Lubisz spędzać czas na łonie natury. Wypad za miasto, wizyta w górach to jest to, co kochasz. Zabierasz ze sobą całą rodzinę, w tym swojego psa. Który równie mocno jak Ty kocha przebywać na zewnątrz.

Ale jak tylko docierasz do schroniska, twój pies nie przestaje gryźć patyków i nie możesz go od nich oderwać. Cały kemping jest teraz zaśmiecony kawałkami drewna. Czy powinieneś się martwić, czy Twój pies jest po prostu trochę dziwny?

Większość psów przechodzi przez fazę intensywnego gryzienia w okresie szczenięcym. Przy odpowiednim przygotowaniu i szkoleniu, miejmy nadzieję, że Twoje najlepsze buty nie będą służyły jako gryzak. Czasami jednak gryzienie staje się czymś więcej niż tylko szczenięcym nawykiem. Niektóre psy nadal kontynuują gryzienie wszystkiego co podsunie się im pod nos lub ma Twój zapach, nawet w przypadku przedmiotów, które nie miały być zabawkami lub smakołykami. Co więc zrobić, gdy pies znajdzie sobie inne rzeczy do podgryzania?

Szybki sposób: Spryskaj patyki sokiem z cytryny lub połóż obok nich kwaśne jabłko. Pies straci zainteresowanie i ruszy na poszukiwanie nowych, bezpieczniejszych przygód.

Dlaczego psy gryzą różne rzeczy

Gryzienie jest dla psa normalnym zachowaniem. Ich potrzeba żucia wynika z pierwotnych instynktów i jest podstawowym sposobem na utrzymanie zdrowych zębów. Chociaż nasz futrzany towarzysz nie jest dzikim psem, udomowienie nie usunęło jego chęci do rozgryzania i gryzienia przedmiotów, które znajdują się w jego otoczeniu. Miłość psów do żucia jest zaszczepiona w ich DNA!

Żucie jest również sposobem psa na poznawanie otaczającego go świata. Gryzienie jest dla psa jak otwieranie drzwi przez człowieka i zaglądanie do pokoju. Twoje podwórko jest w zasadzie ich placem zabaw, a patyki i drewno są niezwykle satysfakcjonującymi przedmiotami do gryzienia podczas ich przygód.

Chociaż nie możemy wyeliminować potrzeby gryzienia u naszych psiaków, możemy zrozumieć powody dlaczego psy gryzą drewno i spróbować zapewnić im bezpieczne gryzaki!

pexels-jozef-fehér-2774140

Zobacz również: Ranking mat chłodzących dla psa

Czy psy mogą jeść patyki lub drewno?

Tak, i nie. Pies może jeść patyki, jeśli tylko je gryzie, a nie połyka. Wiele psów uwielbia uczucie towarzyszące gryzieniu patyków i kory, a dla niektórych może to być nawet sposób na odstresowanie się.

Jednak wielu weterzynarzy i opiekunów mówi, że pies nie powinien jeść patyków bo może to być dla niego bardzo niebezpieczne, w szczególności jeśli zostaną przez niego połknięte; może to doprowadzić do niedrożności jelit - w najgorszym wypadku może to być śmiertelne.

Nawet jeśli nie zostaną połknięte, gryzienie patyków może być również szkodliwe dla psów ze względu na drzazgi wbijające się w ich jamy ustne, dziąsła i zęby. Doprowadzi to do potencjalnych infekcji i ropni.

Nie chcemy jednak panikować. Mój własny pies gryzie patyki, drewno i korę za każdym razem, gdy idziemy do lasu, i jak dotąd na szczęście nigdy nie miał żadnych komplikacji zdrowotnych. Jeśli trochę dostanie się do gardła, wykrztusi to dość szybko… ale jako właściciel musisz mieć na to oko.

Ważne: Jeśli Twój pies zjadł patyki i zaczął wymiotować, lub jeśli jesteś w jakikolwiek sposób zaniepokojony gryzieniem przez niego drewna i kory, zawsze powinieneś skonsultować się z weterynarzem.

Dlaczego gryzienie patyków może być niebezpieczne?

Kiedy pies gryzie drewno, ich zęby łamią drewno na ostre kawałki, które mogą uszkodzić ich ciało na wiele sposobów. Pomyśl o tych kawałkach jak o setkach małych drzazg, które chcą siać spustoszenie w każdej części ciała, z którą się zetkną. Niektóre z zagrożeń związanych z żuciem drewna obejmują:

 • Niedrożność przewodu pokarmowego: Drewno i patyki nie są przeznaczone do jedzenia, dlatego nie są lekkostrawne. Gałązki mogą zalegać w żołądku lub jelitach zwierząt i prowadzić do niedrożności przewodu pokarmowego. Jeśli nie zostanie to rozwiązane chirurgicznie, niedrożność przewodu pokarmowego może być śmiertelna.

