięki ułożeniu kamyków lub skał jeden na drugim będą one zbyt ciężkie, żeby je wykopać.

Sprawdza się również gruba warstwa żwiru. Psy nie będą się przez nie przekopywać, ponieważ większe kawałki będą drapać opuszki łap psa.

Ściółka to kolejne pokrycie terenu, które może zapobiec kopaniu przez psa. W szczególności, duże kawałki drewna. Te spiczaste kawałki drewna nie są przyjemne do przekopywania. Sztuczka polega na tym, że chcesz, aby pokrywa ziemi była wystarczająco gruba, aby odstraszyć psa. Przykrycie zbyt płytkie może być łatwo poruszone i odsłonić atrakcyjną glebę, która kryje się pod spodem.

Tam, gdzie ma to sens, można nawet położyć kamienne kostki brukowe.

Jeśli mieszkasz w pobliżu obszarów zalesionych, być może nie będziesz musiał nawet kupować siatki ochronnej. Ostre szyszki sosnowe i ścinki kolczastych roślin, takich jak jeżyny, mogą być ułożone na wierzchu miejsc, w których pies kopie - musisz tylko wyjść i je zebrać!

Jestem pewien, że istnieje wiele innych roślin ozdobnych, które również możesz wykorzystać - wykaż się kreatywnością!

11. Wykorzystaj rośliny z kolcami

Czy kiedykolwiek zostałeś ukłuty przez kaktusa? Boli, prawda? Twój pies uważa tak samo.

Twój pupil jest mądry. Jeśli jakaś roślina ukłuje Twojego psa, zapamięta to. Jeśli zobaczy tę roślinę ponownie, będzie jej unikał.

Możesz wykorzystać to na swoją korzyść, sadząc kłujące rośliny w miejscach, gdzie Twój pies często kopie.

Następnym razem, kiedy pies będzie próbował kopać w tym miejscu, zostanie nieprzyjemnie ukłuty za swoje wysiłki.

Twój pies może spróbować kopać raz lub dwa razy, ale szybko nauczy się, że kolce bolą, a kopanie nie jest warte bólu.

Rodzaje kolczastych roślin, które możesz wybrać, będą całkowicie zależały od miejsca, w którym mieszkasz…

Różne odmiany róż można uprawiać w większości miejsc, podczas gdy kaktusy rosną na suchych, jałowych obszarach.

Nie ma znaczenia, gdzie mieszkasz, istnieje kłująca roślina, która odstraszy Twojego psa od kopania.

Ale najpierw zrób swoje badania …

Nie możesz wyjść i kupić jakiejkolwiek rośliny kolczastej. Musisz pamiętać, że wiele roślin jest toksycznych dla psów…

Na przykład, podczas gdy ostrokrzew powstrzyma psa przed kopaniem, jest również toksyczny dla psów. Jeśli pies zje liście lub owoce ostrokrzewu, może to spowodować wymioty i biegunkę.

Inne kolczaste rośliny, takie jak palma sagowa, są szczególnie śmiertelnie niebezpieczne. Nawet jedno nasiono może zabić psa.

Jak widzisz, poszukiwanie bezpiecznych dla psa roślin kłujących jest niezbędne. Próbujesz powstrzymać psa przed kopaniem, a nie go zabić.

12. Pokonaj lęk separacyjny u swojego psa

Czy Twój pies jest nadmiernie przywiązany do Ciebie? Może tęsknić za Tobą tak bardzo że rozrabia kiedy zostawiasz go samego.

To ekstremalne przywiązanie jest określane jako lęk separacyjny i jest zaskakująco częstym problemem.

Kłopotliwe zachowania związane z lękiem separacyjnym obejmują:

 • Twój pupil załatwia się tam, gdzie nie powinien.
 • Wałęsanie się bez celu
 • Szczekanie i wycie
 • Gryzienie lub bycie destrukcyjnym
 • i, jak się domyślasz… kopanie dziur.
 • Jeśli Twój pies jest niespokojnym psotnikiem, rozwiązanie jest proste:

Po prostu musisz wyleczyć jego lęk separacyjny.

Zazwyczaj polega to na nauczeniu psa, aby cieszył się (lub przynajmniej tolerował) pozostawanie samemu.

Choć może to być wymagające zadanie, jest wykonalne nawet samemu w domu bez profesjonalnej pomocy.

Istnieje również szeroka gama produktów, które pomagają w leczeniu lęku separacyjnego u psów.

Jednym z najbardziej popularnych są smakołyki uspokajające. Jak sama nazwa wskazuje, dajesz swojemu pupilowi smakołyk, a on staje się wyraźnie spokojniejszy.

Inne, tymczasowe rozwiązania to między innymi spraye uspokajające, pozostawianie w domu nie pranych ubrań, które pachną Tobą i kamizelki uspokajające .

Aby jak najlepiej wykorzystać te produkty, połącz je z treningiem psa z radzenia sobie z lękiem separacyjnym.

Gdy Twój szczeniak pozbędzie się lęku separacyjnego, to kopanie stanie się historią!

13. Spraw, aby Twój przestraszony pies poczuł się bezpiecznie

Świat to głośne miejsce. Ale niektóre dźwięki są o wiele głośniejsze od innych. Mówię o fajerwerkach, grzmotach, wystrzałach, głośnych ciężarówkach, pociągach i alarmach…

Oczywiście, Ty i ja wiemy, że głośne dźwięki są całkowicie nieszkodliwe. Niestety, Twój psiak nie ma o tym pojęcia.

Kiedy Twój przestraszony pies słyszy te dźwięki, myśli, że to coś groźnego. Jego pierwsza reakcja? Szuka bezpiecznego miejsca, w którym mógłby się ukryć…

Jeśli w pobliżu nie ma bezpiecznej przestrzeni, Twój pies może gorączkowo kopać, aby zrobić bezpieczną dziurę, w której mógłby się ukryć.

Na szczęście, głośne dźwięki są łatwym rozwiązaniem.

Trzymaj psa w środku, gdy wiesz, że pojawią się głośne dźwięki. Nadchodząca burza z piorunami? Zabierz swojego pupila do domu.

Musisz zostawić psa na zewnątrz? Zapewnij mu przytulne schronienie, takie jak buda dla psa. Jeśli Twój pies przestraszy się głośnego dźwięku, raczej schowa się w swoim schronieniu, niż będzie kopał dziurę.

Popularnym rozwiązaniem dla strachliwych psów jest Thundershirt . Te nakrycia dla psów delikatnie uciskają psa - wielu właścicieli psów przekonuje do nich, ponieważ pozwalają psu zachować spokój podczas burzy i fajerwerków.

14. Pokonaj znudzenie swojego psa

Czy możesz sobie wyobrazić, że jesteś zamknięty na swoim podwórku przez cały dzień i nie masz nic do roboty? Brzmi dość nudno, prawda?

Cóż, Twój pies czuje się tak samo….

Aby zapewnić sobie rozrywkę, Twój pupil może zająć się kopaniem jako hobby. Może to być destrukcyjne, ale dla Twojego psa kopanie dziury jest lepsze niż nuda.

Lecząc nudę swojego pupila, nie będziesz wracał do domu z podwórkiem pełnym dziur.

Wcześniej w tym przewodniku omówiłem kilka sposobów na nudę, takich jak zabawki i wyprowadzanie psa na spacer.

Inne rozwiązania na nudę to szkolenie psa lub nawet kupno drugiego psa, który dotrzyma mu towarzystwa.

15. Skończ z zakopywaniem smakołyków

W czasach, gdy psy żyły na wolności, kopały dziury, aby schować niedokończoną zdobycz. Gdy pożywienie znajdowało się już w dziurze, z powrotem ją zasypywały.

Pomyśl o tej dziurze jak o lodówce dla psów. Kiedy były głodne, wykopywały ukryty posiłek.

W dzisiejszych czasach psy mają zdecydowanie za łatwo. Nie muszą polować, a smakowity posiłek sam się do nich dostarcza. A jeśli Twój szczeniak jest taki jak mój, to między posiłkami również dostaje stały dopływ smakołyków.

Mimo to, Twój pies nadal ma te naturalne instynkty. Pomimo świadomości, że nie będzie głodny, nie może oprzeć się chęci ukrycia jedzenia.

I tak oto pies zamieni Twoje podwórko w swój prywatny magazyn jedzenia. Niektóre psy posuną się nawet do tego, że ukryją swoje zabawki do gryzienia w wykopanych dołach.