 • Ropnie: Kiedy Twój pies gryzie patyki i drewno, setki małych kawałków dostają się do jego pyska. Te małe kawałki mogą utknąć w dziąsłach, powodując infekcję pod tkanką. Jeśli te drzazgi pozostaną w pysku psa, może rozwinąć się infekcja aż do punktu powstania ropnia. Ropnie są niezwykle bolesne i mogą powodować silny obrzęk oraz dyskomfort dla psa.

 • Uszkodzenie przełyku: Kawałki patyków i drewna jeśli dostaną się do przełyku, mogą zadziałać jak papier ścierny dla ścian przełyku. Z pewnością bardzo nieprzyjemne uczucie! I zdecydowanie bardzo niebezpieczne.

 • Niedrożność dróg oddechowych: Ze względu na nieregularny kształt drewna i patyków, które Twój pies może połknąć, kawałki patyków mogą utknąć w gardle. Może to prowadzić do skrajnego niepokoju, a nawet trudności w oddychaniu. Wszystko, co wpływa na zdolność Twojego szczeniaka do oddychania jest poważnym zagrożeniem medycznym.

 • Uszkodzenie zębów: Kiedy pies gryzie patyki, może wkładać dużą siłę w każde ugryzienie. Podczas gryzienia czegoś o twardej powierzchni np. drewna, może dojść do wyszczerbienia lub złamania zęba. Złamane zęby mogą powodować ból i ewentualne infekcje. Może to nawet prowadzić do powstania stanów zapalnych zębów.

Każde z tych powikłań może być niezwykle bolesne, powodować poważne infekcje, a nawet być śmiertelne, jeśli nie będzie odpowiednio leczone. Jeśli uważasz, że Twój pies zjadł drewno lub patyki i obawiasz się któregoś z powyższych scenariuszy, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

pexels-jozef-fehér-163352

Zobacz również: Proste triki jak ochłodzić psa w lecie

Jak powstrzymać psa przed jedzeniem drewna?

Kluczem do powstrzymania psa przed jedzeniem drewna, tak jak w przypadku wszystkiego, czego nie chcesz, aby zjadł, jest trzymanie go z dala od niego. Zrozumiałe jest, że trzymanie drewna z dala może być trudniejsze, biorąc pod uwagę Twoje środowisko, zwłaszcza jeśli mieszkasz w pobliżu lasu lub parku.

 • Oczyść podwórko Wyjdź na swoje podwórko lub gdziekolwiek, gdzie Twój pies może się poruszać i pozbieraj wszystkie patyki, kłody i inne kawałki drewna, które możesz znaleźć. Nie musisz wykonywać idealnej pracy, ale im więcej usuniesz, tym lepiej. Jeśli masz stos drewna na opał, koniecznie go przykryj, aby uniemożliwić psu dostęp do niego. Być może będziesz musiał związać pokrywę drewna lub plandekę, aby uniemożliwić psu dostęp do drewna.

 • Daj psu zabawkę do gryzienia Zapewnij psu coś innego do gryzienia. Wypróbuj różne zabawki do gryzienia, aż znajdziesz taką, która mu się spodoba. Zostaw kilka na podwórku i zachęć psa, aby gryzł zabawkę zamiast drewna. Z czasem, miejmy nadzieję, przyzwyczai się do pozostawienia drewna w spokoju. Specjalnie z myślą o zawziętych podgryzaczach stworzyliśmy ranking najlepszych zabawek dla szczeniaka .

 • Pomóż psu poradzić sobie z nudą Twój pies może gryźć patyki i inne drewniane przedmioty jako sposób na radzenie sobie z nudą. Jeśli podejrzewasz, że tak może być w przypadku Twojego psiaka, gryzak,** gra umysłowa lub wspólny trening pogłębi** Waszą więź i miejmy nadzieję, że pomoże ograniczyć to i inne destrukcyjne zachowania wokół domu.

Co zrobić gdy pies nie chce przestać gryźć patyków?

Co więc możesz zrobić, aby zniechęcić swojego psa lub szczeniaka do gryzienia drewna?

Na początek unikaj używania patyków jako zabawek, zarówno w domu, jak i w parkach. W ten sposób zniechęcisz psa do kojarzenia patyków z zabawką.