Przyjrzyj się dokładnie dziurze, którą wykopał Twój pies. Jeśli zobaczysz w niej jedzenie, smakołyki lub zabawki, będziesz wiedział, że musisz poradzić sobie z instynktem swojego pupila.

Ale jak walczyć z tym, co przychodzi psu naturalnie?

Pierwszym krokiem jest usunięcie wszystkiego, co pies zakopał na podwórku. Jeśli tego nie zrobisz, Twój pupil odkopie to ponownie. Nie chcesz chyba kolejnej dziury na swoim podwórku, prawda?

Teraz chcesz się upewnić, że nie przekarmiasz swojego psa. Jeśli Twój pies jest najedzony, ale zostało mu jeszcze trochę jedzenia, będzie bardziej skłonny do jego ukrycia.

Inne psy są mniej skłonne do zakopywania przekąsek. Większe smakołyki, takie jak patyki do gryzienia, gryzaki lub kości, są bardziej podatne na zachowanie ich na później.

Przestawienie się na mniejsze smakołyki może być wszystkim, czego potrzeba, aby powstrzymać psa przed rozkopywaniem podwórka.

Jeśli nadzorujesz swojego psa, to możesz nadal dawać mu duże smakołyki. Jednak kiedy zauważysz, że pies skończył jeść lub gryźć, powinieneś zabrać mu smakołyk i zostawić go na później.

Inną alternatywą jest oferowanie większych smakołyków w domu. W tym miejscu nie ma miękkiej ziemi do kopania.

Kopanie dziur w celu ukrycia jedzenia jest bardziej powszechne u ras myśliwskich, takich jak labradory, beagle, golden retrievery i wyżły.

16. Pamiętaj o zachowaniu czujności podczas modyfikowania swojego podwórka

Psy często kopią, ponieważ czują zapach czegoś nowego i ekscytującego. Jeśli ten zapach pochodzi spod ziemi, Twój ciekawski pupil będzie kopał tak długo, aż znajdzie źródło tego zapachu.

Widzisz, Twój pies jest doskonałym wścibskim węszycielem. Potrafi wyczuć rzeczy, których ludzie nie potrafią. Dlatego właśnie psy tak bardzo lubią chodzić na spacery.

Spacery pozwalają Twojemu psu poznać całą gamę nowych zapachów i aromatów, których nie poczuje w domu i na Twoim podwórku.

Twój pies wie, jak pachnie Twoje podwórko. Jest nudne. Nie jest to nic nowego ani ekscytującego. Chyba, że…

Decydujesz się na zagospodarowanie terenu lub modyfikację swojego podwórka.

Kiedy to robisz, wprowadzasz nowe zapachy na swoje podwórko. A dla Twojego psa jest to niezwykle ekscytujące.

Powiedzmy, że sadzisz nowe drzewo na swoim podwórku. Nie zdziw się, jeśli Twój pies będzie grzebał w korzeniach w poszukiwaniu nowych zapachów.

Nawet jeśli rozłożysz świeżą trawę - Twój pies z radością przekopie się przez korzenie trawy.

To samo dotyczy przekopywania nowo zainstalowanych zraszaczy i systemów nawadniających.

Ale nie chodzi tylko o to, co umieszczasz na swoim podwórku. Nawet przygotowanie grządki w ogrodzie pod kwiaty lub warzywa może wywołać u psa chęć kopania.

Widzisz, psy uwielbiają świeżo spulchnioną glebę. Dzięki niej na powierzchnię wydostaje się cała gama nowych zapachów. Zapachy te były wcześniej zamknięte pod ziemią.

Po odkopaniu gleby Twój pies jest teraz zachęcany do kopania. Nie wspominając już o wszystkich robakach i insektach, które wychodzą na powierzchnię - kopanie za tymi stworzeniami to świetna zabawa!

Jeden z czytelników opowiedział nam nawet smutną historię, kiedy pochowali swojego kota na podwórku i postawili na nim pomnik.

Byli przerażeni, gdy odkryli, że ich pies wykopał grób kilka dni później. Psy z radością wykopują martwe zwierzęta - dla Twojego psa pachną one wspaniale!

Czy Twój pies kopie tylko wtedy, gdy dodajesz coś do swojego podwórka? Rozwiązanie jest proste:

Odgrodzić ten teren.

Odgradzając teren, nie będziesz musiał się martwić, że Twój pies rozkopie Twój nowy ogródek kwiatowy.

17. Sprawdź, czy nie jest w ciąży

Czy Twoja suczka jest w ciąży? Gratulacje, szczeniaki są w drodze! A jeśli twoja przyszła mama kopie dziury na swoim podwórku, mogą pojawić się szybciej niż myślisz.

Widzisz, na krótko przed porodem ciężarna suka szuka bezpiecznego schronienia dla swoich szczeniąt. Nawet jeśli będzie musiała zrobić to sama.

Jeśli Twoja suczka kopie dziurę, to znaczy, że stara się stworzyć bezpieczne miejsce do ukrycia swoich noworodków.

Kiedy psy żyły na wolności, ten naturalny instynkt zapewniał szczeniętom bezpieczeństwo przed drapieżnikami.

Te instynkty są tak silne, że Twój pies ma je do dziś. I to jest właśnie powód, dla którego Twój pies rozkopuje Twoje podwórko.

Gdybyś zostawił swojego ciężarnego psa samego, aby znalazł idealne gniazdo dla swoich szczeniąt, przekopałby całe Twoje podwórko.

Dlatego to na Tobie spoczywa obowiązek stworzenia bezpiecznego i przytulnego miejsca, w którym Twój szczeniak będzie mógł urodzić.

Najłatwiejszym sposobem na to jest użycie boksu wylęgowego. Budka lęgowa to ogrodzenie, do którego mama może swobodnie wchodzić i wychodzić, ale nowonarodzone szczenięta nie będą mogły z niego uciec.

Jest tylko jeden problem. Boksy są drogie. Trudno jest uzasadnić koszt dla jednego miotu.

18. Zapewnij swojemu psu schronienie

Niektóre podwórka mają patia, cieniste drzewa i wszelkiego rodzaju przytulne miejsca, w których pies może się schronić, gdy pogoda się pogorszy…

Jednak inne podwórka to niewiele więcej niż pole trawy ograniczone płotem. Jeśli to brzmi jak Twoje podwórko, to może to być powód, dla którego Twój pies kopie - zwłaszcza, jeśli to kopanie pojawia się, gdy zmienia się pogoda.

Widzisz, takie podwórko nie oferuje żadnej ochrony przed żywiołami.

Ale Twój pies jest zaradny. Podejmie się zbudowania własnego schronienia. No cóż, wykopie je w każdym razie.

Nie chcesz, żeby Twój pies kopał dziurę dla swojej ochrony? W takim razie powinieneś zapewnić mu schronienie.

Domek dla psa

Schronienie dla każdego psa

buda

Przytulny domek dla psa, który zapewni mu komfort, gdy pogoda się pogorszy.

Zobacz na Amazon.pl

Nawet jeśli Twój pies ma domek dla psa, może nadal kopać. Widzisz, jeśli Twój domek dla psa stoi w pełnym słońcu, w środku może być goręcej niż na zewnątrz. To sprowadza się do kolejnego powodu, dla którego psy kopią:

19. Zapewnij psu ochłodę

Latem jest wspaniale i tak dalej, lecz czy możemy porozmawiać o tym upale? Nie ma nic gorszego niż uczucie gorąca i niepokoju w upalny letni dzień.

Byłoby o wiele gorzej, gdybyś był pokryty futrem. Czyż nie?

W gorące dni wiele psów bardzo źle znosi upały. Szczególnie te o grubej sierści, takie jak husky, golden retrievery i border collie.

Na szczęście psy mają sprytną sztuczkę, która pozwala im zachować ochłodę - kopanie dziury.

Widzisz, gleba pod trawą nie jest wystawiona na działanie palącego letniego słońca.

W rzeczywistości może ona być o 10-15˚F chłodniejsza niż aktualna temperatura otoczenia. A jeśli gleba znajduje się w cieniu, na przykład za krzewem lub w pobliżu fundamentów budynku, może być jeszcze chłodniejsza.

Kiedy pies leży w takiej odsłoniętej glebie, zostaje on znacząco ochłodzony. Zimna ziemia działa jak lodowy okład z brudu.

Jeśli patrzysz na termometr lub mieszkasz w gorącym regionie (patrząc na Ciebie Arizona) to może to być właśnie powód, dla którego Twój pies kopie - zwłaszcza jeśli Twój pies dyszy podczas kopania.