Po drugie, zawsze zapewniaj swojemu psu bezpieczne i odpowiednie zabawki i smakołyki. Bądź świadomy, że nie wszystko co jest sprzedawane w lokalnym sklepie zoologicznym może być bezpieczną zabawką lub smakołykiem dla Twojego psa. Używaj zabawek i smakołyków odpowiednich do wielkości psa.

Zwracaj uwagę na zabawki, które zaczynają się łamać i natychmiast je wyrzucaj. Zawsze wymieniaj miękkie zabawki, które zaczynają się strzępić lub tracą swój wypełniacz. Zawsze nadzoruj psa w przypadku kości, ponieważ małe kawałki mogą stać się niebezpieczne po połknięciu.

Bezpieczeństwo Twojego szczeniaka jest również bardzo ważne:

 • Natychmiast usuwaj patyki i odpady z podwórka.
 • Rozważ przycięcie lub usunięcie krzewów lub drzew z odsłoniętymi gałęziami.
 • Zacznij korygować zachowanie swojego psa, zachęcając go do używania zabawek zamiast patyków.
 • Zawsze odkładaj też na bok niebezpieczne chemikalia, przewody elektryczne lub małe zabawki, które mogą zostać połknięte.

Ponadto, aby zniechęcić psa do gryzienia, spróbuj spędzać z nim więcej czasu na spacerach lub bardziej aktywnej zabawie. Zmęczone psy są mniej skłonne do nudy lub niepokoju i nie gryzą wszystkiego, co znajdą.

Jeśli pies uporczywie gryzie drewno, istnieją dodatkowe działania, które możesz podjąć, w tym wprowadzenie sprayów odstraszających dostępnych w lokalnym sklepie zoologicznym oraz wzmocnienie negatywne, takie jak urządzenie do wytwarzania hałasu w połączeniu ze stanowczym “nie”.

pexels-jens-mahnke-776078

Czego brakuje psu gdy je drewno?

Jeśli jednak podejrzewasz że to nie zabawa a raczej potrzeba, warto przyjrzeć się jak zachowuje się nasz psiak gdy zablokujesz mu dostęp do patyków na dłuższy czas.

Zdarzają się sytuacje że pies ma problemy z trawieniem a drewno pomaga mu prawidłowo strawić karmę. Gdy występuje nagła biegunka po odstawieniu patyków to może być znak, że karma nie do końca spełnia wymagania naszego pupila.

W takiej sytuacji sprawdź skład karmy, jeśli ma w składzie zboża, kurczaka lub jest mocno przetworzona i niskiej jakości może czas na zmianę? Nasze psy też cierpią na alergie i problemy z trawieniem.

Czy psy trawią drewno?

Nie, psy nie trawią drewna. I to jest jeden z głównych powodów do troski gdy Twój pies jest patykolubem. One po prostu nie są stworzone do jedzenia drewna, kory i innych drewnianych rzeczy (w tym mebli).

Wystarczy jedna drzazga wbita w złe miejsce a skończy się to lekami, może nawet operacją a w najgorszym wypadku prowadzić może do śmierci.

Historia Mervyna, ku przestrodze

Mervyn był szczęśliwym, zdrowym psem z rasy psów myśliwskich. Psy tropiące motywowane są przez zapach; Mervyn uwielbiał buszować po podwórku. Mała rabata kwiatowa z ściółką zapewniała mu wiele godzin rozrywki. Mervyn chciał łapać małe jaszczurki, które zakopywały się w ściółce. Pewnego dnia przekopał nawet system zraszaczy, próbując złapać jedną z nich. Nie wydawało się to wielkim problemem, kiedy przechodził przez drzwi dla psów z wyściółką na nosie. Nie wiedzieliśmy, że tak naprawdę połknął ściółkę. Następnego dnia, nie chciał jeść tak dużo i wydawał się trochę zmęczony. Zaczął mieć biegunkę i po prostu nie wydawał się sobą. Kiedy poszedł na operację, było już za późno. Jego przewód pokarmowy był zbyt uszkodzony, aby go uratować. Ściółka spowodowała poważne podrażnienie jelit; przetarła je w kilku miejscach. Zawartość jego jelit wyciekła do jamy brzusznej. Mervyn został poddany eutanazji na stole operacyjnym, aby zakończyć jego cierpienie. To było naprawdę rozdzierające serce, stracić tak wyjątkowe zwierzę przez coś tak pozornie banalnego. Mervyn wydawał się normalnym psem, który chciał tylko trochę pokopać w poszukiwaniu jaszczurek, nigdy nie sądziliśmy, że to zakończy jego życie. Lynn Barzyk

Mervyn doświadczył niszczycielskiego powikłania połknięcia drewna, które miało wpływ na przewód pokarmowy. Jego jelita zostały poważnie uszkodzone przez ścierające się drewniane kawałki i niedrożność, która doprowadziła do nagromadzenia się obcego materiału w jelitach. Choć jego właściciele bardzo szybko zareagowali, dla tego słodkiego psiaka było już za późno.