Rozwiązanie jest proste! Zadbaj o odpowiednią ochłodę swojego psa w gorące letnie dni.

Najłatwiejszą opcją jest wprowadzenie psa do środka w gorące dni, gdzie temperatura jest prawdopodobnie niższa.

Jeśli wprowadzenie psa do środka nie jest możliwe, wtedy zapewnienie mu schronienia może okazać się strzałem w dziesiątkę. Plandeka rozciągnięta między dwoma drzewami lub wysuwany parasol mogą posłużyć jako zacienione miejsce do odpoczynku dla Twojego pupila.

Dla tych z Was, którzy chcą rozpieścić swojego psa, idealnym miejscem do schłodzenia się jest basen dla psów.

Kiedy nadchodzi lato, pies leży w basenie przez cały dzień - jego ogon merda z radości za każdym razem, gdy tylko go rozstawiamy.

Jako basen dla psa sprawdzi się również duży plastikowy pojemnik, o ile pies zmieści się do środka.

Dostępna jest również cała gama produktów chłodzących, takich jak obroże i kamizelki chłodzące. Wiele z nich wymaga jednak, abyś zamoczył je w zimnej wodzie, aby były skuteczne.

Innym rozwiązaniem są podkładki chłodzące, które jednak nie nadają się do stosowania na zewnątrz.

20. Pozbądź się gryzoni z podwórka

Czy Twój pies kopie w jednym miejscu i tak bez przerwy? Być może próbuje wykopać zwierzę ukrywające się w Twojej ziemi.

Widzisz, istnieje wiele różnych zwierząt, które mogą nazywać Twoje podwórko domem - zwłaszcza jeśli mieszkasz na przedmieściach.

Niektóre powszechne szkodniki, które ukrywają się w ziemi to:

 • susły, świstaki, krety
 • Szczury, myszy i króliki
 • Wiewiórki
 • Jaszczurki i węże
 • Robaki, owady i larwy
 • Żaby i ropuchy

I jeśli Twój ciekawski pies wyczuje ten zapach, będzie przekopywał Twoje podwórko, aż znajdzie swoją ofiarę.

Psy, które zostały wyhodowane, aby polować lub zajmować się stadem, najprawdopodobniej będą kopać w poszukiwaniu małych zwierząt na Twoim podwórku. Należą do nich border collie, charty, beagle i jamniki - wszystkie te psy mają duży popęd do poszukiwania zwierzyny.

Rozwiązanie jest proste: Usuń zwierzę, na które poluje Twój pies, a problem dziury zostanie rozwiązany.

Zazwyczaj najlepszym sposobem, aby utrzymać te szkodniki z dala od Twojego podwórka jest usunięcie ich źródła pożywienia. Na przykład, krety przeniosą się, jeśli nie ma karczochów do jedzenia. W zależności od szkodnika, może być konieczne skontaktowanie się z eksterminatorem lub nawet ze służbą kontroli zwierząt.

Jakiejkolwiek metody usuwania szkodników użyjesz, upewnij się, że jest ona bezpieczna dla psów. Wiele pestycydów jest toksycznych dla psów.

21. Zapanuj nad swoim podekscytowanym psem

Przyznaję, że to urocze patrzeć, jak psy się ekscytują. To tak, jakby traciły kontrolę nad swoim ciałem. Skaczą, merdają, trzęsą się i, niestety, kopią.

Jeden z naszych testerów, Corgi, ekscytuje się, gdy nadchodzi czas spaceru. Kiedy widzi, że smycz jest wyciągnięta, skacze z miejsca na miejsce, gorączkowo uderzając łapami o podłogę.

Podczas gdy wewnątrz nie powoduje to żadnych szkód, na zewnątrz to już inna historia. To szaleńcze wierzganie niszczy trawę i tworzy płytkie dziury w trawniku.

Powszechne przyczyny ekscytacji obejmują:

 • Czas na spacer
 • Czas na posiłek
 • Spotkanie z innymi psami
 • Przygotowywanie się do rzucenia piłki w grze w aportowanie
 • Usłyszenie piszczącej zabawki
 • Nowy gość przybywa do Twojego domu

Czy Twój pies kopie przy którymkolwiek z tych scenariuszy?

W takim razie musisz wyćwiczyć u niego to zachowanie. Ogólnie rzecz biorąc, polega to na nauczeniu psa, aby usiadł lub zatrzymał się, kiedy pojawia się ekscytujące wydarzenie.

22. Pozbądź się miękkiej, piaszczystej gleby na swoim podwórku

Rodzaj gleby na Twoim podwórku może zachęcać Twojego psa do kopania. Zwłaszcza jeśli masz miękką, piaszczystą lub świeżo spulchnioną ziemię.

Mój szczeniak nie jest miłośnikiem kopania. Mogłem zostawić go na podwórku i mieć pewność, że nie będzie wszędzie kopał dziur.

Jednak kiedy zabieram mojego szczeniaka na plażę, spędza połowę czasu na kopaniu dziur wzdłuż całego nabrzeża.

Kiedy zapytałem o to psiego behawiorystę, zapytała o moje podwórko. Dokładniej, zapytała o glebę na moim podwórku.

Gleba na moim podwórku jest nie tylko kamienista, ale bardzo zbita. Jak można się domyślić, jest to bardzo trudne do kopania.

Okazało się, że mój pies kopał na plaży, ponieważ piasek był miękki. Ta miękka gleba zapewniła mojemu psu nowy sposób zabawy, którego nie mógł doświadczyć w domu.

Zbita, kamienista gleba może zadrapać lub uszkodzić opuszki łap Twojego psa. Dla porównania, luźna, piaszczysta gleba jest miękka i delikatna dla łap i może zachęcać psa do kopania.

Na szczęście luźną, miękką glebę można ubić.

Jeśli na całym podwórku znajduje się gleba łatwa do przekopania, być może trzeba będzie wypróbować jedno z pozostałych rozwiązań z tej listy.

23. Powstrzymaj swojego psa przed zabieganiem o uwagę

Nie jest tajemnicą, że Twój pies uwielbia być zasypywany uwagą. I kto może go za to winić? Pochwały, przytulanie, głaskanie po brzuchu i smakołyki - to jest dobre życie.

Z przykrością muszę jednak stwierdzić, że nie wszystkie psy otrzymują taką samą miłość. Niektórzy właściciele ignorują swoje psy.

Co więc może zrobić Twój pies, jeśli czuje, że go ignorujesz? W tym przypadku, dla Twojego szczeniaka, każde zachowanie, które przyciąga Twoją uwagę jest czymś dobrym.

A Twój pies wie, że kopanie na podwórku jest z pewnością dobrym sposobem na zwrócenie na siebie Twojej uwagi.

W momencie, w którym zauważysz, że Twój pies kopie, pędzisz, aby powstrzymać go przed zniszczeniem trawy. Odciągasz go, a może nawet dajesz mu smakołyk lub poklepujesz.

Przez tę krótką chwilę pies czuje się tak, jakby zwracano na niego uwagę.

Niestety, Twój pies skojarzył już kopanie jako sposób na zwrócenie na siebie uwagi, której tak bardzo pragnie. Teraz wie, że za każdym razem, kiedy chce zwrócić na siebie uwagę, musi po prostu wykopać dziurę.

Na szczęście można to łatwo naprawić: Nie zaniedbuj swojego psa!

Baw się ze swoim pupilem i poświęcaj mu uwagę, kiedy tylko jest to możliwe. Głaszcz go, wyprowadzaj na spacer, dawaj mu smakołyki, baw się z nim. Nawet jeśli jest to tylko siedzenie z psem przed telewizorem, Twój pies to pokocha!

Jeśli Twój pies kopie, aby zwrócić na siebie uwagę, jednym z rozwiązań jest ignorowanie go, kiedy kopie. Kiedy już skończy, chwal psa za każde dobre zachowanie, które nie wiąże się z kopaniem, takie jak chodzenie po podwórku lub zabawa zabawkami.

24. Czy twoja rasa jest miłośnikiem kopania?

Dla niektórych ras psów kopanie jest tak naturalne, jak sikanie na hydranty i wąchanie petów.

Do urodzonych kopaczy należą teriery ( yorki, jack russel, fox teriery itp.) i jamniki.

Te rasy są znane jako psy ziemnolubne i zostały wyhodowane, aby gonić szczury i inne niechciane gryzonie w podziemnych tunelach - często musiały się tam przekopywać.

Dla tych psów, kopanie jest w ich krwi, a to zachowanie nie jest czymś, co można szybko wytrenować.