Historia Mervyna pokazuje, jak niebezpiecznym hobby może być gryzienie patyków i drewna dla Twojego psa. Wszyscy chcemy dla naszych czworonożnych towarzyszy wszystkiego, co najlepsze, dlatego ważne jest, abyśmy byli świadomi ryzyka i tego, jak zapewnić im bezpieczeństwo!

pexels-taryn-elliott-4426358

Zobacz również: Ranking najlepszych zabawek interaktywnych dla psa

Jak powstrzymać psa przed jedzeniem patyków?

Omówiliśmy wiele rzeczy związanych z gryzieniem drewna przez nasze psy, oraz co możesz zrobić zrobić, aby Twój pies nie jadł patyków, ale oto krótkie podsumowanie najczęstszych sposobów:

 • Trzymaj swojego psa z dala od drewna i patyków.
 • Upewnij się, że w diecie Twojego psa znajduje się żelazo.
 • Poproś lekarza weterynarii o przetestowanie pod kątem niedoboru minerałów.
 • Upewnij się, że Twój pies ma wystarczająco dużo zabawek do gryzienia.
 • Zapewnij swojemu psu rozrywkę i zabawę, aby uniknąć strachu, nudy i niepokoju.
 • Stosuj metody szkoleniowe, takie jak wydawanie głośnych dźwięków, gdy pies zbliża się do patyków i komenda ’nie’ lub ’nie wolno'.
 • Nagradzaj psa, gdy przestanie gryźć drewno.
 • Stosuj techniki odwracania uwagi.
 • Kwaśne jabłko lub sok z cytryny udowodniły, że odstraszają psy od miejsc w których nie powinny być.

**Nie ma nic lepszego niż zabranie psa na spacer po lesie. **To wspaniała zmiana otoczenia, bardziej energiczne ćwiczenie i szansa zarówno dla Ciebie, jak i Twojego pupila na lepszy kontakt z naturą.


Nie da się udzielić prostej odpowiedzi na pytanie, dlaczego psy jedzą patyki, ponieważ każdy pies jest inny i na swój sposób wyjątkowy, ma własną osobowość, temperament i motywację do działania.

Niezależnie jednak od tego, czy pies je patyki od czasu do czasu, czy też regularnie, odpowiednie wskazówki pozwolą ukrócić ten szkodliwy, a czasem niebezpieczny nawyk.

popular post

25 Najczęstszych problemów z zachowaniem psów: Nawyki i problemy, które nie są normalne

Domowe psy dzisiaj są o wiele lepsze niż 10 000 lat temu w zachowywaniu się tak, …

Czytaj dalej

Jak śpi pies i co to znaczy? Jedno z nich Cię zadziwi

One kochają spać. I kochają spać dużo, w każdym możliwym miejscu. Czasami wydaje …

Czytaj dalej

Dlaczego pies ciągle się na mnie patrzy?

**Czy Twój pies ciągle Cię obserwuje? **Jeśli zastanawiasz się “dlaczego …

Czytaj dalej

Dlaczego pies się boi i jak mu pomóc

Opieka nad lękliwym psem jest… Trudna. Wiedzą o tym najlepiej właściciele …

Czytaj dalej

Dlaczego pies mnie liże? Obalamy mity

Psy uwielbiają lizać. Liżą siebie, inne psy i oczywiście właściciela. …

Czytaj dalej

Dlaczego pies je trawę? Kilka sposobów żeby przestał

Jedzenie trawy przez psy jest dość często spotykane. Zwykle nie powoduje to …

Czytaj dalej

Dlaczego pies za mną chodzi? Tłumaczymy i podpowiadamy

Czy Twój pies podąża za Tobą jak cień? Jeśli Twój pies wszędzie chodzi za Tobą …

Czytaj dalej

Co zrobić gdy pies zjadł plastik - pierwsza pomoc

Jeśli widziałeś, że Twój pies zjadł plastik lub obawiasz się, że mógł to zrobić, …

Czytaj dalej

125+ imion dla psów oznaczających miłość

Jeśli jedna rzecz jest pewna, to fakt, że nasze psy wydobywają z nas to, co …

Czytaj dalej