Posiadanie jednego z tych psów nie gwarantuje trawnika pełnego dziur, ale zwiększa szanse na pojawienie się problemów z kopaniem.

Zastanawiasz się nad kupnem nowego psa? Jeśli Twoje podwórko jest Twoją dumą i radością, możesz chcieć wykreślić te rasy z listy.

25. Czy twój pies zjada ziemię, kiedy kopie?

Czy Twój pies ma brud wokół pyska, kiedy kopie? Prawdopodobnie go zjada, co oznacza, że prawdopodobnie nadszedł czas na wycieczkę do weterynarza.

Teraz nie mówię o posmakowaniu ziemi od czasu do czasu. Jeśli jednak Twój pies często je ziemię lub zjada jej duże ilości, to może to być problem.

Widzisz, częste kopanie i jedzenie brudu może być wskaźnikiem, że dieta Twojego psa jest uboga w niezbędne składniki odżywcze. Jest to często wynikiem niezrównoważonej domowej diety.

Chociaż możesz nie być tego świadomy, Twój pies zjada brud, aby spróbować uzupełnić braki składników odżywczych.

Kilka innych zaburzeń medycznych może być przyczyną tego, że pies może kopać i jeść ziemię:

 • Anemia
 • Zespół zaburzeń trawiennych (Pica)
 • Rozstrój żołądka
 • Pasożyty jelitowe

Wszystkie te problemy należy rozwiązać jak najwcześniej. W razie wątpliwości zapytaj swojego lekarza weterynarii.

Jeśli jest to jednorazowa sytuacja, pies może kopać, ponieważ rozlało się tam jedzenie, np. sos z hot-doga lub rozlany napój gazowany, który może nadać ziemi smakowity smak - cóż, dla psa.

Wnioski

Jak widać, psy kopią z wielu różnych powodów - z których żaden nie jest nie do naprawienia.

Środki odstraszające takie jak pieprz cayenne, ogrodzenia i bariery są skuteczne, aby natychmiast powstrzymać psa przed kopaniem.

Są to jednak tylko tymczasowe rozwiązania i nie zawsze usuwają przyczynę tego zachowania.

Na przykład, jeśli Twój pies kopie, bo jest znudzony, to nie ma znaczenia, ile pieprzu cayenne używasz, Twój pies nadal będzie znudzony i nieszczęśliwy.

Z tego powodu środki odstraszające od kopania powinny być stosowane równolegle ze szkoleniem i usuwaniem przyczyny kopania.

popular post

Dlaczego pies tak dużo liże? Wyjaśniamy

Niektórzy właściciele zwierząt domowych mogą to lubić, ale wielu z nas jest …

Czytaj dalej

Wymioty u psa: Przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie

Doświadczeni właściciele psów wiedzą, że nasze futrzane przyjaciółki jedzą …

Czytaj dalej

Mój pies wymiotuje żółtą pianą: Co powinienem zrobić?

Wymiotowanie, choć nieprzyjemne, zdaje się przydarzać każdemu od czasu do czasu, …

Czytaj dalej

Co podać psu na problemy żołądkowe: środki łagodzące chorobliwe dolegliwości brzucha

Czy twój pies ma problemy z żołądkiem? Zazwyczaj psy jedzą trawę, aby oczyścić …

Czytaj dalej

Metody treningu agresywnego psa: Skuteczne wskazówki

Większość czasu, gdy widzisz agresywnego psa, nie urodził się w taki sposób. …

Czytaj dalej

17 wskazówek dotyczących treningu agresywnych psów: ważne sekrety pracy z agresywnym psem

Dla większości właścicieli psów nie ma nic bardziej niepokojącego ani bardziej …

Czytaj dalej

10 Popularne rasy dużych, puszystych białych psów, które skradną twoje serce

Planujesz zaadoptować nowego szczeniaka? Spójrz na poniższe rasy dużych, …

Czytaj dalej

Jak skutecznie schłodzić psa w upalne dni - proste sztuczki

Jestem pewien, że zgodzisz się ze mną, gdy powiem: Nie ma nic gorszego niż …

Czytaj dalej

Ranking najlepszych zabawek dla szczeniaka 2023

Wybór zabawki dla szczeniaka to bardzo ważna decyzja i warto ją podjąć na …

Czytaj dalej